Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը, անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովին, վստահություն է հայտնել, որ բացի գերիների հարցից, «Արցախի ու արցախցիների հետ կապված ոչ մի այլ հարց չի քննարկվել եվրոպական առաջնորդների հետ»:
Նա հավելել է, որ բողոքի ակցիաների հիմնական նպատակներից մեկը տեղեկատվական ուշադրություն գրավելն է եղել, ինչը լրացուցիչ հնարավորություն է տվել իրենց ձայնը հասցնելու տարբեր հարթակների, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
«Այս տեսանկյունից կարող ենք ասել, որ նվազագույն նպատակին հասել ենք, բայց բոլորս էլ գիտակցում ենք, որ մի քանի ակցիայով, նամակներ հղելով մեր հարցերն արագ չեն լուծվի։ Պարզապես ակցիաների միջոցով մենք ցույց ենք տվել նվազագույնը , որ չենք հանդուրժում այս իրավիճակը և կան բազմաթիվ չլուծված հիմնախնդիրներ, որոնց պետք է ուշադրություն դարձնել»,- ասել է նա։
Բեգլարյանը նշել է, որ եվրոպական առաջնորդներին հասցեագրված նամակները նախապես էլեկտրոնային փոստով փոխանցվել են դեսպանատներին։
«Նրանք, ենթադրաբար, պիտի ներկայացնեին իրենց ղեկավարների աշխատակազմերին, բայց չենք կարող ասել՝ նամակները տեղ են հասե՞լ, թե՝ ոչ»,- ասել է նա։
Արցախցի նախկին պաշտոնյան ընդգծել է, որ չի կարող հստակ ասել, թե Նիկոլ Փաշինյանն ու եվրոպացի պաշտոնյաները փակ հանդիպումների ընթացքում ինչ թեմաներ են քննարկել։
«Բայց վստահ եմ, որ բացի գերիների հարցից, Արցախի ու արցախցիների հետ կապված ոչ մի այլ հարց չէր քննարկվի եվրոպական առաջնորդների հետ, որովհետև Հայաստանի իշխանությունները հստակորեն ամեն ինչ անում են, որպեսզի Արցախի թեման ամբողջապես փակ լինի և արցախցիների ձայնը որևէ կերպ չլսվի, տեղ չհասնի։ Դրա համար զուտ գերիների հարցն է մնացել՝ որպես միակ հումանիտար հարց, նաև այն պատճառով, որ բավականին հանրային ճնշում կա այդ թեմայով և այս տեսանկյունից պետք է ճնշումն անընդհատ մեծացնել, որպեսզի ՀՀ իշխանությունները տեղից շարժվեն»,- ասել է նա:
Բեգլարյանը հավելել, որ ադրբեջանական ու հայկական իշխանությունների գործելաոճն ու առաջնահերթությունները հաշվի առնելով՝ մեծ է հավանականությունը, որ ընտրություններից առաջ գերիներից ոմանք ազատ արձակվեն։
Անդրադառնալով Ֆրանսիայի նախագահի պատվին կազմակերպված պետական ընթրիքի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի և Էմանուել Մակրոնի հնչեցրած բաժակաճառերին, որոնց ընթացքում պաշտոնյաները որոշակի մանրամասներ են ներկայացրել 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցած հանդիպման մասին, մասնավորապես՝ Ֆրանսիայի նախագահի կողմից այդ իրադարձություններին տրված «արդար» գնահատականին, Արցախի նախկին պետնախարարը նշել է, որ առկա իրավիճակը չի կարող արդար համարվել։
«Միջազգային հանցագործություններ են տեղի ունեել՝ ցեղասպանություն, մարդկության դեմ հանցագործություն, էթնիկ զտում։ Ընդ որում, նույն Մակրոնի պաշտոնյան՝ Ֆրանսիայի արգործնախարարը հենց ինքն է «էթնիկ զտում» տերմինն օգտագործել, կամ Ալիևը որ ասել է Մակրոնը 2020թ. պատերազմի ընթացքում զանգահարել ու սպառնացել է, որ կճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, էլ չասեմ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի ու Սենատի բազաթիվ բանաձևեր, որոնք հստակ պարտավորեցնում են նաև Ֆրանսիայի իշխանություններին, որ կան միջազգային պարտավորություններ, ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի որոշում և այլն։
Փաստորեն, պետք է Ալիևը Ֆրանսիայի տարածքի հանդեպ ոտնձգություններ աներ, վիրավորեր ֆրանսիացի պաշտոնյաներին, որպեսզի դրանից հետո հանկարծ Մակրոնի մոտ մի բան առկայծեր, որ հասկանար՝ արդար լուծում է տեղի ունեցել, կամ Նիկոլ Փաշինյանն է ականջին շշնջացել, որ սա իր ու Ալիևի իշխանության համար ամենաարդար լուծումն է»,- ասել է Բեգլարյանը։

7 Май 2026 - 08:36 AMT
Бывший госминистр Арцаха Артак Бегларян, комментируя саммит Армения-ЕС, выразил уверенность, что, помимо вопроса пленных, «никакие другие вопросы, связанные с Арцахом и арцахцами, с европейскими лидерами не обсуждались».
