Առաջին անգամ է, երբ հնարավորություն կա խոսելու Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային համագործակցության մասին, հայտարարել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Լաշա Դարսալիան «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովում։
Նա հավելել է, որ 35 տարի սպասել ենք այս պահին, հայտնում է Factor.am-ը:
«Երբ մենք խոսում ենք Հարավային Կովկասի և փոխկապակցվածության մասին, նախ ուզում եմ խոսել հենց Հարավային Կովկասի մասին: Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան՝ արդեն երեք տասնամյակից ավելի անկախ հանրապետություններ ենք: Այս տարածաշրջանը շատ ողբերգությունների միջով է անցել՝ հակամարտություններ, փախստականներ, բռնի տեղահանված անձինք, տնտեսական քաոս: Եվ արդյունքում դեռ զարգացման ճանապարհին ենք»,- նշել է նա
Դարսալիայի խոսքով՝ նախկինում տարածաշրջանը դիտարկվել է միայն որպես աշխարհագրական հասկացություն, մինչդեռ այժմ առաջին անգամ ձևավորվել է այն որպես իրական քաղաքական և տնտեսական միավոր։
«Սա շատ կարևոր է Վրաստանի համար: Սա չի շնորհվել, մենք նույնիսկ չենք էլ հասել այս ամենին, մենք ճանապարհին ենք: Վրաստանի համար տարածաշրջանային համագործակցությունը շատ կարևոր է: Հարավային Կովկասը շատ կարևոր է Վրաստանի համար: Այս անգամ կարող ենք ասել, որ մենք սպասել ենք այս պահին վերջին 35 տարին՝ ունենալով այս հնարավորությունը խոսելու տարածաշրջանային համագործակցության մասին: Որպես տարածաշրջան, ոչ երկկողմանի. Վրաստանը շատ լավ հարաբերություններ է ունեցել մեր բոլոր հարավային գործընկերների հետ, Թուրքիայի հետ, բայց սա առաջին անգամն է, երբ հնարավորություն ունենք մենք տարածաշրջանի մասին խոսելու, որը, կարծում եմ, շատ կարևոր հիմք կլինի փոխկապակցվածության համար, ապագայի համար:
Քանի որ երկկողմանի հարաբերությունները միայն բավարար չեն գրավիչ լինելու արտաքին աշխարհի համար: Եթե ունենք պատշաճ տարածաշրջանային փոխկապակցվածության ուղիներ, սա գրավիչ կդարձնի Հարավային Կովկասը, դա գրավիչ հանգույց կդարձնի արտաքին աշխարհի համար, որ ներդրումներ կատարեն և մեր տարածաշրջանի ներսում կատարվող գործընթացների մի մասը լինեն: Սա է, ինչ ուզում եմ ասել մեծապես: Մեր մոտիվացիան մեծ է, մեծապես հետաքրքրված ենք էլ ավելի առաջ տանելու այս տարածաշրջանային համագործակցությունը: Վրաստանը գիտեք, որ ևս ներդրում է արել մեծապես այս ամենում և մեծ ակնկալիքով սպասում ենք տեսնելու Հարավային Կովկասը որպես գրավիչ մի հանգույց միջազգային առևտրի, միջազգային ներդրումների և տնտեսական շարժունակության համար»,-ասել է Դարսալիան:
Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը, որը նույնպես մասնակցում «Երևանյան երկխոսությանը», ասել է, որ Հայաստանն ու Թուրքիան դեռ չեն քննարկել սահմանի բացման ժամկետների հարցը:

Заместитель министра иностранных дел Грузии Лаша Дарсалия заявил, что впервые появилась возможность говорить о региональном сотрудничестве на Южном Кавказе, выступая на форуме «Ереванский диалог».
Он отметил, что «мы ждали этого момента 35 лет», сообщает «Factor.am ».
«Когда мы говорим о Южном Кавказе и взаимосвязанности, прежде всего нужно говорить о самом регионе. Армения, Азербайджан и Грузия более трех десятилетий являются независимыми государствами. Регион пережил множество трагедий — конфликты, беженцев, вынужденных переселенцев и экономический хаос. В результате мы все еще находимся на пути развития», — заявил он.
По словам Дарсалии, ранее регион воспринимался лишь как географическое понятие, однако теперь он впервые формируется как полноценная политическая и экономическая единица.
«Это очень важно для Грузии. Это не было нам дано — мы еще не достигли этого полностью, мы находимся в процессе. Для нас крайне важно региональное сотрудничество. Южный Кавказ имеет для Грузии большое значение. Впервые за 35 лет у нас появилась возможность говорить о регионе как о едином пространстве, а не только о двусторонних отношениях.
Одних двусторонних связей недостаточно, чтобы быть привлекательными для внешнего мира. Если мы создадим эффективные региональные связи, Южный Кавказ станет привлекательным узлом для международной торговли, инвестиций и экономической мобильности. В этом заключается наша основная цель. Наша мотивация высока, и мы заинтересованы в дальнейшем развитии сотрудничества», — отметил он.
Дарсалия добавил, что Грузия уже внесла значительный вклад в этот процесс и рассчитывает увидеть Южный Кавказ как привлекательный центр для международной торговли и инвестиций.
Ранее специальный представитель Турции по нормализации отношений с Арменией Сердар Кылыч заявил, что сроки открытия армяно-турецкой границы пока не обсуждались.