7 Մայիս 2026 - 06:52 AMT
Միջազգային քրեական դատարանի գործող նախագահ Տոմոկո Ականեն առաջին անգամ պաշտոնական այցով ժամանել է Հայաստան։ Նրան ընդունել է գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը:
Հայաստանը 2024 թվականի փետրվարի 1-ից դարձել է Միջազգային քրեական դատարանի անդամ՝ Հռոմի ստատուտին միացած 124-րդ մասնակից պետությունը և Արևելյան Եվրոպայի խմբի 19-րդ պետությունը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են երկկողմ համագործակցության զարգացումն ու ինստիտուցիոնալ գործընկերության ամրապնդումը՝ հատկապես միջազգային հանցագործությունների քննության ոլորտում դատախազների կարողությունների զարգացման համատեքստում։ Քննարկվել են նաև քրեական վարույթներով ապացույցների հավաքագրմանը, տուժողների և վկաների պաշտպանությանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
Աննա Վարդապետյանը հետաքրքրություն է հայտնել Միջազգային քրեական դատարանի հետ համատեղ վերապատրաստման ծրագրերի իրականացման, տեխնիկական համագործակցության ընդլայնման և փորձի փոխանակման մեխանիզմների զարգացման վերաբերյալ։ Ընդգծվել է նաև քրեական վարույթներով տուժողակենտրոն մոտեցման կարևորությունը։
Աննա Վարդապետյանը և Տոմոկո Ականեն վերահաստատել են արդյունավետ և թափանցիկ համագործակցության մեխանիզմների զարգացման, ինչպես նաև կառուցողական երկխոսության շարունակման պատրաստակամությունը։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Նիդերլանդների Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Բիյագովը, Միջազգային քրեական դատարանի գրասենյակի ղեկավար Հիրադ Աբթահին և այլ պաշտոնատար անձինք։

Действующий председатель Международного уголовного суда Томоко Аканэ впервые прибыла в Армению с официальным визитом. Ее приняла генеральный прокурор Анна Вардапетян.
Армения с 1 февраля 2024 года стала членом Международного уголовного суда, присоединившись к Римскому статуту в качестве 124-го государства-участника и 19-го государства Восточноевропейской группы.
В ходе встречи стороны подчеркнули важность развития двустороннего сотрудничества и укрепления институционального партнерства, особенно в контексте повышения квалификации прокуроров в сфере расследования международных преступлений. Были также обсуждены ряд вопросов, касающихся сбора доказательств по уголовным производствам, а также защиты потерпевших и свидетелей.
Анна Вардапетян выразила заинтересованность в реализации совместных учебных программ с Международным уголовным судом, расширении технического сотрудничества и развитии механизмов обмена опытом. Была также подчеркнута важность ориентированного на потерпевших подхода в уголовных производствах.
Анна Вардапетян и Томоко Аканэ подтвердили готовность развивать эффективные и прозрачные механизмы сотрудничества, а также продолжать конструктивный диалог.
Во встрече также приняли участие чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Королевстве Нидерландов Виктор Биягов, руководитель офиса Международного уголовного суда Хирад Абтахи и другие должностные лица.