Երևանում անցկացված Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի ընթացքում քննարկվել են Վրաստանի միջոցով Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը Եվրոպայի հետ կապելու հարցերը։ Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն՝ միջոցառման շրջանակում վրացական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում։
«Մենք ապահովում ենք 7 երկրի կապը Սև ծովի և Արևմուտքի հետ։ Այս թեման արծարծվելու է քննարկումների և կլոր սեղանների ընթացքում, քանի որ Վրաստանը, որպես Եվրոպայի համար տարանցիկ օղակ, կարևոր դեր է խաղում», – նշել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Կոբախիձեն մասնակցել է «Կապակցման ամրապնդումը և տնտեսական անվտանգությունը» թեմայով կլոր սեղանին, որի ընթացքում կարևորել է Վրաստանի դերը տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական ինտեգրման ապահովման գործում, ինչպես նաև ներկայացրել է իրականացվող ենթակառուցվածքային ծրագրերը։
Դրանց շարքում նա ընդգծել է Բաքու–Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին, արագընթաց ավտոմայրուղիների զարգացումը և խորաջուր Անակլիա նավահանգստի նախագիծը։ Վարչապետը նաև կարևորել է տրանսպորտային և էներգետիկ ուղիների դիվերսիֆիկացումը՝ առանձնացնելով Հարավային գազային միջանցքը և Սև ծովի հատակով անցնող ստորջրյա մալուխի նախագիծը։
Նրա խոսքով՝ կապակցման զարգացումը շարունակում է մնալ երկարաժամկետ կայունության կարևոր նախապայման, և Վրաստանը պատրաստ է ընդլայնել համագործակցությունը միջազգային գործընկերների հետ։
Գագաթնաժողովի ընթացքում Կոբախիձեն նաև կարճ հանդիպում է ունեցել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ։
Մայիսի 4-ին Երևանում անցկացվում է Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը, որին մասնակցում են եվրոպական երկրների առաջնորդները։

4 May 2026 - 14:14 AMT
During the 8th European Political Community summit in Yerevan, discussions focused on connecting the South Caucasus to Europe via Georgia, Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze said in an interview with Georgian media.
“We ensure the connection of seven countries to the Black Sea and the West. This topic will be discussed during panels and roundtables, as Georgia, as a transit link for Europe, plays an important role,” he said, according to Sputnik Armenia.
Kobakhidze participated in a roundtable titled “Strengthening Connectivity and Economic Security,” where he emphasized Georgia’s role in advancing regional transport and economic integration and presented ongoing infrastructure projects.
Among them, he highlighted the Baku–Tbilisi–Kars railway, the development of high-speed highways, and the Anaklia deep-sea port project. The prime minister also stressed the importance of diversifying transport and energy routes, pointing to the Southern Gas Corridor and a planned Black Sea submarine cable project.
According to him, developing connectivity remains a key prerequisite for long-term stability, and Georgia is ready to expand cooperation with international partners.
On the sidelines of the summit, Kobakhidze also held a brief meeting with Ukrainian President Volodymyr Zelensky.