7 Մայիս 2026 - 10:21 AMT
Իշխանության գալու դեպքում «Ուժեղ Հայաստանը» չի կասեցնելու պետական մակարդակով ստորագրված որևէ փաստաթուղթ, հայտարարել է կուսակցության առաջնորդ Սամվել Կարապետյանն իր տանը հրավիրված մամուլի ասուլիսում:
«TRIPP-ն իրոք նախաստորագրված փաստաթուղթ է, մենք չենք կանգնեցնելու որևէ փաստաթուղթ, որը ստորագրվել է պետական մակարդակով: Սա չի նշանակում, որ մենք անելու ենք այն, ինչ որոշել են այժմյան իշխանությունները: Մենք դրանք լավարկելու ենք»,- ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Կարապետյանի խոսքով՝ գործող իշխանության ներկայացրած խաղաղությունը իրականում արտացոլում է Ադրբեջանի օրակարգը, իսկ Նիկոլ Փաշինյանն արդեն «խաղաղություն է» բերել Արցախին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ճեպազրույցի ընթացքում անդրադարձել է հարցին, թե ինչու է Սամվել Կարապետյանին անվանում «կալուգացի օլիգարխ», եթե Հայաստանում նա հայտնի է որպես «Տաշիրի Սամվել», և արդյոք դա արվում է նրա կերպարին ռուսական երանգ հաղորդելու համար, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Ձեր նշած անձը Տաշիրում Կառավարության արած ներդրումների նույնիսկ 10 տոկոսը չէր էլ կարող անել և չի արել վերջին տարիներին, որովհետև չի կարող որևէ մեկը Կառավարությանը համապատասխան ներդրումներ անել: Կառավարությունն է Տաշիրում ներդրումներ արել, դպրոց կառուցել»,- ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում կան անձինք, որոնք փորձում են առանձին տարածքներ կապել իրենց անվան հետ՝ բդեշխային տրամաբանությամբ։
«Հայաստանում անձեր կան, բդեշխային տրամաբանության տարածքներ փորձում են կապել նրանց հետ: Այդ անձինք, ինչքան ներդրում են արել, 10 անգամ գողացել են, այդ թվում՝ էլեկտրաէներգիայի հավելագրումներ անելու տրամաբանությամբ»,- նշել է նա։
Այս համատեքստում վարչապետը հիշեցրել է, որ կառավարության նիստում ներկայացվել է ապօրինի գույքի բռնագանձման գործով դատարանի որոշում, որով առանձնատուն է դարձել պետական սեփականություն։
«Տեսա՞ք, ապօրինի գույքի բռնագանձման պրոցեսով վճռաբեկ դատարանի որոշմամբ արդեն պատերազմի եռագլուխ կուսակցության անդամներից մեկի ընտանիքի անդամի առանձնատունն այլևս պետական սեփականություն է: Առաջիկայում կդառնա կա՛մ ծերերի խնամքի կենտրոն, կա՛մ որևէ այլ բան…
Ես ընդհանրապես ոչ միայն դեմ եմ, այլև թույլ չեմ տա, որ Հայաստանի որևէ տարածքի անուն կապվի որևէ անձի հետ, որովհետև այդ մարդիկ այդ տարածքի հետ կապ չունեն: Այդ տարածքն իրենց համար գոյության, հանցավոր գործունեության, բդեշխային հարաբերություններ հաստատելու տարածք է, և որտեղ ազատությունը չի մտել, այդտեղ այդ ազատությունը մտնելու է: Հատիկ-հատիկ ձեռքներից առնելու ենք բոլոր գույքերը»,- ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է «կալուգացի» բնորոշմանը, Փաշինյանի խոսքով՝ դրա պատճառն այն է, որ Սամվել Կարապետյանի հետաքրքրությունների կենտրոնը Հայաստանի սահմաններից դուրս է։

7 Май 2026 - 11:13 AMT
Лидер партии «Сильная Армения» Самвел Карапетян заявил, что в случае прихода к власти его политическая сила не будет приостанавливать ни один документ, подписанный на государственном уровне, включая TRIPP.
Во время пресс-конференции у себя дома Карапетян отметил, что документ действительно был предварительно подписан, однако партия намерена не отменять договоренности, а улучшать их, сообщает Sputnik Армения.
«TRIPP действительно является предварительно подписанным документом. Мы не собираемся останавливать ни один документ, подписанный на государственном уровне. Это не означает, что мы будем делать все так, как решили нынешние власти. Мы будем улучшать эти документы», — сказал он.
По словам Карапетяна, продвигаемая действующими властями мирная повестка фактически отражает интересы Азербайджана, а премьер-министр Никол Пашинян уже «принес мир» Арцаху.
Во время брифинга Пашинян также объяснил, почему называет Карапетяна «калужским олигархом», хотя в Армении его часто знают как «Самвела из Ташира», сообщает 1lurer.am .
«Упомянутый вами человек не смог бы реализовать даже 10 процентов тех инвестиций, которые правительство сделало в Ташире, и не сделал этого в последние годы. Именно правительство инвестировало в Ташир и строило там школы», — заявил премьер.
По словам Пашиняна, в Армении есть люди, которые пытаются связывать отдельные территории со своими именами, руководствуясь «феодальной логикой».
«Эти люди, сколько вложили, в десять раз больше украли, в том числе через схемы с приписками в сфере электроэнергии», — сказал он.
В этом контексте премьер напомнил о решении суда по делу о конфискации незаконного имущества, представленном на заседании правительства. Согласно решению, особняк члена семьи одного из представителей «трехглавой партии войны» перешел в собственность государства.
«Вы видели? В рамках процесса конфискации незаконного имущества по решению Кассационного суда особняк родственника одного из членов “трехглавой партии войны” уже стал государственной собственностью. В ближайшее время там будет либо дом престарелых, либо что-то другое», — заявил Пашинян.
Он подчеркнул, что выступает против связывания территорий Армении с именами отдельных людей и пообещал «по крупицам» вернуть государству все незаконно приобретенное имущество.
Говоря о слове «калужский», премьер пояснил, что использует это определение потому, что центр интересов Самвела Карапетяна находится за пределами Армении.