Տեղի ունեցավ Ուկրաինայի նախագահի առաջին այցը ՀՀ վերջին 24 տարվա ընթացքում, գրել է Վլադիմիր Զելենսկին X-ի իր միկրոբլոգում՝ անդրադառնալով իր մասնակցությանը ԵՔՀ երևանյան գագաթնաժողովին և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը։
«Լավ հանդիպում ունեցա Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Շնորհակալություն Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին հրավերի համար։ Սա Ուկրաինայի նախագահի առաջին այցն է Հայաստան վերջին 24 տարվա ընթացքում։ Կարևոր է, որ մենք վերականգնում ենք մեր երկրների միջև ակտիվ երկխոսությունը»,-գրել է նա:
Նա հավելել է, որ քննարկել իրավիճակը տարածաշրջանում:
«Ես վարչապետին ներկայացրեցի իրական խաղաղության հասնելուն ուղղված դիվանագիտական ջանքերը։ Մենք նաև քննարկեցինք մեր տնտեսական գործընկերության զարգացումը։ Ես առաջարկեցի վերսկսել Տնտեսական համագործակցության միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի աշխատանքը և դրա հաջորդ նիստն անցկացնել այս տարի Կիևում»,- գրել է Ուկրաինայի նախագահը։
Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի ունեցած վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հանդիպմանը զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և համաշխարհային զարգացումների վերաբերյալ՝ կարևորելով կայուն և երկարատև խաղաղության խթանման անհրաժեշտությունը, հայտնում է ՀՀ վարչապետի մամուլի ծառայությունը:
«Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստան-Ուկրաինա երկկողմ փոխգործակցության զարգացման հեռանկարները՝ ընդգծելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության խորացման կարևորությունը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Երևանում մայիսի 4-ին տեղի է ունեցել Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը, որին հաջորդելու է մայիսի 5-ին կայանալիք Հայաստան–Եվրամիություն առաջին գագաթնաժողովը։ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել մոտ 50 բարձր մակարդակի պատվիրակություններ, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան և Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը։ Երևան է ժամանել նաև Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, իսկ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին առաջին անգամ է այցելել Հայաստան։

5 May 2026 - 08:19 AMT
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy said his trip marked the first visit by a Ukrainian head of state to Armenia in the past 24 years, commenting on his participation in the European Political Community summit in Yerevan and his meeting with Prime Minister Nikol Pashinyan.
“I had a good meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan. Thank you for the invitation to the European Political Community summit. This is the first visit of a Ukrainian president to Armenia in 24 years. It is important that we are restoring active dialogue between our countries,” he wrote on X.
He added that the regional situation was discussed.
“I presented diplomatic efforts aimed at achieving real peace. We also discussed the development of our economic partnership. I proposed resuming the work of the intergovernmental joint commission on economic cooperation and holding its next meeting in Kyiv this year,” the Ukrainian president wrote.
During the meeting between Prime Minister Nikol Pashinyan and President Volodymyr Zelenskyy, held on the sidelines of the summit, the sides exchanged views on regional and global developments, emphasizing the need to promote stable and lasting peace, the Armenian government’s press service said.
“The parties discussed prospects for developing Armenia–Ukraine bilateral cooperation, highlighting the importance of deepening collaboration in areas of mutual interest,” the statement said.