5 Մայիս 2026 - 11:48 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի և Եվրախորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ խուսափել է ուղիղ պատասխանել այն հարցին, թե արդյոք Հայաստանը պաշտոնապես կդիմի ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու համար։
Bloomberg պարբերականի լրագրողը հարց է ուղղել Փաշինյանին, թե արդյոք վերընտրվելու դեպքում Հայաստանը պատրա՞ստ է պաշտոնապես դիմել Եվրամիությանն անդամակցության համար և դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«․․․Հայաստան-Եվրամիության հարաբերությունների տեսակետից ահռելի պոտենցիալ կա, ես համոզված եմ, որ մենք շատ լուրջ, ռազմավարական նշանակության նախագծեր ենք իրականացնելու։ Այսօր առիթ ունեցել ենք այդ նախագծերի հայեցակարգը քննարկել և արձանագրել, որ մենք ունենք ընդհանուր ըմբռնում և պետք է շարժվենք հենց այդ ուղղությամբ»,- ի պատասխան ասել է Փաշինյանը։
Այնուհետև նա սկսել է խոսել Հայաստան–Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի մասին:
Ապրիլի 1-ին Մոսկվայում կայացել են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի բանակցությունները, որի ընթացքում Պուտինն ասել է, որ Երևանը չի կարող միաժամանակ գտնվել ԵՄ-ում և ԵԱՏՄ-ում: Իր հերթին Փաշինյանը նշել է` Երևանը գիտի, որ ԵԱՏՄ–ում գտնվելն անհամատեղելի է ԵՄ անդամակցության հետ, բայց առայժմ այդ գործընթացները չեն հասել այն կետին, երբ պետք է ընտրություն կատարել:

5 Май 2026 - 14:59 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян уклонился от прямого ответа на вопрос о том, будет ли страна официально подавать заявку на выход из Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
Он сделал это заявление на совместной пресс-конференции с председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен и председателем Европейского совета Антониу Коштой.
Журналист Bloomberg поинтересовался, готова ли Армения в случае переизбрания Пашиняна подать заявку на вступление в ЕС и выйти из ЕАЭС, сообщает «Sputnik Армения».
«С точки зрения отношений Армения—Европейский союз существует огромный потенциал. Уверен, что мы реализуем серьезные стратегические проекты. Сегодня мы обсудили их концепции и подтвердили наличие общего понимания дальнейших шагов», — заявил Пашинян.
После этого он перешел к теме мирного процесса между Арменией и Азербайджаном.
1 апреля в Москве состоялись переговоры Никола Пашиняна с президентом России Владимиром Путиным, в ходе которых Путин отметил, что Армения не может одновременно состоять в ЕС и ЕАЭС. В ответ Пашинян подчеркнул, что Ереван осознает эту несовместимость, однако процесс еще не достиг стадии, когда необходимо делать окончательный выбор.