5 Մայիս 2026 - 10:12 AMT
ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանին է հանձնել Մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործողությունների ծրագրի իրականացման վերաբերյալ Եվրոպական հանձնաժողովի առաջընթացի զեկույցը:
Եվրոպական հանձնաժողովը բարձր է գնահատել Հայաստանի գրանցած առաջընթացը՝ ընդգծելով իշխանությունների հստակ քաղաքական հանձնառությունը անհրաժեշտ բարեփոխումների իրականացման հարցում։
Միաժամանակ ներկայացվել են առաջարկություններ՝ ուղղված բացերի լրացմանը և գործընթացի արդյունավետ շարունակությանը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նշվում է, որ Հայաստանի կառավարությունը ՆԳՆ համակարգմամբ սկսել է իրականացնել պահանջվող օրենսդրական և քաղաքական փոփոխությունները, իսկ փաստաթղթերի անվտանգության և միգրացիայի կառավարման ուղղությամբ աշխատանքները հասել են առաջանցիկ փուլ։
Զեկույցում մանրամասն ներկայացվել են ձեռքբերումները մի շարք ոլորտներում՝ ներառյալ փաստաթղթերի անվտանգությունը, սահմանների և միգրացիայի կառավարումը, հանրային անվտանգությունը և հիմնարար իրավունքների պաշտպանությունը։
Զեկույցում մանրամասն նկարագրվում են Հայաստանի կողմից Գործողությունների ծրագրի չորս ուղղություններով ձեռնարկված նշանակալի քայլերն ու գրանցած առաջընթացը.
Փաստաթղթերի անվտանգություն. Կնքվել է պետություն-մասնավոր գործընկերության պայմանագիր՝ կենսաչափական նույնականացման համակարգի արդիականացման նպատակով, ինչը կապահովի առաջիկայում թողարկվելիք անձը հաստատող փաստաթղթերի համապատասխանությունը Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) կողմից սահմանված ամենաբարձր չափանիշներին։ Բացի այդ, 2025 թվականի հուլիսին Հայաստանն ընդունել է «Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին» նոր օրենքը, որը թույլ կտա ստեղծել բնակչության միասնական և անվտանգ էլեկտրոնային ռեգիստր, որը ևս էական առաջընթաց է տվյալների հավաքագրման և օգտագործման հարցում։
Սահմանների, միգրացիայի և ապաստանի կառավարում. Հայաստանն ակտիվորեն մշակում է Սահմանների համալիր կառավարման (IBM) 2026-2029 թվականների ռազմավարությունը։ Հայաստանն առաջընթաց է գրանցել նաև մի շարք ծառայությունների թվայնացման գործընթացում։ Մասնավորապես, 2026 թվականի հունվարից գործարկվել է Քաղաքացիության գործերի էլեկտրոնային կառավարման համակարգը, ընթացքի մեջ է նաև օտարերկրյա քաղաքացիների համար աշխատանքի և կացության թույլտվությունների ընթացակարգերի ամբողջական թվայնացումը։ «Փախստականների և ապաստանի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագիծը ևս անցել է միջգերատեսչական համաձայնեցման փուլը և ներկայումս գտնվում է վերջնականացման գործընթացում։ Հայաստանը շարունակում է ամրապնդել համագործակցությունը ԵՄ անդամ պետությունների և ոչ ԵՄ երկրների հետ՝ հետընդունման (readmission) ոլորտում։
Հասարակական կարգ և անվտանգություն. 2018-ից հետո Հայաստանը զգալիորեն ուժեղացրել և միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցրել է իր հակակոռուպցիոն իրավական և ինստիտուցիոնալ համակարգը։ Հայաստանի կողմից «Հանցավորության կանխարգելման 2026-2033թթ․ ռազմավարության» մշակման մեկնարկը փաստում է Հայաստանի հանձնառությունը՝ ապացույցների վրա հիմնված քաղաքականության, ինստիտուցիոնալ համակարգման և նպատակային կանխարգելիչ միջոցառումների միջոցով ամրապնդելու հանցավորության կանխարգելման կարողությունները։
Թրաֆիքինգի դեմ պայքարի նոր գործողությունների ծրագիրն ընդունվելու է 2026թ-ին և այդ ուղղությամբ իրականացվող նոր ծրագրերի ավելացումը նույնպես դրական է գնահատվել ԵՄ կողմից։ Եվրոպական կողմը դրական է գնահատում նաև անձնական տվյալների պաշտպանության նոր և անկախ մարմնի ստեղծումը, որի գործունեությունը համահունչ կլինի անձնական տվյալների պաշտպանության եվրոպական սկզբունքներին և լավագույն փորձին։
Հիմնարար իրավունքներ. Հայաստանն այժմ մշակում է «Խտրականության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի մասին» օրենքը և «Ազգային փոքրամասնությունների մասին» օրենքը՝ դրանք համապատասխանեցնելով եվրոպական չափանիշներին: Բացի այդ, Հայաստանը 2025 թվականին ընդունել է երեխաների իրավունքների վերաբերյալ նոր օրենսդրություն՝ բռնությունից և շահագործումից պաշտպանության առավել համապարփակ շրջանակ ապահովելու համար։
Եվրոպական հանձնաժողովը, դրական գնահատելով առաջընթացը, ընդգծել է, որ հետագա գնահատումը հիմնվելու է կոնկրետ արդյունքների վրա և կախված է բոլոր չափանիշների լիարժեք իրականացումից։
Հանձնաժողովը շարունակելու է հետևել ծրագրի իրականացման ընթացքին՝ ներգրավելով ԵՄ անդամ երկրների փորձագետներին և կազմակերպելով լրացուցիչ գնահատման առաքելություններ Հայաստանում։
