7 Մայիս 2026 - 10:04 AMT
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ, գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանը, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, հայտարարել է, որ ընտրություններից հետո ինքն է լինելու վարչապետ:
Նա ընդգծել է, որ իր վստահությունը հիմնված է ոչ միայն սոցհարցումների արդյունքների, այլև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ցածր վարկանիշի վրա, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Այդ վարկանիշը դուք ինձանից լավ եք տեսնում։ Հիմա մենք անում ենք առաջին քայլը, գնում ենք ընտրությունների օրինական ճանապարհով՝ թույլ չտալով ոչ մի ապօրինություններ մեր կողմից։ Բայց դուք տեսնում եք մեր դեմ կիրառվող բոլոր ապօրինությունները։ Դուք մի անհանգստացեք, իրենք ուրիշ ձև չունեն։ 25% ռեյտինգ ունենալով՝ իրենք չեն կարող ոչ մի իշխանություն ունենալ Հայաստանում։ Ընտրություններից հետո ես լինելու եմ վարչապետ, եկեք անիմաստ բաներ չքննարկենք»,-ասել է Կարապետյանը։
Լրագրողը հետաքրքրվել է, թե ինչ է անելու Սամվել Կարապետյանը, եթե ընտրություններից հետո «Ուժեղ Հայաստանը» չդառնա իշխանություն՝ հայտարարելու է, որ ընտրությունները կեղծվա՞ծ են, վերցնելո՞ւ են մանդատները և ընդդիմադիր գործունեությո՞ւն են ծավալելու Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության պայմաններում, թե՞ կա այլ տարբերակ։ Հարց է հնչել նաև այն մասին, թե ինչ քայլեր կձեռնարկի քաղաքական ուժը, եթե Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կասեցնի կուսակցության գրանցումը, ինչը, ըստ լրագրողի, բացառված չէ։
«Գիտե՞ք, պլան Բ-ն ունի հայ ժողովուրդը։ Ես ի՞նչ պետք է անեմ։ Հայ ժողովուրդն ունի բոլոր պլանները, քանի որ մենք գնում ենք բացարձակ հաղթանակի, մենք վստահ ենք դրանում»,- ասել է ետ, եկեք անիմաստ բաներ չքննարկենք»,- ասել է նա:
Արձագանքելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին՝ Կարապետյանն ասել է, որ «չկա որևէ ուժ, որ կարող է իրեն ունեզրկել», հայտնում է «Ազատությունը»:
Հայաստանի վարչապետը ապրիլին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում նշել էր, թե մտահոգվում է, որ Սամվել Կարապետյանը կարող է կորցնել իր ամբողջ ունեցվածքը։
Հարցին՝ եթե չհաղթեն, վերցնելո՞ւ են մանդատները, «Ուժեղ Հայաստանի» առաջնորդը հստակ պատասխան չի տվել և կրկին պնդել է, որ ընտրություններից հետո ինքն է լինելու վարչապետը։
Անդրադառնալով այլ քաղաքական ուժերի, այդ թվում՝ Հայ ազգային կոնգրեսի հետ դաշինքի չկայացմանը՝ Կարապետյանը պարզաբանել է, որ տարբեր ուժերի հետ քննարկումներ են ունեցել, սակայն օրակարգերի միջև տարբերություններ են նկատվել։
«Իրենք առաջարկել են իրենց օրակարգը, տեսել ենք, որ դրան մի քիչ չեն համապատասխանում, դրա համար մենք գնացինք մեր ճանապարհով, իրենք գնացին՝ իրենց:
Լևոն Տեր-Պետրոսյանի մասով կարող եմ ասել՝ ինքը փորձառու փ քաղաքական գործիչ է, և, ճանաչելով Փաշինյանին, ունի իր անհանգստությունները։ Մենք գնալու ենք մեր օրակարգով, բացարձակ հաղթանակի, և վստահ ենք, որ օրը գալու է, մենք ստանալու ենք հաղթողի մանդատը և ձևավորելու ենք կառավարություն»,- նշել էԿարապետյանը։
Լրագրողների դիտարկմանը, թե իրենց ընկալում են որպես պրոռուսական քաղաքական ուժ, Սամվել Կարապետյանը պատասխանել է, որ լավ հարաբերություններ են կառուցելու բոլոր այն երկրների հետ, որոնցից Հայաստանը կարող է օգուտ ստանալ։
Ինչ վերաբերում է Եվրամիությանը, «Ուժեղ Հայաստանի» առաջնորդը նշել է. «Այնտեղ սփյուռք կա և պարտավոր ենք այդ երկրների հետ ունենալ լավ հարաբերություններ, որ մարդիկ այնտեղ նորմալ ապրեն։ Ցանկացած սխալ պահվածք պետության ղեկավարի կողմից սփյուռքի վրա անդրադառնում է շատ թանկ: Ինչ վերաբերում է ռուսամետությանը, ես չեմ համարում ՌԴ-ին մեզ թշնամի բայց ինձ կարևոր է Հայաստանի շահը»։
Նա ընդգծել է, որ Թուրքիայի հետ ևս պետք է կառուցվեն բնականոն հարաբերություններ՝ Հայաստանի շահերից ելնելով։
«Ես հասկանում եմ, որ հենց բացեցինք սահմանը գյուղատնտեսություն չենք ունենա: Ինձ համար դա չի լինելու կյանքի խնդիր»,-ասել է նա:
Արձագանքելով հարցին, թե Հայաստանը տանելո՞ւ են միութենական պետությանմաս, Սամվել Կարապետյանը հայտարարել է. «Այդ խոսույթներն իրենց մասին են: Հենց Փաշինյանը վերընտրվի, Ադրբեջանի գուբերնիա կդառնանք: Հիմա ինքը Ադրբեջանի մարզպետն է»,- նշել է նա։
