Հայաստան-Ֆրանսիա. ռազմավարական համագործակցություն՝ ռազմարդյունաբերության, արհեստական բանականության, կիբեռանվտանգության և կիսահաղորդիչների ոլորտներում: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
Նա նշել է, որ մասնավորապես, ստորագրվել է Փոխըմբռնման հուշագիր՝ արհեստական բանականության, կիբեռանվտանգության և կիսահաղորդիչների ոլորտներում համագործակցության վերաբերյալ։ Փաստաթուղթը ստորագրել եմ Ֆրանսիայի՝ Եվրոպայի հարցերով լիազոր նախարար Բենժամեն Հադադի հետ։
«Հուշագրի նպատակն է խթանել երկու երկրների միջև համագործակցությունը նշված ռազմավարական ոլորտներում՝ զարգացնելով գիտահետազոտական և նորարարական կարողությունները, ինչպես նաև նպաստելով համատեղ ծրագրերի իրականացմանը։ Այն ընդգրկում է համագործակցության լայն շրջանակ՝ ներառյալ բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ենթակառուցվածքների զարգացումը, տվյալագիտությունը և մեքենայական ուսուցումը, պետական ծառայությունների թվայնացումը, ինչպես նաև արհեստական բանականության կիրառումը տնտեսության տարբեր ճյուղերում»,-գրել է նա:
Նախարարը նշել է, որ ստորագրվել է ևս մեկ կարևոր փաստաթուղթ՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարության միջև համագործակցության վերաբերյալ։
«Հուշագիրը ստորագրել եմ Ֆրանսիայի զինված ուժերի և վետերանների հարցերով լիազոր նախարար Ալիս Ռուֆոյի հետ միասին։
Փաստաթուղթը միտված է խորացնելու երկու երկրների միջև համագործակցությունը ռազմական տեխնոլոգիաների և պաշտպանական համակարգերի հետազոտության, զարգացման և նորարարության ոլորտներում: Այն սահմանում է համատեղ գործունեության շրջանակ՝ ուղղված փորձի փոխանակմանը, համատեղ ծրագրերի իրականացմանը, պաշտպանական արդյունաբերության զարգացմանը։
Ստորագրված փաստաթղթերը նոր հնարավորություններ են ստեղծում բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում հայ-ֆրանսիական համագործակցության խորացման համար՝ նպաստելով տեխնոլոգիական առաջընթացին, նորարարական էկոհամակարգերի զարգացմանը և երկկողմ ռազմավարական գործընկերության ամրապնդմանը»,- գրել է ԲՏԱ նախարարը։
Հայաստանը և Ֆրանսիան ստորագրել են ռազմավարական գործընկերության հաստատման մասին համատեղ հռչակագիր։ Փաստաթուղթը ստորագրել են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։

5 May 2026 - 15:13 AMT
Armenia and France will deepen strategic cooperation in the fields of military industry, artificial intelligence, cybersecurity, and semiconductors, Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan said in a Facebook post.
He noted that a memorandum of understanding was signed on cooperation in artificial intelligence, cybersecurity, and semiconductors. The document was signed with France’s Minister Delegate for European Affairs Benjamin Haddad.
“The memorandum aims to promote cooperation between the two countries in these strategic sectors by developing research and innovation capacities and supporting joint projects. It covers a wide range of areas, including high-performance computing infrastructure, data science and machine learning, digitalization of public services, and the application of artificial intelligence across various sectors of the economy,” he wrote.
The minister added that another key document was signed between Armenia’s Ministry of High-Tech Industry and France’s Ministry of Defense.
“The memorandum was signed together with France’s Minister Delegate for the Armed Forces and Veterans Alice Rufo.
The document is aimed at deepening cooperation in military technologies, as well as research, development, and innovation in defense systems. It sets a framework for joint activities, including experience exchange, implementation of joint projects, and development of the defense industry,” he said.
According to Hayrapetyan, the signed documents create new opportunities for expanding Armenian-French cooperation in high-tech sectors, contributing to technological progress, the development of innovation ecosystems, and the strengthening of the strategic partnership.
Earlier, Armenia and France signed a joint declaration establishing a strategic partnership, with the document signed by Prime Minister Nikol Pashinyan and President Emmanuel Macron during Macron’s state visit to Armenia.