Արձանագրվել է նաև, որ ԵՄ-ն շարունակելու է աջակցել Հայաստանի բարեփոխումներին՝ տրամադրելով տեխնիկական և ֆինանսական օժանդակություն, այդ թվում՝ «Դիմակայունության և աճի» ծրագրի շրջանակում։
Վերլուծության արդյունքում եզրակացվել է, որ փաստաթղթերի անվտանգություն, սահմանների և միգրացիայի կառավարում, ինչպես նաև ապաստանի ոլորտներում Հայաստանը գտնվում է ծրագրի իրականացման առաջանցիկ փուլում, իսկ հանրային անվտանգության և հիմնարար իրավունքների ուղղություններով արձանագրել է կայուն առաջընթաց։
Գագաթնաժողովի ընթացքում Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ևս ընդգծել է զեկույցի կարևորությունը՝ բարձր գնահատելով վերջին ամիսներին կատարված աշխատանքը և վստահություն հայտնելով, որ գործընթացը հաջողությամբ շարունակվելու է։

5 Май 2026 - 10:40 AMT
Глава делегации ЕС в Армении Василис Марагос передал министру внутренних дел Арпине Саргсян отчет Европейской комиссии о реализации плана действий по визовой либерализации.
Европейская комиссия высоко оценила достигнутый Арменией прогресс, подчеркнув четкую политическую приверженность властей проведению необходимых реформ.
Одновременно были представлены рекомендации, направленные на устранение существующих пробелов и обеспечение эффективного продолжения процесса, сообщает «1lurer.am ».
Отмечается, что правительство Армении при координации МВД уже приступило к реализации требуемых законодательных и политических изменений, а работы в сфере безопасности документов и управления миграцией находятся на продвинутом этапе.
В отчете подробно представлены достижения в ряде направлений, включая безопасность документов, управление границами и миграцией, общественную безопасность и защиту фундаментальных прав.
Документ фиксирует значительный прогресс Армении по четырем ключевым направлениям:
Безопасность документов: Заключено соглашение государственно-частного партнерства по модернизации системы биометрической идентификации, что обеспечит соответствие будущих документов личности стандартам Международной организации гражданской авиации (ICAO). В июле 2025 года принят новый закон о государственном регистре населения, позволяющий создать единый защищенный электронный реестр.
Управление границами, миграцией и убежищем: Разрабатывается стратегия интегрированного управления границами на 2026–2029 годы. С января 2026 года запущена электронная система управления вопросами гражданства, продолжается цифровизация процедур получения разрешений на работу и проживание. Законопроект о беженцах и убежище находится на завершающей стадии. Армения расширяет сотрудничество с странами ЕС и другими государствами в сфере реадмиссии.
Общественный порядок и безопасность: С 2018 года Армения значительно укрепила антикоррупционную систему. Запуск стратегии предупреждения преступности на 2026–2033 годы свидетельствует о приверженности системному и превентивному подходу. В 2026 году планируется принятие новой программы по борьбе с торговлей людьми. Положительно оценено также создание независимого органа по защите персональных данных.
Основные права: Разрабатываются законы о противодействии дискриминации и о национальных меньшинствах в соответствии с европейскими стандартами. В 2025 году принято новое законодательство о защите прав детей.
Еврокомиссия подчеркнула, что дальнейшая оценка будет зависеть от конкретных результатов и полного выполнения всех критериев.
Она продолжит мониторинг реализации программы с привлечением экспертов стран ЕС и проведением дополнительных оценочных миссий в Армении.
ЕС также подтвердил готовность продолжать поддержку реформ в Армении, включая техническую и финансовую помощь в рамках программы «Устойчивость и рост».
По итогам анализа сделан вывод, что Армения находится на продвинутом этапе выполнения программы в сферах безопасности документов, управления границами и миграцией, а также убежища, демонстрируя устойчивый прогресс в области общественной безопасности и защиты фундаментальных прав.
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен также подчеркнула значение отчета, выразив уверенность, что процесс будет успешно продолжен и достигнет своих целей.