5 Մայիս 2026 - 12:07 AMT
Հռչակագրի ստորագրումը կայացել է Էմանուել Մակրոնի Հայաստան կատարած պետական այցի շրջանակում, հայտնում է Արմենպրեսը:
Մինչ այդ ՀՀ նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Էմանուել Մակրոնի հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցեր։
Կողմերը ստորագրել են նաև մի շարք համաձայնագրեր՝ արհեստական բանականության, կիբեռանվտանգության և կիսահաղորդիչների ոլորտներում համագործակցության վերաբերյալ։ Համաձայնություններ են ձեռք բերվել նաև ռազմական տեխնոլոգիաների զարգացման, պաշտպանական համակարգերի հետազոտման և ռազմական համազգեստի մատակարարման ուղղություններով, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Կողմերը պայմանավորվել են տրանսպորտային ուղղաթիռների մատակարարման, հայկական ավիաընկերությանը երկու А321-200NX ինքնաթիռների վաճառքի, ինչպես նաև Հայաստանի հարավում Բարգուշատի թունելի կառուցման շուրջ։
Նաև ստորագրվել են վարկային, տնտեսական և մշակութային համագործակցությանը վերաբերող մի շարք փաստաթղթեր։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը գտնվում է Հայաստանում պետական այցով։ Նա մասնակցել է Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին, ինչպես նաև Հայաստան–Եվրոպական միություն առաջին գագաթնաժողովին և «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովին։ Այցի ընթացքում Մակրոնը այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր և Մատենադարան, իսկ երեկոյան նախատեսված է նրա մասնակցությունը Գյումրիում կազմակերպվող համերգին։

Armenia and France have signed a joint declaration establishing a strategic partnership. The document was signed by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and French President Emmanuel Macron.
The signing took place during Macron’s state visit to Armenia, reports Armenpress.
Earlier, Pashinyan and Macron held talks at the presidential residence, discussing the development of bilateral relations.
The sides also signed several agreements covering cooperation in artificial intelligence, cybersecurity, and semiconductors. Agreements were also reached on developing military technologies, researching defense systems, and supplying military uniforms, according to Sputnik Armenia.
The parties agreed on the supply of transport helicopters, the sale of two A321-200NX aircraft to an Armenian airline, as well as the construction of the Bargushat tunnel in southern Armenia.
A number of additional agreements were signed in the fields of credit, economic, and cultural cooperation.
During his visit, French President Emmanuel Macron also took part in the 8th European Political Community summit, the first Armenia–European Union summit, and the Yerevan Dialogue forum. He visited the Tsitsernakaberd memorial and the Matenadaran, and is expected to attend a concert in Gyumri.