Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ հանդիպմանը քննարկել է Հայաստան–ՆԱՏՕ համագործակցության ընթացքին և զարգացման հեռանկարներին առնչվող հարցեր։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր:
Փաշինյանը կարևորել է գործընկերության շարունակական խորացումը՝ ընդգծելով ժողովրդավարական բարեփոխումների և պաշտպանական ոլորտում կարողությունների զարգացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև միջազգային և տարածաշրջանային կայունությանն ուղղված ջանքերին, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի։
Կողմերը վերահաստատել են պատրաստակամությունը՝ շարունակելու կառուցողական երկխոսությունն ու համագործակցությունը՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների և փոխադարձ վստահության վրա։

В рамках саммита Европейского политического сообщества премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с генеральным секретарем НАТО Марком Рютте, в ходе которой были обсуждены вопросы текущего состояния и перспектив развития сотрудничества Армения—НАТО.
Стороны также обсудили вопросы региональной безопасности.
Пашинян подчеркнул важность дальнейшего углубления партнерства, отметив шаги в направлении демократических реформ и развития оборонных возможностей.
Собеседники затронули усилия, направленные на обеспечение международной и региональной стабильности, а также другие вопросы взаимного интереса.
Стороны подтвердили готовность продолжать конструктивный диалог и сотрудничество на основе общих ценностей и взаимного доверия.