ՀՀԿ փոխնախագահ Հայկ Մամիջանյանը նախագահական նստավայրի մոտ անցկացված ակցիայի ընթացքում դիմել է Հայաստանում գտնվող ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաներին և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Բարով եք եկել Հայաստան՝ մի երկիր, որտեղ կա 50-ից ավելի քաղբանտարկյալ, որտեղ իշխանություն կոչեցյալները հարձակվում են, պայքարում են Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցու դեմ։
Դուք եկել եք մի երկիր, որի, ըստ պաշտոնական տվյալների, ավելի քան 200 քկմ օկուպացված է Ադրբեջանի կողմից, որի զավակաները Բաքվի բանտերում տանջվում են։
Դուք եկել եք մի երկիր, որի իշխանություններ կոչեցյալը մինչ օրս չգիտեն, թե քանի անհետ կորած կա մեր երկրից։ Մենք բացարձակ հույս չունենք, որ կառավարիչները դրա մասին կխոսեն։ Կառավարիչները նույնիսկ չեն խոսում, երբ Ադրբեջանի նախագահը Բաքվից այստեղ տեսակապով հաթաթա է տալիս»,- ասել է նա։
Ակցիայի ընթացքում ելույթ է ունեցել նաև Արմեն Աշոտյանը` խոսքն ուղղելով ՀՀ-ում գտնվող ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաներին:
«Հայաստանում ուրախ են ձեզ տեսնել, բայց ուրախ չեն տեսնել որպես Փաշինյանի նախընտրական շոուի մի մասը»,- ասել է նա։
Մամիջանյանը նշել է, որ ակցիային մասնակցել են մարդիկ, որոնք իրենց համարում են մարդու իրավունքների և քրիստոնեա-դեմոկրատական արժեքների պաշտպաններ։

Заместитель председателя Республиканской партии Армении Айк Мамиджанян обратился к высокопоставленным представителям ЕС и президенту Франции Эммануэлю Макрону во время акции у президентской резиденции в Ереване, сообщает «Panorama.am».
«Добро пожаловать в Армению — страну, где насчитывается более 50 политических заключенных, где так называемые власти ведут борьбу против Армянской апостольской церкви.
Вы прибыли в страну, где, по официальным данным, более 200 квадратных километров находятся под оккупацией Азербайджана, а ее граждане страдают в тюрьмах Баку.
Вы приехали в страну, где власти до сих пор не знают, сколько людей числятся пропавшими без вести. У нас нет надежды, что власти будут об этом говорить. Они даже не реагируют, когда президент Азербайджана выступает с угрозами по видеосвязи», — заявил Мамиджанян.
В ходе акции выступил также Армен Ашотян, обратившись к делегации ЕС.
«В Армении рады вас видеть, но не как часть предвыборного шоу Пашиняна», — сказал он.
Мамиджанян отметил, что участники акции считают себя защитниками прав человека и христианско-демократических ценностей.
В рамках саммита Армения—ЕС премьер-министр Никол Пашинян принял председателя Европейского совета Антониу Кошту и председателя Европейской комиссии Урсулу фон дер Ляйен в президентской резиденции.