Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Խորվաթիայի վարչապետ Անդրեյ Պլենկովիչի հետ. կողմերը ստորագրել են ռազմավարական երկխոսության մասին համատեղ հռչակագիր:
Վարչապետը ողջունել է Անդրեյ Պլենկովիչի այցը Հայաստան և մասնակցությունը Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին։ Փաշինյանը նշել է, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները գտնվում են բարձր քաղաքական երկխոսության մակարդակի վրա և այսօր այն արձանագրվելու է հարաբերությունները ռազմավարական երկխոսության մակարդակի բարձրացմամբ: Երկրի ղեկավարն ընդգծել է Հայաստանի և Խորվաթիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժը և վստահություն հայտնել, որ այն կշարունակի զարգանալ ու ընդլայնվել:
Անդրեյ Պլենկովիչը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը հյուրընկալելու համար։ Խորվաթիայի վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ հանդիպումը նոր ազդակ կհաղորդի երկկողմ բազմաոլորտ հարաբերությունների առաջմղմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան–Խորվաթիա հարաբերությունների հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցեր, անդրադարձել տարածաշրջանային նշանակության տարբեր թեմաների։

Within the framework of the European Political Community summit, Prime Minister Nikol Pashinyan held a meeting with Croatian Prime Minister Andrej Plenković, during which the sides signed a joint declaration on strategic dialogue.
Pashinyan welcomed Plenković’s visit to Armenia and his participation in the 8th European Political Community summit. He noted that relations between the two countries are already at a high level of political dialogue and that the agreement marks their elevation to a strategic dialogue level.
The Armenian prime minister emphasized the significant potential for the development of bilateral relations and expressed confidence that they will continue to expand and deepen.
Andrej Plenković thanked for the warm reception and for hosting the summit, expressing confidence that the meeting would give new momentum to the advancement of multifaceted bilateral relations.
The sides discussed further development of Armenia–Croatia relations and exchanged views on various topics of regional significance.