5 Մայիս 2026 - 13:29 AMT
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պայմանագիր է ստորագրել SOFEMA Group և Airbus Helicopters ընկերությունների հետ, որի շրջանակներում Հայաստան կմատակարարվեն տրանսպորտային ուղղաթիռներ և ժամանակակից զինվորական հանդերձանք։
Այս քայլն ուղղված է զինված ուժերի շարժունակության և լոգիստիկ կարողությունների հզորացմանը, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Զուգահեռաբար, քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում FlyOne Armenia ավիաընկերությունը համաձայնագիր է ստորագրել երկու նոր՝ Airbus A321-200NX (Neo) նեղֆյուզելաժային օդանավերի գնման վերաբերյալ՝ սեփական օդանավային պարկն ընդլայնելու նպատակով։
Հայաստանը և Ֆրանսիան ստորագրել են ռազմավարական գործընկերության հաստատման մասին համատեղ հռչակագիր։ Փաստաթուղթը ստորագրել են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։

5 Май 2026 - 14:41 AMT
Министерство обороны Армении подписало соглашения с французскими компаниями SOFEMA Group и Airbus Helicopters, в рамках которых в страну будут поставлены транспортные вертолеты и современное военное снаряжение.
Этот шаг направлен на укрепление мобильности и логистических возможностей вооруженных сил, сообщает «Radar Armenia».
Параллельно в сфере гражданской авиации авиакомпания FlyOne Armenia подписала соглашение о покупке двух новых узкофюзеляжных самолетов Airbus A321-200NX (Neo) для расширения своего авиапарка.
Ранее Армения и Франция подписали совместную декларацию об установлении стратегического партнерства в ходе государственного визита президента Франции Эммануэля Макрона в Армению.