6 Մայիս 2026 - 11:54 AMT
ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններն ավելի ամուր են, քան երբևէ, հայտարարել է ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային երրորդ համաժողովի շրջանակում «Եվրոպան՝ ուժի և գերակայության նոր ձևերի միջև․ աշխարհաքաղաքական դերակատարություն մասնատվող աշխարհում» խորագրով պանելային քննարկմանը։
ԱԽ քարտուղարն իր ելույթում նշել է, որ Հայաստանը որդեգրել է բալանսավորված և բալանսավորող արտաքին քաղաքականություն, որտեղ կարևոր տեղ է հատկացվում բազմազանեցման քաղաքականությանը։
Արմեն Գրիգորյանը նաև անդրադարձել է Հարավային Կովկասում հաստատված խաղաղությանը՝ ընդգծելով, որ տարածաշրջանը հակամարտությունների գոտուց վերածվել է կայունության և խաղաղության տարածքի։ Նա նշել է նաև, որ խաղաղության հիմնական շահառուները հենց տարածաշրջանի երկրներն են։
Այս համատեքստում Գրիգորյանը շեշտել է, որ խաղաղության հաստատումն է մեծացրել միջազգային հանրության ուշադրությունը տարածաշրջանի նկատմամբ։

6 Май 2026 - 12:42 AMT
Отношения Армении и Европейского союза сегодня прочнее, чем когда-либо, заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян во время панельной дискуссии в рамках третьего международного форума «Ереванский диалог» на тему «Европа между новыми формами силы и доминирования: геополитическая роль в фрагментирующемся мире».
В своем выступлении Григорян отметил, что Армения проводит сбалансированную и балансирующую внешнюю политику, в которой важное место занимает диверсификация.
Он также коснулся темы мира на Южном Кавказе, подчеркнув, что регион превратился из зоны конфликтов в пространство стабильности и мира.
По словам Григоряна, главными выгодоприобретателями мира являются сами государства региона.
В этом контексте он подчеркнул, что установление мира усилило внимание международного сообщества к Южному Кавказу.