4 Մայիս 2026 - 12:10 AMT
Արցախում 2023 թվականին զոհված և հուղարկավորված զինծառայողների ծնողներն ու հարազատներն արտաշիրիմում են պահանջում։ Նրանք Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին զուգահեռ ակցիա են անում Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի մոտ։
«Մեր երեխաների, հարազատների գերեզմանները 2023 թվականի ռազմական գործողություններից հետո Արցախում են մնացել։ Մենք պահանջում են արտաշիրիմում։ Պահանջում ենք մեր հարազատների գերեզմանները տեղափոխել ու զոհված զինծառայողին վայել հուղարկավորել ՀՀ տարածքում։ Նրանց գերեզմանների վայրերը հստակ հայտնի են։ Խնդրում ենք օգնության ձեռք մեկնել մեզ»,- ասել է զոհված զինծառայողներից մեկի հարազատը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նրա խոսքով՝ խոսքը վերաբերում է ընդամենը երկու օրում զոհված և հուղարկավորված զինծառայողներին, որոնց շիրիմները չեն հասցվել անգամ բարեկարգել և այժմ գտնվում են հակառակորդի վերահսկողության տակ։
Ակցիայի մասնակիցները իրենց ձեռքում պահել են պաստառներ՝ տարբեր գրություններով, այդ թվում՝ «2023-ին Արցախում մնացած զոհերը չպետք է անտեսված մնան», «Պահանջում ենք միջազգային միջամտություն՝ 2023-ի զոհերի արտաշիրիմման և վերահուղարկավորման համար», «Արտաշիրիմումն իրավունք է, ոչ թե զիջում», «2023 թվականի զոհերի արտաշիրիմումը մարդասիրական հրամայական է»։
Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը անցկացվում է Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում։

Родители и родственники погибших и похороненных в 2023 году в Нагорном Карабахе военнослужащих требуют эксгумации их останков, проводя акцию у Спортивно-концертного комплекса имени Карена Демирчяна в Ереване.
«Могилы наших детей и родственников остались в Карабахе после военных действий 2023 года. Мы требуем эксгумации. Требуем перенести их и перезахоронить в Армении с воинскими почестями. Места захоронений точно известны. Просим оказать нам помощь», — заявил родственник одного из погибших, сообщает «Sputnik Армения».
По его словам, речь идет о военнослужащих, погибших и похороненных всего за два дня, чьи могилы даже не были благоустроены и сейчас находятся под контролем противоположной стороны.
Участники акции держали плакаты с надписями: «Погибшие в Карабахе в 2023 году не должны быть забыты», «Требуем международного вмешательства для эксгумации и перезахоронения», «Эксгумация — это право, а не уступка», «Эксгумация погибших 2023 года — гуманитарная необходимость».
Саммит Европейского политического сообщества проходит в СКК имени Карена Демирчяна.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление в Нагорном Карабахе, в результате которого погибли 223 человека, включая мирных жителей, а более 100 тысяч армян были вынуждены покинуть регион.