5 Մայիս 2026 - 12:07 AMT
Հռչակագրի ստորագրումը կայացել է Էմանուել Մակրոնի Հայաստան կատարած պետական այցի շրջանակում, հայտնում է Արմենպրեսը:
Մինչ այդ ՀՀ նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Էմանուել Մակրոնի հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցեր։
Կողմերը ստորագրել են նաև մի շարք համաձայնագրեր՝ արհեստական բանականության, կիբեռանվտանգության և կիսահաղորդիչների ոլորտներում համագործակցության վերաբերյալ։ Համաձայնություններ են ձեռք բերվել նաև ռազմական տեխնոլոգիաների զարգացման, պաշտպանական համակարգերի հետազոտման և ռազմական համազգեստի մատակարարման ուղղություններով, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Կողմերը պայմանավորվել են տրանսպորտային ուղղաթիռների մատակարարման, հայկական ավիաընկերությանը երկու А321-200NX ինքնաթիռների վաճառքի, ինչպես նաև Հայաստանի հարավում Բարգուշատի թունելի կառուցման շուրջ։
Նաև ստորագրվել են վարկային, տնտեսական և մշակութային համագործակցությանը վերաբերող մի շարք փաստաթղթեր։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը գտնվում է Հայաստանում պետական այցով։ Նա մասնակցել է Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին, ինչպես նաև Հայաստան–Եվրոպական միություն առաջին գագաթնաժողովին և «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովին։ Այցի ընթացքում Մակրոնը այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր և Մատենադարան, իսկ երեկոյան նախատեսված է նրա մասնակցությունը Գյումրիում կազմակերպվող համերգին։

5 Май 2026 - 14:40 AMT
Армения и Франция подписали совместную декларацию об установлении стратегического партнерства. Документ подписали премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Франции Эммануэль Макрон.
Подписание состоялось в рамках государственного визита Макрона в Армению, сообщает «Арменпресс».
Ранее в президентской резиденции прошла встреча Никола Пашиняна и Эммануэля Макрона, на которой обсуждались вопросы развития двусторонних отношений.
Стороны также подписали ряд соглашений о сотрудничестве в сферах искусственного интеллекта, кибербезопасности и полупроводников. Достигнуты договоренности по развитию военных технологий, исследованию оборонных систем и поставкам военной формы, сообщает «Sputnik Армения».
Кроме того, стороны договорились о поставках транспортных вертолетов, продаже армянской авиакомпании двух самолетов A321-200NX, а также о строительстве туннеля Баргушат на юге Армении.
Подписаны также документы в сферах кредитного, экономического и культурного сотрудничества.
В ходе визита президент Франции Эммануэль Макрон принял участие в 8-м саммите Европейского политического сообщества, первом саммите Армения—ЕС и форуме «Ереванский диалог». Он посетил мемориал Цицернакаберд и Матенадаран, а также планирует принять участие в концерте в Гюмри.