Պետական այցով Հայաստան ժամանած Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Էմանուել Մակրոնն ու Վահագն Խաչատուրյանը ծաղկեպսակ են դրել ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, ապա պատվիրակությունների մյուս անդամների հետ ծաղիկներ են խոնարհել անմար կրակի մոտ։ Այնուհետև Ֆրանսիայի նախագահը գրառում է կատարել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հուշամատյանում, հայտնում է Արմենպրեսը:
Ֆրանսիայի նախագահի այցին մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
Մայիսի 5-ին մեկնարկել է Էմանուել Մակրոնի պետական այցը Հայաստան։ Նախատեսվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի նախագահի առանձնազրույց, որին հաջորդելու է երկու երկրների ղեկավարների ընդլայնված կազմով հանդիպումը։ Փաստաթղթերի ստորագրումից հետո Նիկոլ Փաշինյանն ու Էմանուել Մակրոնը հանդես են գալու ԶԼՄ-ների համար հայտարարություններով։
Այցի ընթացքում Ֆրանսիայի նախագահը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ այցելելու է նաև Գյումրի, որտեղ նրանք մասնակցելու են հայ-ֆրանսիական բարեկամությանը նվիրված համերգին։

French President Emmanuel Macron, who arrived in Armenia on a state visit, paid tribute to the victims of the Armenian Genocide at the Tsitsernakaberd memorial complex together with Armenian President Vahagn Khachaturyan.
Macron and Khachaturyan laid a wreath at the memorial honoring the victims, then placed flowers at the eternal flame along with members of their delegations. The French president also left a note in the guestbook of the Armenian Genocide Museum-Institute, Armenpress reported.
Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan and Yerevan Mayor Tigran Avinyan also attended the ceremony.
Macron’s state visit to Armenia began on May 5. A one-on-one meeting with Prime Minister Nikol Pashinyan is scheduled, followed by an expanded meeting between the delegations. After the signing of documents, the two leaders will make statements to the media.
During the visit, Macron and Pashinyan will also travel to Gyumri to attend a concert dedicated to Armenian-French friendship.