Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ հանդիպմանը քննարկել է Հայաստան–ՆԱՏՕ համագործակցության ընթացքին և զարգացման հեռանկարներին առնչվող հարցեր։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր:
Փաշինյանը կարևորել է գործընկերության շարունակական խորացումը՝ ընդգծելով ժողովրդավարական բարեփոխումների և պաշտպանական ոլորտում կարողությունների զարգացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև միջազգային և տարածաշրջանային կայունությանն ուղղված ջանքերին, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի։
Կողմերը վերահաստատել են պատրաստակամությունը՝ շարունակելու կառուցողական երկխոսությունն ու համագործակցությունը՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների և փոխադարձ վստահության վրա։

4 May 2026 - 13:38 AMT
Within the framework of the European Political Community summit, Prime Minister Nikol Pashinyan met with NATO Secretary General Mark Rutte, discussing issues related to the current state and future prospects of Armenia–NATO cooperation.
During the meeting, the sides also addressed regional security matters.
Pashinyan emphasized the importance of continuously deepening the partnership, highlighting ongoing efforts in democratic reforms and the development of defense capabilities.
The interlocutors also touched upon initiatives aimed at ensuring international and regional stability, as well as other issues of mutual interest.
The sides reaffirmed their readiness to continue constructive dialogue and cooperation, based on shared values and mutual trust.