6 Մայիս 2026 - 11:10 AMT
Բլոգեր 222lava-ն նկարահանել է Կիրանցի դպրոցի ապաստարանն ու տարածել։ Ազգային ժողովում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը դիմել է նիստին ներկա ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանին և գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին՝ ուշադրություն հրավիրելով այդ փաստի վրա, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Ինչ-որ բլոգեր հայտնվել է Կիրանցի դպրոցում, չգիտես ինչպես՝ դպրոցի բունկերում, որը պաշտպանության ենթակա օբյեկտ է։ Կարծում եմ՝ այստեղ շատ լուրջ անվտանգային գործոն կա»,- ասել է ընդդիմադիր պատգամավորը։
Նա նշել է, որ այդ ամենը տիտկոտերը համեմել է խաղաղության քարոզչությամբ։
«Բայց մտնել Կիրանցի դպրոց, նկարահանել այդ սենյակները, որոնք նախատեսված են հնարավոր հարձակման ժամանակ երեխաների անվանգության համար, պարզապես անթույլատրելի է, որքան էլ ծածկված էր խաղաղության քարոզի ներքո»,- ասել է Գալստյանը։
Տեսանյութում բլոգերը մտնում է դպրոց, ապա հայտարարում՝ «դպրոցում բունկեր եմ նկարում»։ Նրան ուղեկցում են ապաստարան։
«Դպրոցիցի 20 մետր այն կողմ Ադրբեջանի սահմանն է… էս բան ա էլի, պադվալ ա… Ստեղ երեխեքը գան… պետք է պատուհան, մի բան լինի, որ տենան»,-ասել բլոգերը:

Видео блогера 222lava, снятое в убежище школы села Киранц, вызвало обсуждение в Национальном собрании Армении.
Во время заседания парламента депутат фракции «Армения» Лилит Галстян обратилась к министру образования Жанне Андреасян и генеральному прокурору Анне Вардапетян, призвав обратить внимание на произошедшее, сообщает «Panorama.am ».
«Какой-то блогер оказался в школе Киранца и неизвестно каким образом попал в школьный бункер, который является объектом, подлежащим защите. Считаю, что здесь присутствует очень серьезный фактор безопасности», — заявила оппозиционный депутат.
По словам Галстян, блогер сопроводил видео «пропагандой мира».
«Но заходить в школу Киранца и снимать помещения, предназначенные для безопасности детей в случае возможного нападения, абсолютно недопустимо, как бы это ни прикрывалось риторикой мира», — подчеркнула она.
На видео блогер заходит в школу и говорит: «Снимаю бункер в школе». После этого его проводят в убежище.
«В 20 метрах от школы находится граница Азербайджана… это, по сути, подвал… сюда будут приходить дети… должно быть хотя бы окно или что-то, чтобы они могли видеть», — говорит блогер в ролике.