6 Մայիս 2026 - 12:08 AMT
Հայաստանում, հավանաբար, Սահմանադրության հետ կապված հանրաքվե կանցկացվի, հայտարարել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովում:
«Ադրբեջանի հետ բանակացությունների փուլում Հայաստանի Սահմանադրության հետ կապված պահանջ, պայման չկա։ Սահմանադրության թեման երկկողմ օրակարգում չկա»,- հայտարարել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը նման հայտարարություններ անում է, և ինքն այդ ձևակերպումները շարունակաբար լսել է, ըստ որոնց՝ նրանք պատրաստ չեն ստորագրելու և վավերացնելու խաղաղության համաձայնագիրը, որը նախաստորագրել են, եթե Հայաստանը չփոխի Սահմանադրությունը։
«Կարծում եմ, որ Հայաստանի Սահմանադրությունը ներքին հարց է, ներքին թեմա է, որը վերաբերում է Հայաստանին։ Հավանաբար, հանրաքվե կունենանք Սահմանադրության հետ կապված, բայց սա միջազգային գործընկերների հետ քննարկվելիք հարց չէ, սս մեր ներքին հարցն է»,- ասել է Միրզոյանը։
Բաքուն պահանջում է, որ Սահմանադրությունը փոխվի և Հայաստանի անկախության հռչակագրին հղումը հանվի: Փաշինյանը ավելի վաղ հայտարարել է, որ իր ղեկավարած ուժը կողմ է, որ Անկախության հռչակագրի մասին հիշատակում չլինի նոր Սահմանադրության տեքստում: Նա ն աև հայտարարել է, որ, եթե Եթե նոր Սահմանադրությունը հանրաքվեով չընդունվի, նորից հանրաքվե կանցկացնեն:

6 Май 2026 - 12:46 AMT
В Армении, вероятно, состоится референдум, связанный с Конституцией, заявил министр иностранных дел Арарат Мирзоян на международном форуме «Ереванский диалог».
«В рамках переговоров с Азербайджаном нет требования или условия, связанного с Конституцией Армении. Конституционная тема отсутствует в двусторонней повестке», — заявил он, сообщает «Panorama.am ».
При этом Мирзоян отметил, что азербайджанская сторона продолжает делать заявления о том, что не готова подписывать и ратифицировать уже парафированное мирное соглашение, если Армения не изменит Конституцию.
«Я считаю, что Конституция Армении — это внутренний вопрос, касающийся самой Армении. Вероятно, у нас будет референдум по Конституции, однако это не тема для обсуждения с международными партнерами, а исключительно наше внутреннее дело», — подчеркнул министр.
Баку требует изменить Конституцию Армении и убрать из нее ссылку на Декларацию о независимости. Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявлял, что возглавляемая им политическая сила поддерживает исключение упоминания Декларации независимости из текста новой Конституции.
Пашинян также заявлял, что если новая Конституция не будет принята на референдуме, власти проведут повторное голосование.