4 Մայիս 2026 - 14:16 AMT
«Երևանյան երկխոսություն» համաժողովում կքննարկվեն գլոբալ և տարածաշրջանային հարցեր. Ելույթ կունենա նաև Մակրոնը
Երևանում մայիսի 5-ին կկայանա նաև «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովը, որի օրակարգում ներառված են գլոբալ և տարածաշրջանային մի շարք առանցքային թեմաներ՝ արհեստական բանականությունից և ժողովրդավարական կայունությունից մինչև էներգետիկ անվտանգություն և Հարավային Կովկասի տնտեսական հեռանկարներ։
Համաժողովի ընթացքում ելույթներով հանդես կգան նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
Համաժողովի շրջանակում նախատեսված պանելային քննարկումներում անդրադարձ կկատարվի Հարավային Կովկասում խաղաղության և անվտանգության խնդիրներին, ինչպես նաև տարածաշրջանի դերին գլոբալ տնտեսական և լոգիստիկ գործընթացներում, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Միջոցառման շրջանակում նախատեսված պանելային քննարկումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվելու Հարավային Կովկասում խաղաղության և անվտանգության խնդիրներին, ինչպես նաև տարածաշրջանի դերին գլոբալ տնտեսական և լոգիստիկ գործընթացներում։
Քննարկվելու են նաև Հայաստանի հնարավորությունները՝ հանդես գալու որպես կապող օղակ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի միջև։ Առանձին պանելներում ուշադրություն է դարձվելու Հարավային Կովկասի տնտեսական և ներդրումային ներուժին, այդ թվում՝ կարևոր հումքային ռեսուրսների, կիսահաղորդիչների և տեխնոլոգիական ոլորտներում Հայաստանի հնարավորություններին։
Համաժողովի ընթացքում նախատեսվել է նաև քննարկում՝ նվիրված ժողովրդավարական կայունությանը, հիբրիդային սպառնալիքներին և արհեստական բանականության ազդեցությանը ընտրական գործընթացների վրա։ Վերլուծվելու է, թե նոր տեխնոլոգիաները ինչպես են ազդում տեղեկատվական միջավայրի, հանրային վստահության և ընտրողների վարքագծի վրա։
Օրակարգում ներառվել են նաև Ասիական և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի ռազմավարական ինքնավարությանը վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև բազմաբևեռ աշխարհակարգում երկրների ռազմավարական ընտրությունները։ Քննարկվելու են արհեստական բանականության կարգավորման և տեխնոլոգիական ինքնիշխանության խնդիրները, ինչպես նաև էներգետիկ անվտանգության և «կանաչ» էներգետիկայի անցման ֆինանսավորման թեմաները։
Համաժողովի շրջանակում ընդգրկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության նոր մոտեցումները և միջազգային համակարգի փոփոխության պայմաններում համագործակցության դերի հարցերը։
«Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովին մասնակցելու են փորձագետներ և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ՝ քննարկելու գլոբալ մարտահրավերներն ու տարածաշրջանային համագործակցության հեռանկարները։

4 May 2026 - 14:20 AMT
The Yerevan Dialogue international forum will take place in Yerevan on May 5, bringing together discussions on a wide range of global and regional issues, from artificial intelligence and democratic resilience to energy security and the economic outlook of the South Caucasus.
Prime Minister Nikol Pashinyan and French President Emmanuel Macron are among the key speakers expected to address the forum.
Panel discussions will focus on peace and security challenges in the South Caucasus, as well as the region’s role in global economic and logistics processes, according to 1lurer.am .
Participants will also examine Armenia’s potential to serve as a connectivity hub between Europe and Central Asia, alongside discussions on the region’s economic and investment potential, including critical raw materials, semiconductors, and technological sectors.
The agenda includes sessions on democratic resilience, hybrid threats, and the impact of artificial intelligence on electoral processes, analyzing how new technologies influence the information environment, public trust, and voter behavior.
Additional topics will cover strategic autonomy in the Asia-Pacific region, countries’ strategic choices in a multipolar world, regulation of artificial intelligence, technological sovereignty, and financing the transition to green energy.
The forum will also address new approaches to regional security and the role of cooperation amid changes in the international system.
Experts and representatives of international organizations are expected to participate in the “Yerevan Dialogue” forum to discuss global challenges and prospects for regional cooperation.