4 Մայիս 2026 - 11:57 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը քաղաքական համայնքի 8–րդ գագաթնաժողովի լիագումար նիստում ունեցած ելույթում կարևորել է անցկացվող միջոցառման ձևաչափը՝ նշելով, որ այն առանցքային դեր ունեցավ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործում։
«2022-ին Եվրոպական քաղաքական համայնքի՝ Պրահայում անցկացված առաջին գագաթնաժողովի շրջանակում, քառակողմ հանդիպում կազմակերպվեց Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ։
Այնտեղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և ես իրավիճակը փոխող որոշում կայացրեցինք՝ Հայաստանը և Ադրբեջանը ճանաչեցին միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը՝ հիմնվելով Ալմաթիի 1991 թվականի հռչակագրի վրա։ Այդ փոխըմբռնման հիման վրա իրատեսական հնարավորություն ստեղծվեց խաղաղության պայմանավորվածություն ձեռք բերել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, ընդգծվեց ապագա խաղաղության ճարտարապետությունը և հանգեցինք անցյալ տարվա օգոստոսի վաշինգտոնյան խաղաղության գագաթնաժողովին։
Այնտեղ՝ Սպիտակ տանը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակցությամբ և մասնակցությամբ Ադրբեջանի նախագահը և ես ընդունեցինք Խաղաղության հռչակագիրը։ ԱՄՆ նախագահը նույնպես այն ստորագրեց, ստորագրեց՝ որպես վկա։ Երեք առաջնորդների ներկայությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները նախաստորագրեցին Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագիրը։
Այժմ մենք ընթանում ենք շատ կարևոր նախագծի իրականացման ճանապարհով։ Դա «Թրամփի ուղին է՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարեկեցության», որը կնպաստի խաղաղությանը՝ ապաարգելափակելով տարածաշրջանի երթուղիները և ստեղծելով նոր միջազգային երթուղիներ՝ արևելքից դեպի արևմուտք, հարավից դեպի հյուսիս, որն էապես կնպաստի մատակարարման միջազգային շղթաների կայունությանը։
Այժմ մենք ունենք խաղաղություն Ադրբեջանի հետ։ Արդեն երկու տարի է, ինչ որևէ մեկը չի տուժել Ադրբեջանի հետ փոխհրաձգության պատճառով, և սրանք աննախադեպ տարիներ են մեր անկախացումից ի վեր։ Այժմ մենք սերտորեն աշխատում ենք Ադրբեջանի հետ, որպեսզի ամրապնդենք և ինստիտուցիոնալ դարձնենք մեր երկու երկրների միջև խաղաղությունը։ Սա առաջին անգամ է, երբ Ադրբեջանի նախագահը մասնակցում է միջոցառման, որը տեղի է ունենում Հայաստանում, թեպետ՝ հեռակապով։ Բայց հույս ունենք, որ հնարավորություն կունենամ այցելելու Ադրբեջան 2028 թվականին, երբ Եվրոպական քաղաքական համայնքի 12–րդ գագաթնաժողովն այնտեղ կանցկացվի։ Իմիջիայլոց, Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխադարձաբար աջակցել են միմյանց թեկնածություններին՝ հյուրընկալելու այս գագաթնաժողովները։
Պատվարժան հյուրեր, Ինձ համար շատ բան է տեղի ունեցել այս գագաթնաժողովների շրջանակում և տեղի է ունենում նաև հիմա։ Պատմության մեջ առաջին անգամ իմ առաջին երկկողմ հանդիպումը Թուրքիայի նախագահի հետ տեղի ունեցավ վերը նշված Եվրոպական քաղաքական համայնքի առաջին գագաթնաժողովի շրջանակում՝ Պրահայում։ Եվ հիմա Թուրքիայի փոխնախագահն այստեղ է, մասնակցում է Երևանում այս գագաթնաժողովին։ Նա Թուրքիայի առաջին փոխնախագահն է, ով երբևէ այցելում է Հայաստան:
Հյուսիսային Մակեդոնիայի, Բոսնիա և Հերցեգովինայի նախագահները, Եվրոպական խորհրդարանի նախագահը, Միացյալ Թագավորության, Իտալիայի, Իսպանիայի, Խորվաթիայի, Իռլանդիայի, Անդորրայի, Ֆինլանդիայի, Էստոնիայի, Լյուքսեմբուրգի, Նորվեգիայի, Սլովենիայի, Կոսովոյի, Լիխտենշտայնի վարչապետներն այցելում են Հայաստան պատմության մեջ առաջին անգամ: Սա մեկ այլ պատճառ է այս գագաթնաժողովը Հայաստանի համար պատմական համարելու, եթե չնշեմ բուն գագաթնաժողովի փաստը, որը եվրոպական այս մասշտաբի առաջին միջոցառումն է, որը պատմության մեջ առաջին անգամ հյուրընկալում է Հայաստանը։ Հարգելի ընկերներ, Շնորհակալություն, որ համահեղինակեցիք այս պատմությունը Հայաստանի համար։ Իհարկե, այս գագաթնաժողովը կարևոր է միջազգային համատեքստի համար ևս, հատկապես՝ հիմա, երբ աշխարհի առջև ահագնացող և բազմակի մարտահրավերներ են ծառանում Ուկրաինայից մինչև Մերձավոր Արևելք:
Ես հանդգնում եմ հուսալ, որ մեր քննարկումների և խոսակցությունների արդյունքում այս գագաթնաժողովը կարող է պատմական գագաթնաժողով դառնալ միջազգային խաղաղության և կայունության համար նույնպես»,-ասել է նա»,-ասել է Փաշինյանն իր ելույթում:

4 Май 2026 - 12:05 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян, выступая на пленарном заседании 8-го саммита Европейского политического сообщества в Ереване, подчеркнул важность формата, заявив, что он сыграл ключевую роль в установлении мира между Арменией и Азербайджаном.
«На первом саммите Европейского политического сообщества в Праге в 2022 году состоялась четырехсторонняя встреча с участием президента Франции Эммануэля Макрона и председателя Европейского совета Шарля Мишеля.
Там президент Азербайджана Ильхам Алиев и я приняли судьбоносное решение — Армения и Азербайджан признали территориальную целостность и суверенитет друг друга на основе Алма-Атинской декларации 1991 года. На этой основе появилась реальная возможность достижения мирного соглашения, была обозначена архитектура будущего мира, что привело к прошлогоднему вашингтонскому саммиту мира.
В Белом доме при поддержке и участии президента США Дональда Трампа мы приняли Декларацию мира. Президент США также подписал ее в качестве свидетеля. В присутствии трех лидеров министры иностранных дел Армении и Азербайджана парафировали соглашение о мире и межгосударственных отношениях», — заявил Пашинян.
Он добавил, что сейчас стороны движутся к реализации масштабного проекта — «Маршрута Трампа во имя международного мира и процветания», направленного на разблокирование региональных коммуникаций и создание новых транспортных коридоров с востока на запад и с севера на юг.
«Сейчас у нас есть мир с Азербайджаном. Уже два года никто не пострадал в результате перестрелок — это беспрецедентный период с момента нашей независимости. Мы тесно работаем с Азербайджаном, чтобы укрепить и институционализировать мир. Это первый случай, когда президент Азербайджана участвует в мероприятии в Армении, пусть и дистанционно. Мы надеемся, что у меня будет возможность посетить Азербайджан в 2028 году, когда там пройдет 12-й саммит ЕПС. Армения и Азербайджан взаимно поддержали кандидатуры друг друга на проведение этих саммитов», — отметил он.
Пашинян также подчеркнул, что его первая двусторонняя встреча с президентом Турции состоялась в рамках первого саммита ЕПС в Праге, а сейчас в Ереване присутствует вице-президент Турции — впервые в истории.
Он отметил, что многие европейские лидеры впервые посещают Армению, что делает саммит историческим не только для страны, но и в международном контексте.
«Дорогие коллеги, многое произошло в рамках этих саммитов и происходит сейчас. Я смею надеяться, что по итогам наших обсуждений этот саммит может стать историческим и для международного мира и стабильности, особенно в условиях растущих глобальных вызовов — от Украины до Ближнего Востока», — заключил Пашинян.
4 мая в Ереване стартовал 8-й саммит Европейского политического сообщества, за которым 5 мая последует первый саммит Армения—Европейский союз с участием около 50 высокопоставленных делегаций.