5 Մայիս 2026 - 07:37 AMT
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ մայիսի 6-ի գիշերը կգործի «լռության ռեժիմ»՝ արձագանքելով Ռուսաստանի կողմից մայիսի 8-9-ին միակողմանի հայտարարված հրադադարին։
«Մենք կարծում ենք, որ մարդկային կյանքն անհամեմատ ավելի մեծ արժեք է, քան ցանկացած տարեդարձի «տոնակատարությունը»», – գրել է նա Telegram-ում մայիսի 4-ին։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ Ռուսաստանի իշխանությունները մինչ այժմ պաշտոնապես չեն դիմել Ուկրաինային հրադադարի պայմանների վերաբերյալ և իրենց մտադրությունների մասին խոսել են միայն սոցիալական հարթակներում։ Նրա խոսքով՝ Կիևն այսպիսով կիրառում է համարժեք քայլեր, իսկ Մոսկվան դեռ ժամանակ ունի «ապահովելու լռության հաստատումը», գրում է Deustche Welle-ն:
«Ժամանակն է, որ ՌԴ ղեկավարներն իրական քայլեր կատարեն իրենց պատերազմն ավարտելու համար, եթե արդեն Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը կարծում է, որ չի կարող անցկացնել շքերթ Մոսկվայում առանց Ուկրաինայի բարի կամքի», – հավելել է Զելենսկին։
Ավելի վաղ նույն օրը Ռուսաստանը միակողմանի հայտարարել է հրադադար մայիսի 8-ին և 9-ին։ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը նշել է, որ այդ քայլը պայմանավորված է «խորհրդային ժողովրդի հաղթանակի տոնակատարությամբ Հայրենական մեծ պատերազմում»։
Միևնույն ժամանակ, Մոսկվայում ակնկալում են, որ ուկրաինական կողմը նույնպես կդադարեցնի հարվածներն Ռուսաստանի տարածքի նկատմամբ։ Ռուսական կողմը նաև նախազգուշացրել է, որ հրադադարի խախտման դեպքում կարող է հարվածներ հասցնել Կիևի կենտրոնին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
ՌԴ ՊՆ-ն ուշադրություն է հրավիրել Վլադիմիր Զելենսկու սպառնալիքների վրա՝ Մոսկվան հարձակման ենթարկելու վերաբերյալ հենց մայիսի 9-ին։ Նախարարությունը նաև նշել է, որ ռուսական զինված ուժերը ձեռնարկելու են բոլոր անհրաժեշտ անվտանգության միջոցները տոնակատարությունների ընթացքում, իսկ հակառակ դեպքում խոստացել են իրականացնել պատասխան լայնածավալ հրթիռային հարված Կիևի կենտրոնին։ Քաղաքացիական բնակիչներին և օտարերկրյա դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխատակիցներին հորդորել են ժամանակին լքել քաղաքը։
Ապրիլի վերջին ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը տեղեկացրել էր, որ Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի հեռախոսազրույցի ընթացքում առաջարկվել է կարճաժամկետ հրադադար։ Նրա փոխանցմամբ՝ ռուսական կողմը հայտնել է նման պատրաստակամության մասին, իսկ ամերիկյան կողմը աջակցել է նախաձեռնությանը։
Իր հերթին Դոնալդ Թրամփը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ հենց ինքն է առաջարկել սահմանել «փոքր հրադադարի ռեժիմ»։ Վլադիմիր Զելենսկին ընդգծել է, որ Ուկրաինան շահագրգռված է երկարաժամկետ հրադադարի հաստատմամբ՝ «ապահովելու մարդկանց համար հուսալի անվտանգություն և երկարատև խաղաղություն», այլ ոչ թե «մի քանի ժամ անվտանգություն Մոսկվայի շքերթի համար»։
Միևնույն ժամանակ հաղորդվել է, որ ուկրաինական անօդաչու սարքերի հարվածների ակտիվացման ֆոնին որոշվել է հրաժարվել մայիսի 9-ի Մոսկվայի շքերթում ռազմական տեխնիկայի մասնակցությունից, իսկ մայրաքաղաքի բնակիչներին նախազգուշացվել է կապի սահմանափակումների մասին առաջիկա օրերին։

Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что с ночи 6 мая будет действовать «режим тишины» в ответ на объявленное Россией одностороннее перемирие на 8–9 мая.
«Мы считаем, что человеческая жизнь несравнимо ценнее любых “празднований” годовщин», — написал он 4 мая в Telegram.
Он отметил, что российские власти официально не обращались к Украине по поводу условий перемирия и ограничились заявлениями в социальных сетях. По словам Зеленского, Киев предпринимает зеркальные шаги, а у Москвы еще есть время «обеспечить установление тишины», сообщает «Deutsche Welle».
«Пора руководству России предпринять реальные шаги для завершения войны, если уже Министерство обороны РФ считает, что не может провести парад в Москве без доброй воли Украины», — заявил Зеленский.
Ранее в тот же день Россия в одностороннем порядке объявила перемирие на 8 и 9 мая. В Минобороны РФ заявили, что это связано с празднованием победы в Великой Отечественной войне.
В Москве рассчитывают, что украинская сторона также прекратит удары по территории России. Российские власти предупредили, что в случае нарушений возможны удары по центру Киева, пишет «РИА Новости».
В Минобороны РФ также обратили внимание на заявления Зеленского о возможных ударах по Москве 9 мая. Ведомство подчеркнуло, что российские вооруженные силы примут все необходимые меры безопасности, и предупредило о возможном масштабном ракетном ударе по центру Киева в случае нарушения перемирия. Гражданским лицам и сотрудникам иностранных дипломатических миссий рекомендовано заранее покинуть город.
В конце апреля помощник президента России Юрий Ушаков сообщил, что в ходе телефонного разговора Владимира Путина и Дональда Трампа обсуждалось краткосрочное перемирие. По его словам, российская сторона выразила готовность, а США поддержали инициативу.
В свою очередь Дональд Трамп заявил журналистам, что предложил ввести «небольшой режим прекращения огня». Зеленский подчеркнул, что Украина заинтересована в долгосрочном перемирии для обеспечения надежной безопасности и устойчивого мира, а не «нескольких часов безопасности ради парада в Москве».
На фоне усиления ударов украинских беспилотников сообщалось, что в параде 9 мая в Москве не будет участвовать военная техника, а жителей предупредили о возможных ограничениях связи.