7 Մայիս 2026 - 06:56 AMT
Էլեկտրոնային եղանակով քվեարկությունը մեկնարկում է մայիսի 29-ին․ ԿԸՀ-ն պարզաբանել է ով կարող է քվեարկել
Հունիսի 7-ի ընտրություններում Էլեկտրոնային եղանակով քվեարկությունը մեկնարկում է մայիսի 29-ին․ ԿԸՀ-ն պարզաբանել է ով կարող է քվեարկել:
«Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ ՀՀ դիվանագիտական կամ հյուպատոսական ներկայացուցչություններում դիվանագիտական ծառայություն իրականացնող ընտրողները և նրանց հետ արտերկրում բնակվող ընտանիքի՝ ընտրելու իրավունք ունեցող անդամները, ինչպես նաև երկարատև ծառայողական գործուղման կամ ուսման մեջ գտնվող զինծառայողները և նրանց հետ արտերկրում բնակվող ընտանիքի՝ ընտրելու իրավունք ունեցող անդամներն արտերկրում էլեկտրոնային եղանակով քվեարկելու իրավունք ունեն։
«Բացի այս անձանց շրջանակից, այլ էլեկտրոնային քվեարկություն չի իրականացվում։
ԿԸՀ-ն մայիսի 6-ի արտահերթ նիստում, Էլեկտրոնային եղանակով քվեարկող ընտրողների թվին համապատասխան անհատական ծածկագրեր պարունակող ծրարները փոխանցել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության և ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչներին։
Էլեկտրոնային եղանակով քվեարկությունը մեկնարկում է մայիսի 29-ի ժամը 08:00-ից մինչ մայիսի 31-ի ժամը 20:00-ն։
էլեկտրոնային եղանակով քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների ցուցակը ԿԸՀ ներկայացվում է մինչև հունիսի 1-ի ժամը 12:00-ն»,- նշված է հաղորդագրությունում։

Электронное голосование на выборах 7 июня стартует 29 мая, сообщил Центральный избирательный комитет Армении, разъяснив, кто сможет принять участие в голосовании онлайн.
Согласно конституционному закону «Избирательный кодекс Республики Армения», право голосовать электронным способом за рубежом имеют избиратели, проходящие дипломатическую службу в дипломатических или консульских представительствах Армении, а также проживающие вместе с ними за границей члены семей, обладающие избирательным правом. Это также касается военнослужащих, находящихся в длительной служебной командировке или на учебе за рубежом, и проживающих вместе с ними членов семей, имеющих право голоса.
«Помимо указанных категорий лиц, иное электронное голосование не проводится.
На внеочередном заседании 6 мая ЦИК передал представителям Министерства иностранных дел и Министерства обороны Армении конверты с индивидуальными кодами, соответствующими числу избирателей, голосующих электронным способом.
Электронное голосование начнется 29 мая в 08:00 и продлится до 20:00 31 мая.
Список избирателей, принявших участие в электронном голосовании, будет представлен в ЦИК до 12:00 1 июня», — говорится в сообщении.