6 Մայիս 2026 - 09:04 AMT
Սիմոնյանը` Մինսկի նոտայի մասին․ ՀԱՊԿ-ում գործընկեր ՀՀ-ի հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքն է հարաբերությունները վատացնում
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է իր հայտարարությունների վերաբերյալ Բելառուսի արձագանքին` նշելով, որ ինքը խորհրդարանական գործիչ է և ավելի ազատ է իր խոսքերում:
«Ես կարծում եմ՝ Հայաստանի` ՀԱՊԿ-ում գործընկերոջ, և ՀՀ պետականության նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքն է վատացնում հարաբերությունները. Ադրբեջանի հետ 44-օրյա պատերազմ նախապատրաստելն է վատացնում հարաբերությունները»,- ասել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Սիմոնյանը շեշտել է, որ քաղաքական կուրսը յուրաքանչյուր պետության ընտրության հարցն է։
«ՀՀ-ի համար մարդու իրավունքներն ու ազատությունները կարևորագույն արժեքներ են, և ես կարծում եմ՝ ամեն պետություն իր օրինակն է ընտրում։ Մենք ընտրել ենք ՀՀ ժողովրդավարացման ճանապարհը:
Ես խորհրդարանական գործիչ եմ և ավելի ազատ եմ, քան որևէ կոնկրետ գերատեսչության պատասխանատու կամ ոլորտ ներկայացնող մարդիկ. խորհրդարանականները շատ ավելի ազատ են իրենց խոսքերում և մտքերն արտահայտելիս»,-ասել է նա:
Բելառուսի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարություն է կանչվել ՀՀ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Արթուր Սարգսյանը, նրան բողոքի նոտա է հանձնվել:
Մայիսի 5-ին Բելառուսի ԱԳՆ խոսնակ Ռուսլան Վարանկովը, մեկնաբանելով Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի վերջին հայտարարությունները, ասել էր, որ «Հայաստանի խորհրդարանի նախագահի հայտարարությունները ոչ այլ ինչ են, քան նախընտրական պոպուլիզմ և սեփական ընտրազանգվածի ուշադրությունը ծանրագույն ներքին խնդիրներից շեղելու հուսահատ փորձ»:
Ավելի վաղ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ «Հայաստանը չպետք է դառնա գուբերնիա և կառավարվի այնպես, ինչպես Բելառուսը»։
ՀՀ և Բելառուսի հարաբերությունները վատթարացել են 2024-ից ի վեր, երբ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, այցելելով Լեռնային Ղարաբաղ, հայտարարել էր, որ 2020-ի պատերազմից առաջ ինքն ու Ալիևը զրուցել են և եկել այն եզրակացության, որ պատերազմում հաղթել հնարավոր է։ Նա հավելել էր` հիմա եկել է այն ծանր ժամանակը, երբ պետք է վերակենդանացնել այդ տարածքները։ Դրանից հետո Փաշինյանը հայտարարեց, որ ո՛չ ինքը, ո՛չ էլ երկրի որևէ պաշտոնյա չի այցելի Բելառուս, քանի դեռ այդ երկրի նախագահը Ալեքսանդր Լուկաշենկոն է, և դա պայմանավորված է Բելառուսի նախագահի արած հայտարարություններով։

Спикер Национального собрания Армении Ален Симонян прокомментировал реакцию Белоруссии на свои заявления, отметив, что как парламентский деятель он обладает большей свободой высказываний.
«Я считаю, что отношения ухудшает неуважительное отношение к Армении — партнеру по ОДКБ — и к армянской государственности. Подготовка Азербайджана к 44-дневной войне — вот что портит отношения», — заявил он, сообщает «Radar Armenia».
Симонян подчеркнул, что политический курс является выбором каждого государства.
«Для Армении права и свободы человека являются важнейшей ценностью, и я считаю, что каждое государство выбирает свой пример развития. Мы выбрали путь демократизации», — сказал он.
«Я парламентский деятель и потому более свободен в своих высказываниях, чем представители конкретных ведомств. Парламентарии гораздо свободнее в выражении своих мыслей», — добавил спикер.
Ранее МИД Белоруссии вызвал временного поверенного в делах Армении Артура Саргсяна и вручил ему ноту протеста.
5 мая официальный представитель белорусского МИД Руслан Варанков, комментируя высказывания Симоняна, заявил, что слова председателя армянского парламента являются «не чем иным, как предвыборным популизмом и отчаянной попыткой отвлечь внимание собственного электората от тяжелейших внутренних проблем».
Ранее Ален Симонян заявил, что «Армения не должна становиться губернией и управляться так, как Белоруссия».
Отношения между Арменией и Белоруссией ухудшились с 2024 года, после того как президент Белоруссии Александр Лукашенко во время визита в Нагорный Карабах заявил, что до войны 2020 года обсуждал с Ильхамом Алиевым возможность победы в конфликте. После этого премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что ни он, ни другие армянские официальные лица не посетят Белоруссию, пока Александр Лукашенко остается президентом страны.