4 Մայիս 2026 - 11:57 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը քաղաքական համայնքի 8–րդ գագաթնաժողովի լիագումար նիստում ունեցած ելույթում կարևորել է անցկացվող միջոցառման ձևաչափը՝ նշելով, որ այն առանցքային դեր ունեցավ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործում։
«2022-ին Եվրոպական քաղաքական համայնքի՝ Պրահայում անցկացված առաջին գագաթնաժողովի շրջանակում, քառակողմ հանդիպում կազմակերպվեց Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ։
Այնտեղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և ես իրավիճակը փոխող որոշում կայացրեցինք՝ Հայաստանը և Ադրբեջանը ճանաչեցին միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը՝ հիմնվելով Ալմաթիի 1991 թվականի հռչակագրի վրա։ Այդ փոխըմբռնման հիման վրա իրատեսական հնարավորություն ստեղծվեց խաղաղության պայմանավորվածություն ձեռք բերել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, ընդգծվեց ապագա խաղաղության ճարտարապետությունը և հանգեցինք անցյալ տարվա օգոստոսի վաշինգտոնյան խաղաղության գագաթնաժողովին։
Այնտեղ՝ Սպիտակ տանը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակցությամբ և մասնակցությամբ Ադրբեջանի նախագահը և ես ընդունեցինք Խաղաղության հռչակագիրը։ ԱՄՆ նախագահը նույնպես այն ստորագրեց, ստորագրեց՝ որպես վկա։ Երեք առաջնորդների ներկայությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները նախաստորագրեցին Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագիրը։
Այժմ մենք ընթանում ենք շատ կարևոր նախագծի իրականացման ճանապարհով։ Դա «Թրամփի ուղին է՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարեկեցության», որը կնպաստի խաղաղությանը՝ ապաարգելափակելով տարածաշրջանի երթուղիները և ստեղծելով նոր միջազգային երթուղիներ՝ արևելքից դեպի արևմուտք, հարավից դեպի հյուսիս, որն էապես կնպաստի մատակարարման միջազգային շղթաների կայունությանը։
Այժմ մենք ունենք խաղաղություն Ադրբեջանի հետ։ Արդեն երկու տարի է, ինչ որևէ մեկը չի տուժել Ադրբեջանի հետ փոխհրաձգության պատճառով, և սրանք աննախադեպ տարիներ են մեր անկախացումից ի վեր։ Այժմ մենք սերտորեն աշխատում ենք Ադրբեջանի հետ, որպեսզի ամրապնդենք և ինստիտուցիոնալ դարձնենք մեր երկու երկրների միջև խաղաղությունը։ Սա առաջին անգամ է, երբ Ադրբեջանի նախագահը մասնակցում է միջոցառման, որը տեղի է ունենում Հայաստանում, թեպետ՝ հեռակապով։ Բայց հույս ունենք, որ հնարավորություն կունենամ այցելելու Ադրբեջան 2028 թվականին, երբ Եվրոպական քաղաքական համայնքի 12–րդ գագաթնաժողովն այնտեղ կանցկացվի։ Իմիջիայլոց, Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխադարձաբար աջակցել են միմյանց թեկնածություններին՝ հյուրընկալելու այս գագաթնաժողովները։
Պատվարժան հյուրեր, Ինձ համար շատ բան է տեղի ունեցել այս գագաթնաժողովների շրջանակում և տեղի է ունենում նաև հիմա։ Պատմության մեջ առաջին անգամ իմ առաջին երկկողմ հանդիպումը Թուրքիայի նախագահի հետ տեղի ունեցավ վերը նշված Եվրոպական քաղաքական համայնքի առաջին գագաթնաժողովի շրջանակում՝ Պրահայում։ Եվ հիմա Թուրքիայի փոխնախագահն այստեղ է, մասնակցում է Երևանում այս գագաթնաժողովին։ Նա Թուրքիայի առաջին փոխնախագահն է, ով երբևէ այցելում է Հայաստան:
Հյուսիսային Մակեդոնիայի, Բոսնիա և Հերցեգովինայի նախագահները, Եվրոպական խորհրդարանի նախագահը, Միացյալ Թագավորության, Իտալիայի, Իսպանիայի, Խորվաթիայի, Իռլանդիայի, Անդորրայի, Ֆինլանդիայի, Էստոնիայի, Լյուքսեմբուրգի, Նորվեգիայի, Սլովենիայի, Կոսովոյի, Լիխտենշտայնի վարչապետներն այցելում են Հայաստան պատմության մեջ առաջին անգամ: Սա մեկ այլ պատճառ է այս գագաթնաժողովը Հայաստանի համար պատմական համարելու, եթե չնշեմ բուն գագաթնաժողովի փաստը, որը եվրոպական այս մասշտաբի առաջին միջոցառումն է, որը պատմության մեջ առաջին անգամ հյուրընկալում է Հայաստանը։ Հարգելի ընկերներ, Շնորհակալություն, որ համահեղինակեցիք այս պատմությունը Հայաստանի համար։ Իհարկե, այս գագաթնաժողովը կարևոր է միջազգային համատեքստի համար ևս, հատկապես՝ հիմա, երբ աշխարհի առջև ահագնացող և բազմակի մարտահրավերներ են ծառանում Ուկրաինայից մինչև Մերձավոր Արևելք:
