Հայաստան-Ֆրանսիա. ռազմավարական համագործակցություն՝ ռազմարդյունաբերության, արհեստական բանականության, կիբեռանվտանգության և կիսահաղորդիչների ոլորտներում: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
Նա նշել է, որ մասնավորապես, ստորագրվել է Փոխըմբռնման հուշագիր՝ արհեստական բանականության, կիբեռանվտանգության և կիսահաղորդիչների ոլորտներում համագործակցության վերաբերյալ։ Փաստաթուղթը ստորագրել եմ Ֆրանսիայի՝ Եվրոպայի հարցերով լիազոր նախարար Բենժամեն Հադադի հետ։
«Հուշագրի նպատակն է խթանել երկու երկրների միջև համագործակցությունը նշված ռազմավարական ոլորտներում՝ զարգացնելով գիտահետազոտական և նորարարական կարողությունները, ինչպես նաև նպաստելով համատեղ ծրագրերի իրականացմանը։ Այն ընդգրկում է համագործակցության լայն շրջանակ՝ ներառյալ բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ենթակառուցվածքների զարգացումը, տվյալագիտությունը և մեքենայական ուսուցումը, պետական ծառայությունների թվայնացումը, ինչպես նաև արհեստական բանականության կիրառումը տնտեսության տարբեր ճյուղերում»,-գրել է նա:
Նախարարը նշել է, որ ստորագրվել է ևս մեկ կարևոր փաստաթուղթ՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարության միջև համագործակցության վերաբերյալ։
«Հուշագիրը ստորագրել եմ Ֆրանսիայի զինված ուժերի և վետերանների հարցերով լիազոր նախարար Ալիս Ռուֆոյի հետ միասին։
Փաստաթուղթը միտված է խորացնելու երկու երկրների միջև համագործակցությունը ռազմական տեխնոլոգիաների և պաշտպանական համակարգերի հետազոտության, զարգացման և նորարարության ոլորտներում: Այն սահմանում է համատեղ գործունեության շրջանակ՝ ուղղված փորձի փոխանակմանը, համատեղ ծրագրերի իրականացմանը, պաշտպանական արդյունաբերության զարգացմանը։
Ստորագրված փաստաթղթերը նոր հնարավորություններ են ստեղծում բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում հայ-ֆրանսիական համագործակցության խորացման համար՝ նպաստելով տեխնոլոգիական առաջընթացին, նորարարական էկոհամակարգերի զարգացմանը և երկկողմ ռազմավարական գործընկերության ամրապնդմանը»,- գրել է ԲՏԱ նախարարը։
Հայաստանը և Ֆրանսիան ստորագրել են ռազմավարական գործընկերության հաստատման մասին համատեղ հռչակագիր։ Փաստաթուղթը ստորագրել են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։

Армения и Франция будут развивать стратегическое сотрудничество в сферах оборонной промышленности, искусственного интеллекта, кибербезопасности и полупроводников, сообщил министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян.
Он отметил, что подписан меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в области искусственного интеллекта, кибербезопасности и полупроводников. Документ подписан с уполномоченным министром Франции по европейским делам Бенжаменом Аддадом.
«Цель меморандума — развитие сотрудничества между двумя странами в стратегических отраслях путем укрепления научно-исследовательского и инновационного потенциала, а также реализации совместных проектов. Он охватывает широкий круг направлений, включая развитие высокопроизводительных вычислительных систем, науки о данных и машинного обучения, цифровизацию государственных услуг и применение искусственного интеллекта в различных секторах экономики», — написал он.
Министр также сообщил о подписании еще одного важного документа между Министерством высокотехнологичной промышленности Армении и Министерством обороны Франции.
«Меморандум подписан совместно с уполномоченным министром Франции по делам вооруженных сил и ветеранов Алис Руфо.
Документ направлен на углубление сотрудничества в области военных технологий, а также исследований, разработок и инноваций в сфере оборонных систем. Он определяет рамки совместной деятельности, включая обмен опытом, реализацию совместных проектов и развитие оборонной промышленности», — отметил он.
По словам Айрапетяна, подписанные документы открывают новые возможности для углубления армяно-французского сотрудничества в высокотехнологичных сферах, способствуя технологическому прогрессу, развитию инновационных экосистем и укреплению стратегического партнерства.
Ранее Армения и Франция подписали совместную декларацию об установлении стратегического партнерства, документ был подписан премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Франции Эммануэлем Макроном в рамках государственного визита последнего.