5 Մայիս 2026 - 12:12 AMT
Քըլըչն ասել է, որ սահմանի բացման ժամկետի հարցը դեռ չի քննարկվել, և որ ՀՀ-ում իրեն զգում է ինչպես տանը
Հայաստանն ու Թուրքիան դեռ չեն քննարկել սահմանի բացման ժամկետների հարցը, հայտարարել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը լրագրողների հետ զրույցում:
«Մենք արդեն որոշել ենք՝ երբ ժամանակը գա, բոլոր մանրամասները քննարկվեն, ամեն ինչ կատարվի, կբացենք սահմանը։ Շինարարությունը գրեթե ավարտված է, բայց պետք է լուծել որոշ հարցեր՝ մարդկանց իրազեկել այդ մասին, միացնել ինտերնետը և այլն։ Մենք դեռ ժամանակ ունենք սահմանի ամբողջական վերականգնման համար»,- ասել է Քըլըչը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նրա խոսքով՝ խոչընդոտ չկա, միայն տեխնիկական և բյուրոկրատական խնդիրները պետք է լուծել։ Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչը պնդել է՝ իրենք դրա համար քաղաքական կամք ունեն ու այդ մասին դեռ 2022 թվականին են հայտարարել։
Սահմանի բացման ժամկետների վերաբերյալ հստակեցնող հարցին ի պատասխան՝ Քըլըչը նշել է, որ չի ցանկանում գնահատական տալ, որպեսզի չմոլորեցնի հանրությանը։
Լրագրողի հարցին, թե ինչպես է իրեն զգում Հայաստանում, նա պատասխանել է. «Զգում եմ ինձ ինչպես տանը»։
Սերդար Քըլըչը Հայաստանում մասնակցում է «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովին, որին նախորդել են Հայաստան–Եվրամիություն առաջին գագաթնաժողովը և Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը։

5 May 2026 - 15:02 AMT
Turkey and Armenia have not yet discussed a specific timeline for reopening their border, Turkey’s special envoy for normalization with Armenia, Serdar Kilic, said in remarks to journalists.
“We have already decided that when the time comes, all details will be discussed and everything will be completed, and we will open the border. Construction is almost finished, but some issues still need to be resolved—informing people, connecting internet services, and so on. We still have time to fully restore the border,” Kilic said, according to Sputnik Armenia.
He noted that there are no political obstacles and that only technical and bureaucratic issues remain to be addressed. The Turkish envoy stressed that there is political will on their side, which had been declared as early as 2022.
Asked to clarify the timeline, Kilic said he did not want to give an estimate to avoid misleading the public.
Responding to a question about how he feels in Armenia, he said: “I feel at home.”
Serdar Kilic is in Armenia to participate in the Yerevan Dialogue forum, following the first Armenia–European Union summit and the 8th European Political Community summit.