Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանինկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը ենթակա է դադարեցման, Վերաքննիչ դատարանում հայտարարել է նրա պաշտպան Երեմ Սարգսյանը։
«Միքայել սրբազանի նկատմամբ չէր կարող այս քրեական հետապնդումը հարուցվեր, իսկ հարուցված քրեական հետապնդումն էլ ենթակա է դադարեցման»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա ընդգծել է, որ վարույթի ոչ իրավաչափ նախաձեռնումը հանգեցնում է անձի նկատմամբ քրեական հետապնդման դադարեցման, եթե այն նախաձեռնվել է օրենքով չնախատեսված աղբյուրից ստացված տեղեկության հիման վրա։
«Սույն քրեական վարույթը ոչ իրավաչափ է նախաձեռնվել օրենսգրքով չնախատեսված աղբյուրից ստացված տեղեկատվության հիման վրա, խախտվել են քրեական վարույթ նախաձեռնելու օրինականություն երաշխավորելու կարգը, այլ կերպ ասած քրեական վարույթի նախաձեռնումը ոչ իրավաչափ է, որի պայմաններում ամբողջ քրեական վարույթը դառնում է ոչ իրավաչափ»,- հայտարարել է փաստաբանը։
Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը 2025 թվականի հունիսի 28-ին կալանավորվել էր երկու ամսով, այնուհետև կալանքի ժամկետը երկարաձգվել էր։ Դատարանը մեղավոր է ճանաչել Միքայել սրբազանին ՔՕ 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով առաջադրված մեղադրանքում։ Նա 2025 թվականի հոկտեմբերի 3-ին դատարանի որոշմամբ դատապարտվել է երկու տարվա ազատազրկման։
2026 թվականի փետրվարի 6-ի դատարանի որոշմամբ Միքայել սրբազանի կալանքը վերացվել է, և նրա նկատմամբ կիրառվել է տնային կալանք։

6 Май 2026 - 13:54 AMT
Уголовное преследование в отношении главы Ширакской епархии архиепископа Микаэла Аджапахяна подлежит прекращению, заявил его адвокат Ерем Саргсян в Апелляционном уголовном суде.
«В отношении архиепископа Микаэла это уголовное преследование не могло быть возбуждено, а уже возбужденное производство подлежит прекращению», — сказал он, сообщает «Panorama.am ».
Саргсян подчеркнул, что незаконное возбуждение уголовного производства влечет прекращение уголовного преследования, если оно было начато на основании информации, полученной из не предусмотренного законом источника.
«Данное уголовное производство было возбуждено незаконно на основании информации, полученной из источника, не предусмотренного кодексом. Были нарушены процедуры, гарантирующие законность возбуждения уголовного производства. Иными словами, само возбуждение производства является незаконным, а в таких условиях все уголовное дело становится неправомерным», — заявил адвокат.
Глава Ширакской епархии архиепископ Микаэл Аджапахян был арестован на два месяца 28 июня 2025 года, после чего срок ареста был продлен.
Суд признал Аджапахяна виновным по части 2 статьи 422 Уголовного кодекса Армении. 3 октября 2025 года он был приговорен к двум годам лишения свободы.
Решением суда от 6 февраля 2026 года арест Микаэла Аджапахяна был отменен, и ему была назначена мера пресечения в виде домашнего ареста.