Լավ լուրն այն է, որ կան հարաբերություններ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև, հայտարարել է Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցով ՀՀ հատուկ բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանը «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովի շրջանակում
Ըստ նրա՝ «անցյալ տարվա օգոստոսից առաջ երկրների միջև հակամարտության վիճակ էր, դրանից հետո աներևակայելի բաներ են տեղի ունեցել, որոնք մարդիկ չէին կարող ատկերացնել, հայտնում է Factor.am-ը:
Ռուբինյանը շեշտել է՝ սահմանին երկու կողմից զինվոր չի զոհվել, դրանից առաջ չի եղել որևէ տարի, որ զինծառայող չզոհվի։
Ռուբինյանը նաև նշել է, որ անցյալ տարվա աշնանից Ադրբեջանը վերացրել է Հայաստան տարանցման երկաթուղային սահմանափակումները, որը կարևոր է քայլ որակել Հարավային Կովկասի համար, նաև Հայաստանից գործարարներն առևտուր են սկսել Ադրբեջանի հետ։
Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը, որը նույնպես մասնակցում «Երևանյան երկխոսությանը», Հայաստանն ու Թուրքիան դեռ չեն քննարկել սահմանի բացման ժամկետների հարցը:

5 May 2026 - 15:26 AMT
The positive development is that Armenia and Azerbaijan now have relations, Armenia’s special envoy for normalization with Turkey Ruben Rubinyan said at the Yerevan Dialogue international forum.
According to him, before August last year, the countries were in a state of conflict, but since then “unbelievable things have happened that people could not have imagined,” reports Factor.am .
Rubinyan stressed that no soldiers have been killed on either side of the border, noting that previously there had not been a single year without military casualties.
He also said that since last autumn, Azerbaijan has lifted restrictions on railway transit through its territory to Armenia, calling it an important step for the South Caucasus. In addition, Armenian business representatives have begun trading with Azerbaijan.
Earlier, Turkey’s special envoy for normalization with Armenia, Serdar Kilic, who is also participating in the forum, said that the timeline for opening the Armenia–Turkey border has not yet been discussed.