5 Մայիս 2026 - 14:21 AMT
Հայաստանը և Եվրամիությունը առաջընթաց են գրանցել վիզաների ազատականացման գործընթացում, հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը: Նա այս մասին գրել է X-ի միկրոբլոգում:
«Մենք առաջընթաց ենք գրանցում վիզաների ազատականացման հարցում։ Գիտեմ, որ դա մեծապես կարևոր է հայերի համար։ Դա նաև կարևոր է ԵՄ-ի համար, քանի որ այն մեր ժողովուրդներին ավելի է մոտեցնում իրար։ Վստահ եմ, որ մենք կհասնենք դրան», – նշել է Եվրահանձնաժողովի նախագահը։
Մայիսի 5-ին ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանին է հանձնել Մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործողությունների ծրագրի իրականացման վերաբերյալ Եվրոպական հանձնաժողովի առաջընթացի զեկույցը:
Եվրոպական հանձնաժողովը բարձր է գնահատել Հայաստանի գրանցած առաջընթացը՝ ընդգծելով իշխանությունների հստակ քաղաքական հանձնառությունը անհրաժեշտ բարեփոխումների իրականացման հարցում։
Գագաթնաժողովի ընթացքում Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ևս ընդգծել է զեկույցի կարևորությունը՝ բարձր գնահատելով վերջին ամիսներին կատարված աշխատանքը և վստահություն հայտնելով, որ գործընթացը հաջողությամբ շարունակվելու է։

Armenia and the European Union have made progress in the visa liberalization process, European Commission President Ursula von der Leyen said in a post on X.
“We are making progress on visa liberalization. I know this is very important for Armenians. It is also important for the EU, as it brings our peoples closer together. I am confident that we will achieve it,” she said.
On May 5, the Head of the EU Delegation to Armenia, Vassilis Maragos, handed over to Interior Minister Arpine Sargsyan the European Commission’s progress report on the implementation of the visa liberalization action plan.
The European Commission positively assessed Armenia’s progress, highlighting the authorities’ clear political commitment to implementing the necessary reforms.
During the summit, Ursula von der Leyen also stressed the importance of the report, praising the work carried out in recent months and expressing confidence in the continued success of the process.