5 Մայիս 2026 - 09:36 AMT
Հռչակագրում նշվում է, որ ԵՄ-ն ճանաչում է հայ ժողովրդի եվրոպական ձգտումները, որոնք արմատավորվել են 2025թ․ մարտին «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի» մասին օրենքի ընդունմամբ, որն արտահայտում է երկրի մտադրությունը՝ շարժվելու դեպի ԵՄ։
ԵՄ-ն վերահաստատել է, որ «Հայաստանի ապագան պետք է որոշվի ազատ և ժողովրդավարական ճանապարհով՝ իր քաղաքացիների կողմից»։
Փաստաթղթում վերահաստատվել է Եվրամիության պատրաստակամությունը խորացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ, ինչպես նաև աջակցել երկրի ինքնիշխանությանը, դիմակայունությանը և համապարփակ բարեփոխումների իրականացման օրակարգին։
Նշվել է նաև, որ 2026 թվականի մայիսի 5-ին անցկացված գագաթնաժողովը ծառայել է որպես կարևոր հարթակ՝ երկկողմ համագործակցությունը կապի, էներգետիկայի, տրանսպորտի և թվային ոլորտներում առավել ամրապնդելու համար։
ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովի արդյունքներով ստորագրվել են նաև մի շարք փաստաթղթեր։ Մասնավորապես՝ տեղի է ունեցել ՀՀ-ԵՄ կապակցվածության գործընկերության վերաբերյալ փաստաթղթի ստորագրում։
Փաստաթուղթը ստորագրել են Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և Եվրոպական հանձնաժողովի ընդլայնման և արևելյան հարևանության գլխավոր տնօրինության արևելյան հարևանության և Թուրքիայի հարցերով տնօրեն Ադրիեն Կիրալին։ Կապակցվածության գործընկերությանը Հայաստանում ներդրումներ կատարելու հետաքրքրվածության կոչին աջակցելու նպատակով Եվրոպական Միությունը հայկական առանցքային ընկերություններին և հիմնադրամներին հանձնել է մտադրության 6 նամակ։
Հաջորդիվ ստորագրվել է սահմանների կառավարման ոլորտում օպերատիվ համագործակցության վերաբերյալ աշխատանքային պայմանավորվածության նախաստորագրում ՀՀ ներքին գործերի նախարարության և ԵՄ սահմանային և առափնյա պահպանության գործակալության միջև։ Փաստաթուղթը ստորագրել են ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը և Եվրոպական սահմանային և առափնյա պահպանության գործակալության գործադիր տնօրեն Հանս Լեյտենսը։
ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանին է հանձնել Մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործողությունների ծրագրի իրականացման վերաբերյալ Եվրոպական հանձնաժողովի առաջընթացի զեկույցը: Այն նաև ներկայացնում է առաջարկություններ բոլոր պայմանների կատարման դեպքում Հայաստանի և ԵՄ միջև մուտքի արտոնագրերի լիարժեք ազատականացման հասնելու վերաբերյալ։

5 Май 2026 - 10:36 AMT
В документе отмечается, что ЕС признает европейские устремления армянского народа, закрепленные принятием в марте 2025 года закона о запуске процесса вступления Армении в Европейский союз, что отражает намерение страны двигаться в этом направлении.
ЕС подтвердил, что «будущее Армении должно определяться свободно и демократически ее гражданами».
В декларации также подтверждена готовность Евросоюза углублять отношения с Арменией, а также поддерживать суверенитет, устойчивость и всеобъемлющую повестку реформ страны.
Отмечается, что саммит 5 мая 2026 года стал важной площадкой для укрепления сотрудничества в сферах взаимосвязанности, энергетики, транспорта и цифровых технологий.
По итогам саммита подписан ряд документов. В частности, заключено соглашение о партнерстве в области взаимосвязанности между Арменией и ЕС.
Документ подписали заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян и директор по вопросам Восточного соседства и Турции Генерального директората Европейской комиссии по расширению и политике соседства Адриен Кирали. В целях поддержки инвестиционного интереса к Армении Евросоюз передал ключевым армянским компаниям и фондам шесть писем о намерениях.
Также была парафирована рабочая договоренность об оперативном сотрудничестве в сфере управления границами между Министерством внутренних дел Армении и Европейским агентством пограничной и береговой охраны. Документ подписали министр внутренних дел Арпине Саргсян и исполнительный директор агентства Ханс Лейтенс.
Глава делегации ЕС в Армении Василис Марагос передал министру внутренних дел Арпине Саргсян отчет Европейской комиссии о ходе реализации плана действий по визовой либерализации. Документ содержит рекомендации по достижению полного безвизового режима между Арменией и ЕС при выполнении всех условий.
В рамках саммита премьер-министр Никол Пашинян принял председателя Европейского совета Антониу Кошту и председателя Европейской комиссии Урсулу фон дер Ляйен в президентской резиденции.
Состоялась официальная церемония встречи с исполнением гимнов ЕС и Армении и военным парадом, после чего прошли переговоры в узком и расширенном форматах.