Թուրք պաշտոնյան Երևանում հայտարարեց, որ իրեն զգում է ինչպես տանը, մինչդեռ նրա երկիրը շարունակում է շրջափակված պահել Հայաստանը, գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա հավելել է, որ դրա պատճառներից մեկն այն է, որ 2020 թվականին վերջապես կյանքի կոչեցին իրենց վաղեմի նպատակը՝ «դառնալով ՀՀ-ում որոշիչ գործոն»։
«Թուրք պաշտոնյան Երևանում հայտարարեց, որ իրեն զգում է ինչպես տանը։ Սակայն տարօրինակ չէ՞, որ նման զգացողություն արտահայտող պաշտոնյան, շարունակելով խոսքը, նշում էր, որ Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերություններում վստահության բարձրացումը կախված է նաև տարածաշրջանային զարգացումներից։ Ավելի պարզ՝ ՀՀ-Ադրբեջան հարաբերություններից։
Մեկ այլ հանգամանք․ իրեն տանը զգացող պաշտոնյայի երկիրը շարունակում է շրջափակված պահել Հայաստանը, այն դեպքում, երբ 1993 թվականից փակված սահմանի պատճառաբանության հիմքում դրվել էր հայկական զորքերի կողմից Քարվաճառի ազատագրումը։
ՀՀ իշխանությունների՝ Արցախը Ադրբեջանին հանձնելուց հետո էլ Թուրքիան շարունակում է նոր նախապայմաններ առաջ քաշել՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելով պարզ ճշմարտությունը, որ արտաքին քաղաքականությունը միակողմանի զիջումների և պարտվողականության վրա կառուցողները շարունակաբար կորցնում են։
Ի վերջո, թուրքերը իրենց զգում են ինչպես իրենց տանը նաև այն պատճառով, որ 2020 թվականին վերջապես կյանքի կոչեցին իրենց վաղեմի նպատակը՝ դառնալով ՀՀ-ում որոշիչ գործոն»,-ասվում է գրառման մեջ:

6 Май 2026 - 08:10 AMT
Турецкий чиновник заявил в Ереване, что чувствует себя как дома, в то время как его страна продолжает держать Армению в блокаде, написал в Facebook депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
Ранее специальный представитель Турции Сердар Кылыч сообщил журналистам, что Армения и Турция пока не обсуждали сроки открытия границы, добавив, что в Армении он чувствует себя «как дома».
По мнению Абрамяна, одной из причин подобных заявлений стало то, что после 2020 года Турция реализовала свою давнюю цель, «став определяющим фактором в Армении».
«Турецкий чиновник в Ереване заявил, что чувствует себя как дома. Однако не странно ли, что тот же чиновник отметил: рост доверия между Арменией и Турцией зависит и от региональных процессов — проще говоря, от отношений Армения-Азербайджан», — написал Абрамян.
Он также отметил, что Турция продолжает удерживать границу с Арменией закрытой, несмотря на то, что в 1993 году это решение объяснялось освобождением Кельбаджара армянскими силами.
«Даже после того как власти Армении передали Арцах Азербайджану, Турция продолжает выдвигать новые предусловия, вновь подтверждая простую истину: те, кто строит внешнюю политику на односторонних уступках и пораженчестве, продолжают проигрывать», — заявил депутат.
«В конечном итоге турки чувствуют себя здесь как дома еще и потому, что в 2020 году смогли реализовать свою давнюю цель — стать определяющим фактором в Армении», — добавил Абрамян.