7 Մայիս 2026 - 08:58 AMT
ԱԺ-ում «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը հայտարարել է, որ իշխանությունները փորձում են 44-օրյա պատերազմի հիմնական պատասխանատվությունը դնել միայն բանակի վրա։
«Թռնեք վերև, իջնեք ցած՝ Արցախի անկման համար պատասխանատու է այսօրվա իշխանությունը»,- ընդգծել է Օհանյանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Օհանյանի խոսքով՝ պատասխանատվությունը կրում են իշխանության բոլոր թևերը։
«Բանակը, հատկապես, Արցախի պաշտպանության բանակն իր առջև դրված խնդիրը գոնե մեկ ամիս անընդմեջ հերոսաբար կատարել է ու հիմնական պրոբելմն այն է եղել, որ ռազմաքաղաքական որոշումները չեն կարողացել ճիշտ ընթացք ստանալ ու փակել ճեղքման ճանապարհը, որով հակառակորդը կարողացել է առաջխաղացում ունենալ»,- ընդգծել է Օհանյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է պատասխանատվություն կրի, քանի որ խրախուսել է նահանջի ճանապարհը։

7 May 2026 - 10:24 AMT
Seyran Ohanyan, head of the opposition Hayastan faction in parliament and former defense minister, said authorities are trying to place the main responsibility for the 44-day war solely on the army.
“Go up high or down low — today’s authorities are responsible for the fall of Artsakh,” Ohanyan stressed, according to Aysor.am .
According to Ohanyan, all branches of the government bear responsibility.
“The army, especially the Artsakh Defense Army, heroically carried out the task assigned to it for at least one continuous month, and the main problem was that military-political decisions failed to develop properly and close the breakthrough route through which the enemy managed to advance,” Ohanyan said.
In his assessment, Prime Minister Nikol Pashinyan should bear responsibility because he encouraged the path of retreat.