Եվ Հայաստանում, և Ադրբեջանում դեռևս կարելի է տեսնել խոսույթներ, որոնք բխում են կոնֆլիկտի ժամանակներից, հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ հարաբերություններին: Նա այդ մասին ասել է ԵԽ նախագահ Անտոնիու Կոշտայի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ համատեղ հայտարարությունների ժամանակ՝ նշելով, որ մոտ 40 տարի Հայաստանը և Ադրբեջանը ապրել են թշնամության միջավայրում, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Հնարավոր չէ ուղղակի թշնամանքի անջատիչն անջատել և խաղաղության կոճակը սեղմել, և, վե՛րջ, թշնամություն այլևս գոյություն չունի, միայն խաղաղություն է…Բայց մենք պետք է հասկանանք, որ դա անխուսափելի իներցիոն գործընթաց է, որովհետև, էլի եմ ասում, այդ գործընթացը հնարավոր չէ, եթե նույնիսկ հիմա խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրված և վավերացված լիներ, որովհետև խաղաղության ամենակարևոր ինստիտուցիոնալացումն այն է, ինչ տեղի է ունենում մարդկանց մտքերում և սոցիալ-հոգեբանական մակարդակում:
Թո՛ւյլ տվեք ասել, որ իրականում այս ոլորտում տեղի ունեցող փոփոխությունները, իհարկե, թվերով արտահայտված չեն, բայց թույլ տվեք արտահայտել իմ համոզմունքը, որ այդ ուղղությամբ ինստիտուցիոնալացումը տեղի է ունենում շատ ավելի արագ, քան նույնիսկ կարելի էր սպասել:
Հետևաբար, ես վստահ եմ, որ կհասնենք այդ կետին, երբ խաղաղության ինստիտուցիոնալացման ճանապարհին մենք խաղաղության համաձայնագիրը կստորագրենք»,- ասել է նա։
Վարչապետը նշել է, որ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումն ու վավերացումը չի նշանակելու գործընթացի ավարտ, քանի որ անհրաժեշտ է լինելու շարունակել աշխատանքը տարբեր ուղղություններով և կնքել նոր համաձայնագրեր։
«Այս առումով չափազանց կարևոր է TRIPP նախագիծը, և չափազանց կարևոր են այն նախագծերը, որոնք քննարկվում են ԵՄ-ի հետ: Հենց աշխարհագրական դիրքի վերաբերյալ խոսույթը դրա մասին է, որ երբ մենք լիարժեք բացենք ճանապարհները միմյանց համար, այդ թվում՝ Թուրքիայի հետ սահմանը բացվի (իսկ որ դա տեղի է ունենալու, ես ոչ մի րոպե չեմ կասկածում, դա շատ ակնհայտ է), դա նույնպես խաղաղության ինստիտուցիոնալացման շատ կարևոր քայլ է:
Ընդ որում՝ մենք մեր ճանապարները միմյանց տրամադրելու ենք ազատ տեղաշարժի և ազատ բեռնափոխադրումների, երթևեկության համար երկկողմ առևտրի իմաստով, Հայաստանից Հայաստան՝ Ադրբեջանի ճանապարհով, Ադրբեջանից Ադրբեջան՝ Հայաստանի ճանապարհներով՝ ներառյալ Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև անխոչընդոտ կապը՝ հիմնված երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության վրա»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ այս համատեքստում առկա է զգալի ներուժ նաև Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության զարգացման համար։

5 May 2026 - 14:51 AMT
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that rhetoric shaped by decades of conflict can still be observed in both Armenia and Azerbaijan, addressing relations between the two countries.
He made the remarks during joint statements with European Council President Antonio Costa and European Commission President Ursula von der Leyen, noting that the two nations have lived in an environment of hostility for nearly 40 years, according to 1lurer.am .
“It is impossible to simply switch off hostility and press a button for peace, as if enmity disappears overnight. We must understand that this is an inevitable process of inertia. Even if a peace agreement were signed and ratified now, the most important institutionalization of peace happens in people’s minds and at the socio-psychological level.
These changes may not be measurable in figures, but I am convinced that the process is unfolding much faster than could have been expected.
Therefore, I am confident that we will reach the point where, along the path of institutionalizing peace, we will sign a peace agreement,” he said.
Pashinyan added that signing and ratifying a peace agreement would not mark the end of the process, as continued work and additional agreements would be necessary.
“In this context, the TRIPP project is extremely important, as are the initiatives discussed with the EU. When we fully open our roads to each other, including the opening of the border with Turkey, which I have no doubt will happen, it will be a significant step toward institutionalizing peace.
We will provide each other with access to roads for free movement and cargo transportation, enabling trade from Armenia to Armenia via Azerbaijan and from Azerbaijan to Azerbaijan via Armenia, including unhindered communication between mainland Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic, based on territorial integrity, sovereignty, and jurisdiction,” he said.
He added that this framework also offers significant potential for further development of Armenia–EU cooperation.
Prime Minister Nikol Pashinyan hosted European Council President Antonio Costa and European Commission President Ursula von der Leyen at the presidential residence as part of the Armenia–EU summit.