5 Մայիս 2026 - 12:12 AMT
Քըլըչն ասել է, որ սահմանի բացման ժամկետի հարցը դեռ չի քննարկվել, և որ ՀՀ-ում իրեն զգում է ինչպես տանը
Հայաստանն ու Թուրքիան դեռ չեն քննարկել սահմանի բացման ժամկետների հարցը, հայտարարել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը լրագրողների հետ զրույցում:
«Մենք արդեն որոշել ենք՝ երբ ժամանակը գա, բոլոր մանրամասները քննարկվեն, ամեն ինչ կատարվի, կբացենք սահմանը։ Շինարարությունը գրեթե ավարտված է, բայց պետք է լուծել որոշ հարցեր՝ մարդկանց իրազեկել այդ մասին, միացնել ինտերնետը և այլն։ Մենք դեռ ժամանակ ունենք սահմանի ամբողջական վերականգնման համար»,- ասել է Քըլըչը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նրա խոսքով՝ խոչընդոտ չկա, միայն տեխնիկական և բյուրոկրատական խնդիրները պետք է լուծել։ Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչը պնդել է՝ իրենք դրա համար քաղաքական կամք ունեն ու այդ մասին դեռ 2022 թվականին են հայտարարել։
Սահմանի բացման ժամկետների վերաբերյալ հստակեցնող հարցին ի պատասխան՝ Քըլըչը նշել է, որ չի ցանկանում գնահատական տալ, որպեսզի չմոլորեցնի հանրությանը։
Լրագրողի հարցին, թե ինչպես է իրեն զգում Հայաստանում, նա պատասխանել է. «Զգում եմ ինձ ինչպես տանը»։
Սերդար Քըլըչը Հայաստանում մասնակցում է «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովին, որին նախորդել են Հայաստան–Եվրամիություն առաջին գագաթնաժողովը և Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը։

Турция и Армения пока не обсуждали конкретные сроки открытия границы, заявил специальный представитель Турции по нормализации отношений с Арменией Сердар Кылыч в беседе с журналистами.
«Мы уже решили, что когда придет время, все детали будут обсуждены и выполнены, после чего граница будет открыта. Строительные работы практически завершены, однако необходимо решить ряд вопросов — информирование населения, подключение интернета и другие. У нас еще есть время для полного восстановления границы», — сказал Кылыч, сообщает «Sputnik Армения».
По его словам, политических препятствий нет, остаются лишь технические и бюрократические вопросы. Он подчеркнул, что политическая воля с турецкой стороны существует и была заявлена еще в 2022 году.
Отвечая на уточняющий вопрос о сроках, Кылыч отметил, что не хочет давать оценок, чтобы не вводить общественность в заблуждение.
На вопрос журналиста о самочувствии в Армении он ответил: «Чувствую себя как дома».
Сердар Кылыч находится в Армении для участия в форуме «Ереванский диалог», которому предшествовали первый саммит Армения—ЕС и 8-й саммит Европейского политического сообщества.