Նա նշել է, որ Հայաստանի տնտեսությունն ամբողջությամբ կախված է ՌԴ-ից:
«Ես ուզենամ էլ՝ ավելի բարձր մակարդակի չեմ կարող հասցնել: Իրենք հնարավորություն ունեն մի ստորագրությամբ դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից, ինչո՞ւ դուրս չեն գալիս, վախենո՞ւմ են»,- հայտարարել է Կարապետյանը։

Лидер партии «Сильная Армения», предприниматель и меценат Самвел Карапетян заявил, что после выборов именно он станет премьер-министром Армении.
Отвечая на вопросы журналистов, Карапетян отметил, что его уверенность основана не только на результатах социологических опросов, но и на низком рейтинге премьер-министра Никола Пашиняна, сообщает Panorama.am .
«Этот рейтинг вы видите лучше меня. Сейчас мы делаем первый шаг и идем на выборы законным путем, не допуская никаких незаконных действий с нашей стороны. Но вы видите все нарушения, которые применяются против нас. Не переживайте, другого выхода у них нет. С рейтингом в 25% они не могут удержать власть в Армении. После выборов премьер-министром буду я, поэтому давайте не обсуждать бессмысленные варианты», — заявил Карапетян.
На вопрос о том, как партия поступит в случае поражения — будет ли заявлять о фальсификации выборов, получать мандаты или переходить в оппозицию, — Карапетян прямого ответа не дал.
«План Б есть у армянского народа. Мы идем к абсолютной победе и уверены в этом», — сказал он.
Комментируя заявления Никола Пашиняна, Карапетян также отметил, что «не существует силы, способной лишить его имущества», сообщает «Азатутюн».
В апреле премьер-министр Армении во время брифинга заявил, что обеспокоен возможной потерей Самвелом Карапетяном всего своего имущества.
Отвечая на вопрос о возможном получении парламентских мандатов в случае поражения, лидер «Сильной Армении» вновь уклонился от конкретного ответа и повторил, что станет премьер-министром после выборов.
Говоря о несостоявшемся союзе с другими политическими силами, включая Армянский национальный конгресс, Карапетян пояснил, что стороны обсуждали сотрудничество, однако их политические повестки не совпали.
«Они предложили свою повестку, мы увидели, что она нам не совсем подходит, поэтому каждый пошел своим путем», — сказал он.
Касаясь первого президента Армении Левона Тер-Петросяна, Карапетян назвал его опытным политиком, который понимает ситуацию и испытывает опасения по поводу Пашиняна.
«Мы будем двигаться со своей повесткой к абсолютной победе. Уверены, что получим мандат победителя и сформируем правительство», — подчеркнул он.
Отвечая на замечания о том, что его политическую силу считают пророссийской, Карапетян заявил, что Армения должна выстраивать хорошие отношения со всеми странами, способными принести пользу государству.
Говоря о Европейском союзе, он отметил важность поддержания нормальных отношений с европейскими странами, где проживает армянская диаспора.
«Что касается пророссийской позиции, я не считаю Россию нашим врагом, но для меня главное — интересы Армении», — заявил Карапетян.
Он также подчеркнул необходимость выстраивания нормальных отношений с Турцией, исходя из интересов Армении.
«Я понимаю, что после открытия границы у нас может не остаться сельского хозяйства. Для меня это не вопрос выживания», — сказал он.
Комментируя вопрос о возможном вступлении Армении в союзное государство, Карапетян отверг такие обвинения и раскритиковал Пашиняна.
«Если Пашинян будет переизбран, мы станем азербайджанской губернией. Сейчас он — губернатор Азербайджана», — заявил он.
По словам Карапетяна, экономика Армении полностью зависит от России.
«Даже если бы я захотел, выше нынешнего уровня отношения поднять невозможно. У властей есть возможность одним решением выйти из ОДКБ, так почему они этого не делают? Боятся?» — сказал он.