5 Մայիս 2026 - 07:06 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան և Իռլանդիայի վարչապետ Միհել Մարտինը Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի ավարտին նամականիշ են մարել՝ նվիրված «Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը Երևանում» թեմային։
320 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշի վրա պատկերված է Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին նվիրված տարբերանշանը: Նամականիշի ներքևի հատվածում հայերենով առկա է «ԵՔՀ գագաթնաժողով 04.05.2026 Երևան» գրառումը:
Նրանք նաև հանդես են եկել ԶԼՄ-ների համար ամփոփիչ հայտարարություններով:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր խոսքում նշել է․ «Պատիվ ունեմ նշելու, որ Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը հաջողությամբ ավարտել է իր աշխատանքն այսօր Երևանում՝ մեկտեղելով առաջնորդների տարբեր աշխարհամասերից։ Ես կցանկանայի, օգտվելով այս հնարավորությունից, անկեղծ երախտիքս հայտնել Եվրամիությանը սերտ համագործակցության և գործընկերական հարաբերությունների համար, այդ թվում՝ գագաթնաժողովի աշխատանքի համակազմակերպման և, մասնավորապես՝ երկու գործընկերների, ովքեր ընդլայնել են այս ֆորումի աշխարհագրությունը։
Ես նաև պետք է ընդգծեմ Ադրբեջանի նախագահի հեռակա մասնակցությունը և Թուրքիայի փոխնախագահի մասնակցությունը։ Այսօրվա քննարկումները հաստատել են, որ աշխարհում աճող մարտահրավերներին զուգահեռ, անկեղծ երկխոսության և պրակտիկ որոշումների կարիք կա՝ ընդլայնելու խաղաղությունը և կայունությունը տարբեր տարածաշրջաններում։
Մենք շեշտադրել ենք անվտանգությունը, կայունությունը, փոխկապակցվածությունը, տարածաշրջանային համագործակցությունը, տնտեսական դիմակայունությունը, էներգետիկան և կանաչ անցումը։ Կասկած չկա, որ փոխկապակցվածությունը կենտրոնական նշանակություն ունի տնտեսական կայունության, դիմակայունության, երկարաժամկետ կայունության տեսանկյունից՝ ամրապնդելով փոխկապակցվածությունը, առաջ շարժվելով կլիմայական և էներգետիկ ուղղություններով։
Մենք ընդգծել ենք սրանք՝ որպես ընդհանուր առաջնահերթություններ: Քննարկումներն ընդգծել են տարածաշրջանային համագործակցության կարևորությունը և բաց, ինտեգրված և փոխկապակցված տարածաշրջանների կարևորությունը, որոնք կնպաստեն միջաշխարհամասային կապերի ձևավորմանը: Այս համատեքստում մենք անդրադարձ ենք արել նաև խաղաղության և կայունության ընդլայնմանը:
Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղությունը, հարաբերությունների նորմալացումը և սահմանների բացումը ոչ միայն օգուտ կբերեն տարածաշրջանին, այլև կամրապնդեն կապերը, և համագործակցությունն ավելի լայն եվրոպական տարածքում և դրանից անդին։
Իհարկե, մենք այսօր քննարկեցինք նաև, թե ինչպես պետք է ժողովրդավարությունները պայքարեն հիբրիդային կամ խառնածին սպառնալիքների դեմ։
Տիկնայք և պարոնայք, Հայաստանը շարունակում է խթանել նախաձեռնողականորեն ընդլայնված փոխկապակցվածության հարթակների ստեղծումն ավելի լայն տարածաշրջանում։ Տվյալ գագաթնաժողովը վերահաստատում է, որ ԵՔՀ-ն ոչ միայն երկխոսության հարթակ է, այլև հարթակ վստահության ամրապնդման և առավել լավ համակարգված և առաջահայաց եվրոպական օրակարգերի իրականացման հնարավորություն։ Ես վստահ եմ, որ քննարկումները Երևանում կընդլայնվեն այս գագաթնաժողովից անդին, միաժամանակ նաև կամրապնդեն մեր փոխգործակցությունը և փոխընկալումը։
Ես կցանկանայի, օգտվելով այս հնարավորությունից, իմ լավ բարեկամ Իռլանդիայի վարչապետին դիմելով՝ նշել, որ գագաթնաժողովը կշարունակվի իր երկրում՝ ևս մեկ անգամ ընդլայնելով այս հնարավորությունը։ Երախտիքս հայտնում եմ նաև տեղական և միջազգային լրատվամիջոցներին, ովքեր իրենց նշանակալի նպաստն են բերել այս չափազանց կարևոր միջոցառումը լուսաբանելով»,-ասել է Փաշինյանը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել նաև Կոշտային կազմակերպման աշխատանքին մասնակցելու համար և Հայաստանի Հանրապետության թեկնածությունը առաջադրելու և այս պատմական գագաթնաժողովը Երևանում անցկացնելու համար։
Երևանում մայիսի 4-ին տեղի է ունեցել Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը, որին հաջորդելու է մայիսի 5-ին կայանալիք Հայաստան–Եվրամիություն առաջին գագաթնաժողովը։ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել մոտ 50 բարձր մակարդակի պատվիրակություններ, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան և Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը։ Երևան է ժամանել նաև Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, իսկ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին առաջին անգամ է այցելել Հայաստան։

5 May 2026 - 08:17 AMT
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, European Council President Antonio Costa, and Irish Prime Minister Micheál Martin cancelled a commemorative stamp dedicated to the 8th European Political Community summit in Yerevan at the conclusion of the event.
The stamp, with a face value of 320 Armenian drams, features the official logo of the summit. At the bottom, it bears the Armenian inscription: “EPC Summit 04.05.2026 Yerevan.”
The leaders also delivered concluding statements to the media.
Prime Minister Nikol Pashinyan stated, “I have the honor to note that the 8th European Political Community summit successfully concluded its work today in Yerevan, bringing together leaders from different continents. I would like to use this opportunity to express my sincere gratitude to the European Union for close cooperation and partnership, including co-organizing the summit and to our two partners who have expanded the geography of this forum.
I should also highlight the remote participation of the President of Azerbaijan and the participation of the Vice President of Turkey. Today’s discussions confirmed that amid growing global challenges, there is a need for sincere dialogue and practical decisions to expand peace and stability across regions.
We emphasized security, stability, connectivity, regional cooperation, economic resilience, energy, and the green transition. Connectivity is central to economic stability, resilience, and long-term sustainability, strengthening links and advancing climate and energy goals.
We identified these as shared priorities. Discussions underscored the importance of regional cooperation and open, integrated, interconnected regions that foster intercontinental links. In this context, we also addressed expanding peace and stability.
Lasting peace in the South Caucasus, normalization of relations, and opening of borders will benefit not only the region but also strengthen broader European and beyond cooperation.
We also discussed how democracies should counter hybrid threats.
Armenia continues to actively promote expanded connectivity platforms in the wider region. This summit reaffirms that the EPC is not only a dialogue platform but also an opportunity to build trust and implement more coordinated and forward-looking European agendas. I am confident discussions in Yerevan will continue beyond this summit and further strengthen cooperation and mutual understanding.
I would also like to note, addressing my good friend, the Prime Minister of Ireland, that the summit will continue in his country, expanding this platform further. I thank local and international media for their important contribution in covering this significant event,” Pashinyan said.
He also thanked Antonio Costa for his role in organizing the summit and supporting Armenia’s candidacy to host it in Yerevan.