«Հակավիրուսային կենտրոնի» փորձագետները զգուշացնում են էլեկտրոնային նամակների զանգվածային տարածման ալիքի մասին, որի օգնությամբ ոճրագործները փորձում են իրենց զոհերի համակարգիչներ ներմուծել վնասակար ծրագրերը` Microsof-ի patch-երի տեսքով: Կեղծ հաղորդագրություններում ասվում է, որ Outlook եւ Outlook Express փոստային հաճախորդների մոտ կրիտիկական «անցքեր» են հայտնվել: Patch-երի հաստատման համար գործածողներին առաջարկվում է անցնել մի վեբ-կայք, որը կիբերհանցագործները ներկայացնում են որպես «Microsof-ի նորացումների կենտրոն»: Իրականում խոստացված թարմացումների փոխարեն կեղծ էջի միջոցով վնասակար ծրագրեր են տարածվում:
«Հակավիրուսային կենտրոնի» փորձագետները նշում են, որ այդ վիրուսի տարածումը քողարկված է Microsof-ի ոճով, ուստի գործածողները կարող են հեշտությամբ ընկնել ծուղակը: Ավելին, նամակում պարունակվող հղումը հասցեի մասում պարունակում է «update.microsoft.com» դոմենի անվանումը, որը կարող է մոլորության մեջ գցել:
Անվտանգության գծով մասնագետներն ընդգծում են, որ Microsoft կորպորացիան իր ապրանքի խոցելիության վերաբերյալ փոստային տարածում չի իրականացնում: Ուստի ,Microsoft Outlook Critical Updateե կամ ,Update for Microsoft Outlookե վերնագրով նամակները վկայում են այն մասին, որ հեղինակները կիբերհանցագործներ են»,-հաղորդում է «Կոմպյուլենտան»:

24 Июнь 2009 - 19:27 AMT
Специалисты компании «Антивирусный центр» предупреждают о волне массовых рассылок электронных писем, при помощи которых злоумышленники пытаются внедрить на компьютеры жертв вредоносное программное обеспечение под видом патчей для продуктов Microsoft. В фальшивых сообщениях говорится, что в почтовых клиентах Outlook и Outlook Express обнаружены критические «дыры». Для установки патчей получателям предлагается перейти на некий веб-сайт, выдаваемый киберпреступниками за «центр обновлений Майкрософт». В действительности вместо обещанных апдейтов через фальш-страницу распространяются вредоносные программы.
Эксперты «Антивирусного центра» отмечают, что рассылка умело замаскирована под стиль Microsoft, а потому доверчивые пользователи могут легко попасться на удочку. Более того, приведенная в теле письма ссылка содержит в качестве части адреса название домена «update.microsoft.com», что также может вводить в заблуждение.
Специалисты по вопросам безопасности подчеркивают, что корпорация Microsoft не производит почтовых рассылок с уведомлениями об уязвимостях в своих продуктах. Поэтому заголовки писем вроде «Microsoft Outlook Critical Update» или «Update for Microsoft Outlook» свидетельствую о том, что их авторами являются киберпреступники, – сообщает компьюлента.