Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Խորվաթիայի վարչապետ Անդրեյ Պլենկովիչի հետ. կողմերը ստորագրել են ռազմավարական երկխոսության մասին համատեղ հռչակագիր:
Վարչապետը ողջունել է Անդրեյ Պլենկովիչի այցը Հայաստան և մասնակցությունը Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին։ Փաշինյանը նշել է, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները գտնվում են բարձր քաղաքական երկխոսության մակարդակի վրա և այսօր այն արձանագրվելու է հարաբերությունները ռազմավարական երկխոսության մակարդակի բարձրացմամբ: Երկրի ղեկավարն ընդգծել է Հայաստանի և Խորվաթիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժը և վստահություն հայտնել, որ այն կշարունակի զարգանալ ու ընդլայնվել:
Անդրեյ Պլենկովիչը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը հյուրընկալելու համար։ Խորվաթիայի վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ հանդիպումը նոր ազդակ կհաղորդի երկկողմ բազմաոլորտ հարաբերությունների առաջմղմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան–Խորվաթիա հարաբերությունների հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցեր, անդրադարձել տարածաշրջանային նշանակության տարբեր թեմաների։

В рамках саммита Европейского политического сообщества премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с премьер-министром Хорватии Андреем Пленковичем, по итогам которой стороны подписали совместную декларацию о стратегическом диалоге.
Пашинян приветствовал визит Пленковича в Армению и его участие в 8-м саммите Европейского политического сообщества. Он отметил, что отношения между странами уже находятся на высоком уровне политического диалога, и подписание документа закрепляет их повышение до уровня стратегического взаимодействия.
Премьер-министр Армении подчеркнул значительный потенциал развития двусторонних отношений и выразил уверенность, что они будут и дальше углубляться и расширяться.
Андрей Пленкович поблагодарил за теплый прием и организацию саммита, выразив уверенность, что встреча придаст новый импульс развитию многопрофильного сотрудничества.
Собеседники обсудили перспективы дальнейшего развития армяно-хорватских отношений и затронули ряд тем регионального значения.