Պետական այցով Հայաստան ժամանած Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Էմանուել Մակրոնն ու Վահագն Խաչատուրյանը ծաղկեպսակ են դրել ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, ապա պատվիրակությունների մյուս անդամների հետ ծաղիկներ են խոնարհել անմար կրակի մոտ։ Այնուհետև Ֆրանսիայի նախագահը գրառում է կատարել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հուշամատյանում, հայտնում է Արմենպրեսը:
Ֆրանսիայի նախագահի այցին մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
Մայիսի 5-ին մեկնարկել է Էմանուել Մակրոնի պետական այցը Հայաստան։ Նախատեսվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի նախագահի առանձնազրույց, որին հաջորդելու է երկու երկրների ղեկավարների ընդլայնված կազմով հանդիպումը։ Փաստաթղթերի ստորագրումից հետո Նիկոլ Փաշինյանն ու Էմանուել Մակրոնը հանդես են գալու ԶԼՄ-ների համար հայտարարություններով։
Այցի ընթացքում Ֆրանսիայի նախագահը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ այցելելու է նաև Գյումրի, որտեղ նրանք մասնակցելու են հայ-ֆրանսիական բարեկամությանը նվիրված համերգին։

Президент Франции Эммануэль Макрон, прибывший в Армению с государственным визитом, вместе с президентом Армении Ваагном Хачатуряном посетил мемориальный комплекс Цицернакаберд и почтил память жертв Геноцида армян.
Макрон и Хачатурян возложили венок к мемориалу, после чего вместе с членами делегаций возложили цветы к Вечному огню. Президент Франции также оставил запись в книге почетных гостей Музея-института Геноцида армян, сообщает «Арменпресс».
В церемонии также приняли участие министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян и мэр Еревана Тигран Авинян.
Государственный визит Эммануэля Макрона в Армению начался 5 мая. Запланирована встреча с премьер-министром Николом Пашиняном в узком составе, затем состоится расширенная встреча делегаций. После подписания документов лидеры выступят с заявлениями для СМИ.
В рамках визита Макрон и Пашинян также посетят Гюмри, где примут участие в концерте, посвященном армяно-французской дружбе.