Տեղի ունեցավ Ուկրաինայի նախագահի առաջին այցը ՀՀ վերջին 24 տարվա ընթացքում, գրել է Վլադիմիր Զելենսկին X-ի իր միկրոբլոգում՝ անդրադառնալով իր մասնակցությանը ԵՔՀ երևանյան գագաթնաժողովին և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը։
«Լավ հանդիպում ունեցա Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Շնորհակալություն Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին հրավերի համար։ Սա Ուկրաինայի նախագահի առաջին այցն է Հայաստան վերջին 24 տարվա ընթացքում։ Կարևոր է, որ մենք վերականգնում ենք մեր երկրների միջև ակտիվ երկխոսությունը»,-գրել է նա:
Նա հավելել է, որ քննարկել իրավիճակը տարածաշրջանում:
«Ես վարչապետին ներկայացրեցի իրական խաղաղության հասնելուն ուղղված դիվանագիտական ջանքերը։ Մենք նաև քննարկեցինք մեր տնտեսական գործընկերության զարգացումը։ Ես առաջարկեցի վերսկսել Տնտեսական համագործակցության միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի աշխատանքը և դրա հաջորդ նիստն անցկացնել այս տարի Կիևում»,- գրել է Ուկրաինայի նախագահը։
Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի ունեցած վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հանդիպմանը զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և համաշխարհային զարգացումների վերաբերյալ՝ կարևորելով կայուն և երկարատև խաղաղության խթանման անհրաժեշտությունը, հայտնում է ՀՀ վարչապետի մամուլի ծառայությունը:
«Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստան-Ուկրաինա երկկողմ փոխգործակցության զարգացման հեռանկարները՝ ընդգծելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության խորացման կարևորությունը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Երևանում մայիսի 4-ին տեղի է ունեցել Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը, որին հաջորդելու է մայիսի 5-ին կայանալիք Հայաստան–Եվրամիություն առաջին գագաթնաժողովը։ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել մոտ 50 բարձր մակարդակի պատվիրակություններ, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան և Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը։ Երևան է ժամանել նաև Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, իսկ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին առաջին անգամ է այցելել Հայաստան։

Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что его поездка стала первым визитом главы украинского государства в Армению за последние 24 года, комментируя участие в саммите Европейского политического сообщества в Ереване и встречу с премьер-министром Николом Пашиняном.
«У меня состоялась хорошая встреча с премьер-министром Армении Николом Пашиняном. Благодарю за приглашение на саммит Европейского политического сообщества. Это первый визит президента Украины в Армению за 24 года. Важно, что мы восстанавливаем активный диалог между нашими странами», — написал он в своем микроблоге X.
Он добавил, что стороны обсудили ситуацию в регионе.
«Я представил дипломатические усилия, направленные на достижение реального мира. Мы также обсудили развитие экономического партнерства. Я предложил возобновить работу межправительственной совместной комиссии по экономическому сотрудничеству и провести ее следующее заседание в этом году в Киеве», — отметил президент Украины.
В ходе встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Украины Владимира Зеленского, состоявшейся в рамках саммита, стороны обменялись мнениями по региональным и глобальным вопросам, подчеркнув необходимость содействия устойчивому и долгосрочному миру, сообщает пресс-служба премьер-министра Армении.
«Стороны обсудили перспективы развития двустороннего сотрудничества между Арменией и Украиной, подчеркнув важность углубления взаимодействия в сферах, представляющих взаимный интерес», — говорится в сообщении.
4 мая в Ереване состоялся 8-й саммит Европейского политического сообщества. 5 мая запланирован первый саммит Армения—Европейский союз. В Армению прибыли около 50 делегаций высокого уровня, включая председателя Европейского совета Антониу Кошту и председателя Европейской комиссии Урсулу фон дер Ляйен. Президент Франции Эммануэль Макрон также посетил страну, а Владимир Зеленский впервые прибыл в Армению.