4 Մայիս 2026 - 13:37 AMT
Հայաստանի և Արցախի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները, «Հարմոնիա» շուշեցի կանանց ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ, բողոքի ակցիա են իրականացրել ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանատան մոտ։
Նրանք Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին և ԵՄ հանձնակատարներին ուղղված նամակ են հանձնել, որի տակ ստորագրել են 23 կազմակերպություններ։ Նամակում հասարակական գործիչները դատապարտել են 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից հետո Արցախում տեղի ունեցած էթնիկ զտումները և, իրենց ձևակերպմամբ, «միջազգային հանրության անտարբերությունը», հայտնում է Factor.am-ը:
Հայտարարության հեղինակները պնդել են, որ Արցախի հայաթափումը եղել է քաղաքական դավադրության արդյունք՝ իրականացված մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով։
Ակցիայի մասնակիցները կոչ են արել Եվրոպական միությանը ցուցաբերել քաղաքական կամք, հավատարիմ մնալ մարդու իրավունքների համընդհանուր արժեքներին և քայլեր ձեռնարկել Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների իրականացման և արդարության վերականգնման ուղղությամբ։
Նրանք նաև ընդգծել են, որ առանց արցախահայության իրավունքների վերականգնման տարածաշրջանում խաղաղության մասին խոսելը, իրենց գնահատմամբ, չի արտացոլում իրական իրավիճակը և քողարկում է տեղի ունեցածը։

4 Май 2026 - 13:52 AMT
Представители гражданского общества Армении и Нагорного Карабаха по инициативе женской организации «Гармония» из Шуши провели акцию у делегации ЕС в Армении.
Они передали письмо, адресованное председателю Еврокомиссии Урсуле фон дер Ляйен и еврокомиссарам, под которым подписались 23 организации. В письме общественные деятели осудили произошедшие после 19 сентября 2023 года события в Нагорном Карабахе, охарактеризовав их как этнические чистки, а также указали на «безразличие международного сообщества», сообщает «Factor.am ».
Авторы заявления утверждают, что опустошение региона стало результатом политического заговора, сопровождавшегося грубыми нарушениями прав человека.
Участники акции призвали Европейский союз проявить политическую волю, оставаться приверженным универсальным ценностям прав человека и предпринять шаги для выполнения решений Международного суда ООН и восстановления справедливости.
Они также подчеркнули, что без восстановления прав армян Нагорного Карабаха разговоры о мире в регионе, по их оценке, не отражают реальность и скрывают произошедшее.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление в Нагорном Карабахе, в результате чего более 100 тысяч армян были вынуждены покинуть регион.