Առաջին անգամ է, երբ հնարավորություն կա խոսելու Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային համագործակցության մասին, հայտարարել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Լաշա Դարսալիան «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովում։
Նա հավելել է, որ 35 տարի սպասել ենք այս պահին, հայտնում է Factor.am-ը:
«Երբ մենք խոսում ենք Հարավային Կովկասի և փոխկապակցվածության մասին, նախ ուզում եմ խոսել հենց Հարավային Կովկասի մասին: Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան՝ արդեն երեք տասնամյակից ավելի անկախ հանրապետություններ ենք: Այս տարածաշրջանը շատ ողբերգությունների միջով է անցել՝ հակամարտություններ, փախստականներ, բռնի տեղահանված անձինք, տնտեսական քաոս: Եվ արդյունքում դեռ զարգացման ճանապարհին ենք»,- նշել է նա
Դարսալիայի խոսքով՝ նախկինում տարածաշրջանը դիտարկվել է միայն որպես աշխարհագրական հասկացություն, մինչդեռ այժմ առաջին անգամ ձևավորվել է այն որպես իրական քաղաքական և տնտեսական միավոր։
«Սա շատ կարևոր է Վրաստանի համար: Սա չի շնորհվել, մենք նույնիսկ չենք էլ հասել այս ամենին, մենք ճանապարհին ենք: Վրաստանի համար տարածաշրջանային համագործակցությունը շատ կարևոր է: Հարավային Կովկասը շատ կարևոր է Վրաստանի համար: Այս անգամ կարող ենք ասել, որ մենք սպասել ենք այս պահին վերջին 35 տարին՝ ունենալով այս հնարավորությունը խոսելու տարածաշրջանային համագործակցության մասին: Որպես տարածաշրջան, ոչ երկկողմանի. Վրաստանը շատ լավ հարաբերություններ է ունեցել մեր բոլոր հարավային գործընկերների հետ, Թուրքիայի հետ, բայց սա առաջին անգամն է, երբ հնարավորություն ունենք մենք տարածաշրջանի մասին խոսելու, որը, կարծում եմ, շատ կարևոր հիմք կլինի փոխկապակցվածության համար, ապագայի համար:
Քանի որ երկկողմանի հարաբերությունները միայն բավարար չեն գրավիչ լինելու արտաքին աշխարհի համար: Եթե ունենք պատշաճ տարածաշրջանային փոխկապակցվածության ուղիներ, սա գրավիչ կդարձնի Հարավային Կովկասը, դա գրավիչ հանգույց կդարձնի արտաքին աշխարհի համար, որ ներդրումներ կատարեն և մեր տարածաշրջանի ներսում կատարվող գործընթացների մի մասը լինեն: Սա է, ինչ ուզում եմ ասել մեծապես: Մեր մոտիվացիան մեծ է, մեծապես հետաքրքրված ենք էլ ավելի առաջ տանելու այս տարածաշրջանային համագործակցությունը: Վրաստանը գիտեք, որ ևս ներդրում է արել մեծապես այս ամենում և մեծ ակնկալիքով սպասում ենք տեսնելու Հարավային Կովկասը որպես գրավիչ մի հանգույց միջազգային առևտրի, միջազգային ներդրումների և տնտեսական շարժունակության համար»,-ասել է Դարսալիան:
Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը, որը նույնպես մասնակցում «Երևանյան երկխոսությանը», ասել է, որ Հայաստանն ու Թուրքիան դեռ չեն քննարկել սահմանի բացման ժամկետների հարցը:

5 May 2026 - 15:21 AMT
Georgian Deputy Foreign Minister Lasha Darsalia said it is the first real opportunity to speak about regional cooperation in the South Caucasus, addressing the Yerevan Dialogue forum.
He noted that “we have waited 35 years for this moment,” according to Factor.am .
“When we talk about the South Caucasus and connectivity, I first want to focus on the region itself. Armenia, Azerbaijan, and Georgia have been independent states for more than three decades. This region has gone through many tragedies—conflicts, refugees, internally displaced persons, and economic turmoil. As a result, we are still on the path of development,” he said.
According to Darsalia, the region was previously viewed only as a geographical concept, whereas now it is beginning to take shape as a real political and economic unit.
“This is very important for Georgia. It was not granted to us—we have not even fully achieved it yet; we are still on the road. For Georgia, regional cooperation is crucial. The South Caucasus is very important for us. For the first time, we can say that we have waited 35 years for this opportunity to speak about cooperation as a region, not just bilaterally.
Bilateral relations alone are not sufficient to make the region attractive externally. If we develop proper regional connectivity, the South Caucasus can become an attractive hub for international investment and trade, and for broader economic mobility. This is our main message. Our motivation is strong, and we are highly interested in advancing this cooperation further,” he said.
Darsalia added that Georgia has already contributed significantly to these efforts and expects the South Caucasus to become an attractive hub for international trade, investment, and economic activity.
Earlier, Turkey’s special envoy for normalization with Armenia, Serdar Kilic, who is also attending the forum, said the timeline for opening the Armenia–Turkey border has not yet been discussed.