5 Մայիս 2026 - 06:41 AMT
Հիանալի էր լինել Երևանում, հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն X-ի իր միկրոբլոգում՝ անդրադառնալով Երևանում անցկացված Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին:
Նա կարևորել է համատեղ աշխատանքը բարդ անվտանգային միջավայրում:
«Հիանալի էր լինել Երևանում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին, որն անցավ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ:
Ավելի բարդ անվտանգային միջավայրում համատեղ աշխատանքն ավելի կարևոր է, քան երբևէ՝ մեր հասարակություններն ավելի ուժեղ և անվտանգ դարձնելու համար։ ՆԱՏՕ-ն շարունակում է առանցքային դեր խաղալ որպես դաշնակիցների անվտանգության անկյունաքար»,- գրել է Ռյուտեն։
Մարկ Ռյուտեն ավելի վաղ հանդիպում է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, քննարկել համագործակցությանն առնչվող հարցեր։

Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте заявил, что «было прекрасно находиться в Ереване», комментируя 8-й саммит Европейского политического сообщества, прошедший в столице Армении.
Он подчеркнул важность совместной работы в условиях усложняющейся ситуации в сфере безопасности.
«Было прекрасно находиться в Ереване на 8-м саммите Европейского политического сообщества, который прошел под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
В более сложной обстановке безопасности совместная работа важна как никогда для укрепления и защиты наших обществ. НАТО продолжает играть ключевую роль как основа безопасности союзников», — написал Рютте в своем микроблоге X.
Ранее Марк Рютте встретился с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, обсудив вопросы сотрудничества.