Ես հանդգնում եմ հուսալ, որ մեր քննարկումների և խոսակցությունների արդյունքում այս գագաթնաժողովը կարող է պատմական գագաթնաժողով դառնալ միջազգային խաղաղության և կայունության համար նույնպես»,-ասել է նա»,-ասել է Փաշինյանն իր ելույթում:

Prime Minister Nikol Pashinyan, speaking at the plenary session of the 8th European Political Community summit in Yerevan, emphasized the importance of the format, stating that it played a key role in establishing peace between Armenia and Azerbaijan.
“At the first European Political Community summit held in Prague in 2022, a quadrilateral meeting took place with French President Emmanuel Macron and European Council President Charles Michel.
There, Azerbaijani President Ilham Aliyev and I made a decision that changed the situation—Armenia and Azerbaijan recognized each other’s territorial integrity and sovereignty based on the 1991 Almaty Declaration. On that basis, a realistic opportunity emerged to reach a peace agreement, outlining the architecture of future peace and leading to last year’s Washington peace summit.
At the White House, with the support and participation of U.S. President Donald Trump, the Azerbaijani president and I adopted the Peace Declaration. The U.S. president also signed it as a witness. In the presence of the three leaders, the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan initialed the agreement on peace and interstate relations,” Pashinyan said.
He added that the sides are now moving toward implementing a major initiative—the Trump Route for International Peace and Prosperity, aimed at unlocking regional routes and creating new corridors from east to west and north to south, contributing to the resilience of global supply chains.
“We now have peace with Azerbaijan. For two years, no one has been harmed due to exchanges of fire. These are unprecedented years since our independence. We are working closely with Azerbaijan to strengthen and institutionalize peace. This is the first time the Azerbaijani president is participating in an event held in Armenia, albeit remotely. We hope I will have the opportunity to visit Azerbaijan in 2028, when the 12th EPC summit is held there. Armenia and Azerbaijan have mutually supported each other’s candidacies to host these summits,” he noted.
Pashinyan also highlighted that his first-ever bilateral meeting with the President of Turkey took place during the first EPC summit in Prague, adding that Turkey’s vice president is now attending the summit in Yerevan, the first such visit in history.
He stressed that numerous leaders, including presidents and prime ministers from several European countries, are visiting Armenia for the first time, making the summit historic not only for Armenia but also in a broader international context.
“Dear colleagues, much has happened for me within the framework of these summits, and much is happening now. I dare to hope that as a result of our discussions, this summit can also become historic for international peace and stability, especially at a time when the world faces growing challenges, from Ukraine to the Middle East,” Pashinyan concluded.
On May 4, Yerevan hosted the 8th summit of the European Political Community, followed on May 5 by the first Armenia–European Union summit, with around 50 high-level delegations in attendance, including European and global leaders.