Երևանում անցկացված Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի ընթացքում քննարկվել են Վրաստանի միջոցով Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը Եվրոպայի հետ կապելու հարցերը։ Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն՝ միջոցառման շրջանակում վրացական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում։
«Մենք ապահովում ենք 7 երկրի կապը Սև ծովի և Արևմուտքի հետ։ Այս թեման արծարծվելու է քննարկումների և կլոր սեղանների ընթացքում, քանի որ Վրաստանը, որպես Եվրոպայի համար տարանցիկ օղակ, կարևոր դեր է խաղում», – նշել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Կոբախիձեն մասնակցել է «Կապակցման ամրապնդումը և տնտեսական անվտանգությունը» թեմայով կլոր սեղանին, որի ընթացքում կարևորել է Վրաստանի դերը տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական ինտեգրման ապահովման գործում, ինչպես նաև ներկայացրել է իրականացվող ենթակառուցվածքային ծրագրերը։
Դրանց շարքում նա ընդգծել է Բաքու–Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին, արագընթաց ավտոմայրուղիների զարգացումը և խորաջուր Անակլիա նավահանգստի նախագիծը։ Վարչապետը նաև կարևորել է տրանսպորտային և էներգետիկ ուղիների դիվերսիֆիկացումը՝ առանձնացնելով Հարավային գազային միջանցքը և Սև ծովի հատակով անցնող ստորջրյա մալուխի նախագիծը։
Նրա խոսքով՝ կապակցման զարգացումը շարունակում է մնալ երկարաժամկետ կայունության կարևոր նախապայման, և Վրաստանը պատրաստ է ընդլայնել համագործակցությունը միջազգային գործընկերների հետ։
Գագաթնաժողովի ընթացքում Կոբախիձեն նաև կարճ հանդիպում է ունեցել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ։
Մայիսի 4-ին Երևանում անցկացվում է Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը, որին մասնակցում են եվրոպական երկրների առաջնորդները։

В ходе 8-го саммита Европейского политического сообщества в Ереване обсуждались вопросы связывания Южного Кавказа с Европой через Грузию, заявил премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе в интервью грузинским СМИ.
«Мы обеспечиваем связь семи стран с Черным морем и Западом. Эта тема будет обсуждаться на панельных дискуссиях и круглых столах, поскольку Грузия, как транзитное звено для Европы, играет важную роль», — отметил он, сообщает «Sputnik Армения».
Кобахидзе принял участие в круглом столе «Укрепление связности и экономической безопасности», где подчеркнул роль Грузии в развитии региональной транспортной и экономической интеграции, а также представил реализуемые инфраструктурные проекты.
Среди них он выделил железную дорогу Баку—Тбилиси—Карс, развитие скоростных автомагистралей и проект глубоководного порта Анаклия. Премьер также отметил важность диверсификации транспортных и энергетических маршрутов, выделив Южный газовый коридор и проект подводного кабеля через Черное море.
По его словам, развитие связности остается ключевым условием долгосрочной стабильности, и Грузия готова расширять сотрудничество с международными партнерами.
На полях саммита Кобахидзе также провел краткую встречу с президентом Украины Владимиром Зеленским.
4 мая в Ереване прошел 8-й саммит Европейского политического сообщества с участием европейских лидеров.