5 Մայիս 2026 - 14:21 AMT
Հայաստանը և Եվրամիությունը առաջընթաց են գրանցել վիզաների ազատականացման գործընթացում, հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը: Նա այս մասին գրել է X-ի միկրոբլոգում:
«Մենք առաջընթաց ենք գրանցում վիզաների ազատականացման հարցում։ Գիտեմ, որ դա մեծապես կարևոր է հայերի համար։ Դա նաև կարևոր է ԵՄ-ի համար, քանի որ այն մեր ժողովուրդներին ավելի է մոտեցնում իրար։ Վստահ եմ, որ մենք կհասնենք դրան», – նշել է Եվրահանձնաժողովի նախագահը։
Մայիսի 5-ին ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանին է հանձնել Մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործողությունների ծրագրի իրականացման վերաբերյալ Եվրոպական հանձնաժողովի առաջընթացի զեկույցը:
Եվրոպական հանձնաժողովը բարձր է գնահատել Հայաստանի գրանցած առաջընթացը՝ ընդգծելով իշխանությունների հստակ քաղաքական հանձնառությունը անհրաժեշտ բարեփոխումների իրականացման հարցում։
Գագաթնաժողովի ընթացքում Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ևս ընդգծել է զեկույցի կարևորությունը՝ բարձր գնահատելով վերջին ամիսներին կատարված աշխատանքը և վստահություն հայտնելով, որ գործընթացը հաջողությամբ շարունակվելու է։

Армения и Европейский союз достигли прогресса в процессе либерализации визового режима, заявила председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен в своем микроблоге X.
«Мы продвигаемся в вопросе либерализации визового режима. Я знаю, что это очень важно для армян. Это также важно для ЕС, поскольку сближает наши народы. Я уверена, что мы этого достигнем», — отметила она.
5 мая глава делегации ЕС в Армении Василис Марагос передал министру внутренних дел Арпине Саргсян отчет Европейской комиссии о ходе реализации плана действий по либерализации визового режима.
Европейская комиссия высоко оценила достигнутый Арменией прогресс, подчеркнув четкую политическую приверженность властей проведению необходимых реформ.
В ходе саммита Урсула фон дер Ляйен также отметила важность данного отчета, положительно оценив проделанную работу за последние месяцы и выразив уверенность в успешном продолжении процесса.