7 Մայիս 2026 - 10:21 AMT
Իշխանության գալու դեպքում «Ուժեղ Հայաստանը» չի կասեցնելու պետական մակարդակով ստորագրված որևէ փաստաթուղթ, հայտարարել է կուսակցության առաջնորդ Սամվել Կարապետյանն իր տանը հրավիրված մամուլի ասուլիսում:
«TRIPP-ն իրոք նախաստորագրված փաստաթուղթ է, մենք չենք կանգնեցնելու որևէ փաստաթուղթ, որը ստորագրվել է պետական մակարդակով: Սա չի նշանակում, որ մենք անելու ենք այն, ինչ որոշել են այժմյան իշխանությունները: Մենք դրանք լավարկելու ենք»,- ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Կարապետյանի խոսքով՝ գործող իշխանության ներկայացրած խաղաղությունը իրականում արտացոլում է Ադրբեջանի օրակարգը, իսկ Նիկոլ Փաշինյանն արդեն «խաղաղություն է» բերել Արցախին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ճեպազրույցի ընթացքում անդրադարձել է հարցին, թե ինչու է Սամվել Կարապետյանին անվանում «կալուգացի օլիգարխ», եթե Հայաստանում նա հայտնի է որպես «Տաշիրի Սամվել», և արդյոք դա արվում է նրա կերպարին ռուսական երանգ հաղորդելու համար, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Ձեր նշած անձը Տաշիրում Կառավարության արած ներդրումների նույնիսկ 10 տոկոսը չէր էլ կարող անել և չի արել վերջին տարիներին, որովհետև չի կարող որևէ մեկը Կառավարությանը համապատասխան ներդրումներ անել: Կառավարությունն է Տաշիրում ներդրումներ արել, դպրոց կառուցել»,- ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում կան անձինք, որոնք փորձում են առանձին տարածքներ կապել իրենց անվան հետ՝ բդեշխային տրամաբանությամբ։
«Հայաստանում անձեր կան, բդեշխային տրամաբանության տարածքներ փորձում են կապել նրանց հետ: Այդ անձինք, ինչքան ներդրում են արել, 10 անգամ գողացել են, այդ թվում՝ էլեկտրաէներգիայի հավելագրումներ անելու տրամաբանությամբ»,- նշել է նա։
Այս համատեքստում վարչապետը հիշեցրել է, որ կառավարության նիստում ներկայացվել է ապօրինի գույքի բռնագանձման գործով դատարանի որոշում, որով առանձնատուն է դարձել պետական սեփականություն։
«Տեսա՞ք, ապօրինի գույքի բռնագանձման պրոցեսով վճռաբեկ դատարանի որոշմամբ արդեն պատերազմի եռագլուխ կուսակցության անդամներից մեկի ընտանիքի անդամի առանձնատունն այլևս պետական սեփականություն է: Առաջիկայում կդառնա կա՛մ ծերերի խնամքի կենտրոն, կա՛մ որևէ այլ բան…
Ես ընդհանրապես ոչ միայն դեմ եմ, այլև թույլ չեմ տա, որ Հայաստանի որևէ տարածքի անուն կապվի որևէ անձի հետ, որովհետև այդ մարդիկ այդ տարածքի հետ կապ չունեն: Այդ տարածքն իրենց համար գոյության, հանցավոր գործունեության, բդեշխային հարաբերություններ հաստատելու տարածք է, և որտեղ ազատությունը չի մտել, այդտեղ այդ ազատությունը մտնելու է: Հատիկ-հատիկ ձեռքներից առնելու ենք բոլոր գույքերը»,- ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է «կալուգացի» բնորոշմանը, Փաշինյանի խոսքով՝ դրա պատճառն այն է, որ Սամվել Կարապետյանի հետաքրքրությունների կենտրոնը Հայաստանի սահմաններից դուրս է։

Strong Armenia party leader Samvel Karapetyan said that if his party comes to power, it will not suspend any agreements signed at the state level, including the TRIPP document.
Speaking during a press conference held at his residence, Karapetyan stated that the agreement had indeed been pre-signed, but stressed that his team would focus on improving existing arrangements rather than canceling them, reports Sputnik Armenia.
“TRIPP is indeed a pre-signed document. We are not going to halt any agreement signed at the state level. That does not mean we will follow everything decided by the current authorities. We are going to improve those documents,” he said.
According to Karapetyan, the peace agenda promoted by the current government in reality reflects Azerbaijan’s interests, while Prime Minister Nikol Pashinyan has already “brought peace” to Artsakh.
Pashinyan also commented during a briefing on why he refers to Karapetyan as a “Kaluga-based oligarch,” despite the businessman widely being known in Armenia as “Samvel from Tashir,” reports 1lurer.am .
“The person you mentioned could not have carried out even 10 percent of the investments made by the government in Tashir, and has not done so in recent years, because no individual can match state-level investments. It was the government that invested in Tashir and built schools there,” Pashinyan said.
He argued that certain individuals in Armenia attempt to associate specific territories with themselves through what he described as a feudal-style mentality.
“There are people in Armenia trying to link territories to themselves through feudal logic. Whatever investments they made, they stole ten times more, including through inflated electricity charges,” he said.
In this context, the prime minister referred to a court decision presented during the cabinet meeting under illegal asset confiscation proceedings, according to which a mansion belonging to a family member of one of the “three-headed war party” members has become state property.
“Did you see? Through the illegal property confiscation process, by decision of the Court of Cassation, the mansion of a family member tied to one of the members of the three-headed war party has become state property. Soon it will become either a nursing home or something else,” Pashinyan said.
He added that he opposes linking any Armenian territory to private individuals and vowed that the state would reclaim illegally acquired property “piece by piece.”
Regarding the term “Kaluga,” Pashinyan said he uses it because Karapetyan’s main interests are centered outside Armenia.