Մոսկվան բարեկամ բոլոր երկրների ղեկավարներին հրավիրել է մասնակցելու Մայիսի 9-ի շքերթին։ Այդ մասին Երևանի Հաղթանակի այգում անցկացվող «Հիշողության պուրակ» միջոցառման ընթացքում լրագրողներին հայտարարել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
Կոպիրկինը նշել է նաև, որ տեղեկություն չունի՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է հրավերը, թե ոչ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Factor.am-ի տեղեկություններով՝ Նիկոլ Փաշինյանը չի մասնակցելու մայիսի 9-ին Մոսկվայում կայանալիք Հաղթանակի օրվա շքերթին` նա մայիսի 8-ից արձակուրդում է լինելու քարոզարշավին մասնակցելու համար։
Փաշինյանն ավելի վաղ՝ դեռևս 2024-ին, անդրադառնալով մոսկովյան շքերթին մասնակցության հարցին, նշել էր, որ չի հիշում դեպք, երբ ՀՀ որևէ ղեկավար ամեն տարի մասնակցի այդ միջոցառմանը։
2025 թվականին մայիսի 9-ին՝ Հաղթանակի 80-ամյակին նվիրված հոբելյանական շքերթին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է։

Москва пригласила лидеров всех дружественных стран принять участие в параде Победы 9 мая. Об этом журналистам в ходе мероприятия «Парк памяти» в ереванском Парке Победы заявил посол России в Армении Сергей Копыркин.
Копыркин также отметил, что не располагает информацией о том, принял ли премьер-министр Армении Никол Пашинян приглашение, сообщает «Sputnik Армения».
По данным «Factor.am », Никол Пашинян не намерен участвовать в параде Победы, который пройдет 9 мая в Москве, поскольку с 8 мая у него начинается отпуск для участия в предвыборной кампании.
Ранее, еще в 2024 году, комментируя вопрос участия в московском параде, Пашинян заявлял, что не помнит случаев, когда какой-либо руководитель Армении ежегодно присутствовал на этом мероприятии.
В 2025 году премьер-министр Армении Никол Пашинян принял участие в юбилейном параде в Москве, посвященном 80-летию Победы.