5 Մայիս 2026 - 09:36 AMT
Հռչակագրում նշվում է, որ ԵՄ-ն ճանաչում է հայ ժողովրդի եվրոպական ձգտումները, որոնք արմատավորվել են 2025թ․ մարտին «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի» մասին օրենքի ընդունմամբ, որն արտահայտում է երկրի մտադրությունը՝ շարժվելու դեպի ԵՄ։
ԵՄ-ն վերահաստատել է, որ «Հայաստանի ապագան պետք է որոշվի ազատ և ժողովրդավարական ճանապարհով՝ իր քաղաքացիների կողմից»։
Փաստաթղթում վերահաստատվել է Եվրամիության պատրաստակամությունը խորացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ, ինչպես նաև աջակցել երկրի ինքնիշխանությանը, դիմակայունությանը և համապարփակ բարեփոխումների իրականացման օրակարգին։
Նշվել է նաև, որ 2026 թվականի մայիսի 5-ին անցկացված գագաթնաժողովը ծառայել է որպես կարևոր հարթակ՝ երկկողմ համագործակցությունը կապի, էներգետիկայի, տրանսպորտի և թվային ոլորտներում առավել ամրապնդելու համար։
ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովի արդյունքներով ստորագրվել են նաև մի շարք փաստաթղթեր։ Մասնավորապես՝ տեղի է ունեցել ՀՀ-ԵՄ կապակցվածության գործընկերության վերաբերյալ փաստաթղթի ստորագրում։
Փաստաթուղթը ստորագրել են Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և Եվրոպական հանձնաժողովի ընդլայնման և արևելյան հարևանության գլխավոր տնօրինության արևելյան հարևանության և Թուրքիայի հարցերով տնօրեն Ադրիեն Կիրալին։ Կապակցվածության գործընկերությանը Հայաստանում ներդրումներ կատարելու հետաքրքրվածության կոչին աջակցելու նպատակով Եվրոպական Միությունը հայկական առանցքային ընկերություններին և հիմնադրամներին հանձնել է մտադրության 6 նամակ։
Հաջորդիվ ստորագրվել է սահմանների կառավարման ոլորտում օպերատիվ համագործակցության վերաբերյալ աշխատանքային պայմանավորվածության նախաստորագրում ՀՀ ներքին գործերի նախարարության և ԵՄ սահմանային և առափնյա պահպանության գործակալության միջև։ Փաստաթուղթը ստորագրել են ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը և Եվրոպական սահմանային և առափնյա պահպանության գործակալության գործադիր տնօրեն Հանս Լեյտենսը։
ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանին է հանձնել Մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործողությունների ծրագրի իրականացման վերաբերյալ Եվրոպական հանձնաժողովի առաջընթացի զեկույցը: Այն նաև ներկայացնում է առաջարկություններ բոլոր պայմանների կատարման դեպքում Հայաստանի և ԵՄ միջև մուտքի արտոնագրերի լիարժեք ազատականացման հասնելու վերաբերյալ։

A joint declaration was adopted following the first Armenia–European Union summit.
The document states that the EU recognizes the European aspirations of the Armenian people, rooted in the adoption in March 2025 of the law on launching the process of Armenia’s accession to the European Union, reflecting the country’s intention to move closer to the bloc.
The EU reaffirmed that “Armenia’s future should be determined freely and democratically by its citizens.”
The declaration also reiterates the EU’s readiness to deepen relations with Armenia and support the country’s sovereignty, resilience, and comprehensive reform agenda.
It notes that the May 5, 2026 summit served as an important platform to strengthen cooperation in connectivity, energy, transport, and digital sectors.
Several documents were also signed as part of the summit outcomes. In particular, an Armenia–EU connectivity partnership document was concluded.
The document was signed by Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan and Adrien Kiraly, Director for the Eastern Neighbourhood and Turkey at the European Commission’s Directorate-General for Enlargement and Neighbourhood Policy. To support investment interest in Armenia under the connectivity partnership, the EU handed six letters of intent to key Armenian companies and foundations.
A working arrangement on operational cooperation in border management was also initialed between Armenia’s Ministry of Internal Affairs and the European Border and Coast Guard Agency. The document was signed by Interior Minister Arpine Sargsyan and the agency’s Executive Director Hans Leijtens.
EU Ambassador to Armenia Vassilis Maragos presented to Interior Minister Arpine Sargsyan the European Commission’s progress report on the implementation of the visa liberalization action plan. The report includes recommendations aimed at achieving full visa liberalization between Armenia and the EU once all conditions are met.
Prime Minister Nikol Pashinyan hosted European Council President Antonio Costa and European Commission President Ursula von der Leyen at the presidential residence within the summit framework.
The visit began with an official welcoming ceremony, including the playing of the EU and Armenian anthems and a military parade, followed by a private meeting and an expanded-format discussion.