Он добавил, что одной из главных целей протестных акций было привлечение информационного внимания, что позволило дополнительно донести их голос до различных площадок, сообщает «Пастинфо».
«С этой точки зрения можно сказать, что минимальная цель была достигнута, однако мы все понимаем, что несколькими акциями и письмами наши вопросы быстро не решатся. Этими акциями мы как минимум показали, что не намерены терпеть нынешнюю ситуацию и что существует множество нерешенных проблем, на которые необходимо обратить внимание», — сказал он.
Бегларян отметил, что письма, адресованные европейским лидерам, были заранее отправлены в посольства по электронной почте.
«Предположительно, они должны были передать их аппаратам своих руководителей, однако мы не можем сказать, дошли письма или нет», — отметил он.
Бывший арцахский чиновник подчеркнул, что не может точно сказать, какие темы Никол Пашинян и европейские официальные лица обсуждали во время закрытых встреч.
«Но я уверен, что, кроме вопроса пленных, никакие другие темы, касающиеся Арцаха и арцахцев, с европейскими лидерами не обсуждались, потому что власти Армении совершенно очевидно делают все, чтобы тема Арцаха была полностью закрыта, а голос арцахцев никак не был услышан и никуда не дошел. Поэтому осталась только тема пленных как единственный гуманитарный вопрос, в том числе потому, что по этой теме существует достаточно сильное общественное давление, и это давление необходимо постоянно усиливать, чтобы власти Армении начали действовать», — заявил он.
Бегларян добавил, что, учитывая подходы и приоритеты азербайджанских и армянских властей, существует высокая вероятность того, что часть пленных будет освобождена до выборов.
Комментируя тосты Никола Пашиняна и президента Франции Эммануэля Макрона во время государственного ужина в честь французского лидера, в ходе которого были озвучены некоторые подробности встречи в Праге 6 октября 2022 года, а также данная Макроном оценка тех событий как «справедливых», бывший госминистр Арцаха заявил, что нынешнюю ситуацию нельзя считать справедливой.
«Произошли международные преступления — геноцид, преступления против человечности, этническая чистка. Более того, сам министр иностранных дел Франции использовал термин “этническая чистка”. Или когда Алиев заявил, что Макрон во время войны 2020 года звонил ему и угрожал признать Нагорно-Карабахскую Республику, не говоря уже о многочисленных резолюциях Национального собрания и Сената Франции, которые прямо обязывают французские власти, поскольку существуют международные обязательства, решения Международного суда ООН и так далее.
Получается, что Алиев должен был посягнуть на территорию Франции и оскорбить французских чиновников, чтобы у Макрона вдруг что-то прояснилось и он понял, что произошло “справедливое решение”, или же Никол Пашинян шепнул ему на ухо, что это самое справедливое решение для его власти и власти Алиева», — сказал Бегларян.
4 мая в Ереване состоялся 8-й саммит Европейского политического сообщества, после которого прошел первый саммит Армения-Европейский союз. Для участия в саммите в Армению прибыли около 50 высокопоставленных делегаций, в том числе председатель Европейского совета Антониу Кошта и глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен. В Ереван также прибыл президент Франции Эммануэль Макрон, а президент Украины Владимир Зеленский впервые посетил Армению.