6 Մայիս 2026 - 07:05 AMT
Ռումինիայի նախագահ Նիկուշոր Դանը, որը Երևանում մասնակցում էր ԵՄ գագաթնաժողովին,նախատեսվածից շուտ է մեկնել Հայաստանից և վերադարձել Բուխարեստ՝ կառավարության հրաժարականի պատճառով, հայտնում է Auroranews.am-ը:
Ռումինիայի խորհրդարանը՝ Պատգամավորների պալատը և Սենատը, անվստահության քվե է հայտնել եվրոպամետ վարչապետ Իլիե Բոլոժանի՝ Ազգային-լիբերալ կուսակցության կառավարությանը, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Մայիսի 5-ին անցկացված քվեարկության ընթացքում կողմ է քվեարկել 281 պատգամավոր, դեմ՝ 4-ը, ևս 3 քվեաթերթիկ ճանաչվել է անվավեր։ Ինչպես նշել է dpa գործակալությունը, անվստահության քվեն ընդունելու համար բավարար էր 233 ձայնը։
Այժմ Ռումինիայի նախագահ Նիկուշոր Դանը պետք է խորհրդարանին առաջարկի վարչապետի պաշտոնի նոր թեկնածու։ Եթե պատգամավորները հերթականությամբ մերժեն երկու թեկնածություն, երկրի նախագահը իրավունք կունենա արձակել խորհրդարանն ու նշանակել արտահերթ ընտրություններ։
Քվեարկության նախաձեռնությամբ հանդես են եկել ազգայնական աջ պոպուլիստական «Ռումինացիների միավորման դաշինք» (AUR) կուսակցությունը, Ռումինիայի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը (PSD), որը մինչև վերջերս եղել է իշխող կոալիցիայի անդամ, ինչպես նաև «Խաղաղություն՝ առաջին հերթին Ռումինիայի համար» խմբակցությունը։ Այս երեք քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները Բոլոժանին մեղադրել են խնայողությունների քաղաքականության մեջ, ինչպես նաև քննադատել են խոշոր պետական ընկերություններում բաժնեմասերի վաճառքի և վնասաբեր պետական ձեռնարկությունների մասնավորեցման ծրագրերը։
Դանը նախկինում նշել է, որ վարչապետի պաշտոնում չի առաջադրելու այնպիսի թեկնածուի, որին աջակցում է «հակաարևմտյան» AUR-ը։ PSD-ն և AUR-ը մերժել են կոալիցիոն կառավարություն ձևավորելու հնարավորությունը։ Այնուամենայնիվ, մի շարք դիտորդներ առայժմ ամբողջությամբ չեն բացառել նման սցենարը։
Բոլոժանը վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնում էր 2025 թվականի հունիսից։ Նրա հիմնական քաղաքական նպատակը պետական ֆինանսների առողջացումն է եղել։ Նա փորձել է կատարել Եվրամիության պահանջները, որպեսզի երկիրը հասանելիություն ստանա Բրյուսելի SAFE անվտանգության ծրագրի շրջանակում նախատեսված հիմնադրամներին։
Հարկերի բարձրացման և սուբսիդիաների չեղարկման շնորհիվ Բոլոժանին հաջողվել է բյուջեի դեֆիցիտը 2024 թվականի համախառն ներքին արդյունքի 9․3 տոկոսից հասցնել 2025 թվականին 7․9 տոկոսի։ Բացի այդ, dpa-ի գնահատմամբ, նա ծրագրել է պետական կառավարման համակարգի օպտիմալացում։

6 Май 2026 - 08:05 AMT
Президент Румынии Никушор Дан, находившийся в Ереване для участия в саммите ЕС, досрочно покинул Армению и вернулся в Бухарест после отставки правительства, сообщает Auroranews.am.
Парламент Румынии — Палата депутатов и Сенат — вынес вотум недоверия проевропейскому правительству премьер-министра Илие Боложана от Национал-либеральной партии, сообщает Deutsche Welle.
Во время голосования 5 мая инициативу поддержал 281 депутат, против выступили четыре парламентария, еще три бюллетеня были признаны недействительными. Как отмечает агентство dpa, для принятия вотума было достаточно 233 голосов.
Теперь Никушор Дан должен предложить парламенту нового кандидата на пост премьер-министра. Если депутаты последовательно отклонят две кандидатуры, президент получит право распустить парламент и назначить досрочные выборы.
Инициаторами голосования стали националистическая правая партия «Альянс за объединение румын» (AUR), Социал-демократическая партия Румынии (PSD), до недавнего времени входившая в правящую коалицию, а также парламентская группа «Мир прежде всего для Румынии». Представители этих политических сил обвинили Боложана в политике жесткой экономии и раскритиковали планы по продаже долей в крупных государственных компаниях и приватизации убыточных предприятий.
Ранее Дан заявлял, что не станет выдвигать на пост премьера кандидата, которого поддерживает «антизападный» AUR. При этом PSD и AUR отвергли возможность формирования коалиционного правительства, хотя некоторые наблюдатели пока не исключают такого сценария.
Боложан занимал пост премьер-министра с июня 2025 года. Его ключевой задачей было оздоровление государственных финансов. Он стремился выполнить требования Евросоюза, чтобы обеспечить Румынии доступ к финансированию в рамках брюссельской программы безопасности SAFE.
Благодаря повышению налогов и отмене субсидий Боложану удалось сократить дефицит бюджета с 9,3 процента ВВП в 2024 году до 7,9 процента в 2025 году. Кроме того, по оценке dpa, он планировал оптимизацию системы государственного управления.