7 Մայիս 2026 - 12:47 AMT
Սյունիքում բացահայտվել են ընտրակաշառք տալու, ստանալու և անձանց ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքեր, կան ձերբակալվածներ, հայտնում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեն:
Նշվում է, որ փաստական տվյալներ են ստացել այն մասին, որ ՌԴ Օրենբուրգ քաղաքում բնակվող ազգությամբ հայ գործարարի կազմակերպմամբ վերջինիս մերձավոր շրջապատի անձինք 2026 թվականի հունիսի 7–ին կայանալիք ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրություններին «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության օգտին քվեարկելու պայմանով մի շարք ընտրողների պարտք-գումարի մասը զիջելու, աշխատանքի ընդունելու և այլ եղանակով խոստացել են տալ կաշառք։
Բացի այդ, նույն անձինք փորձել են խոչընդոտել Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքի մի շարք բնակիչների ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը, որը դրսևորվել է վերջիններիս նկատմամբ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով։
Դեպքի առթիվ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, ձերբակալվել են մի շարք անձինք, կատարվել են խուզարկություններ և վարութային այլ գործողություններ։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հորդորում է բոլոր քաղաքացիներին կաշառքի առաջարկի կամ այլ իրավախախտման վերաբերյալ տեղեկություններ ունենալու դեպքում, այդ թվում՝ անանուն եղանակով, անհապաղ դիմել Կոմիտե՝ տեղեկացնելով, որ քաղաքացու տվյալների գաղտնիությունը երաշխավորվում է օրենքով։
Ծանուցում.հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Антикоррупционный комитет Армении сообщил о выявлении случаев предполагаемого подкупа избирателей, получения взяток и воспрепятствования свободному осуществлению избирательных прав в Сюникской области.
По данным следствия, получены фактические сведения о том, что лица из окружения армянского бизнесмена, проживающего в российском Оренбурге, обещали ряду избирателей вознаграждение в обмен на голосование за партию «Сильная Армения» на парламентских выборах 7 июня 2026 года.
Как утверждается, избирателям предлагали частичное списание долгов, трудоустройство и другие формы материальной помощи.
Кроме того, те же лица, по версии следствия, пытались воспрепятствовать свободному волеизъявлению ряда жителей общины Сисиан в Сюникской области, в том числе посредством угроз применения насилия.
По данному факту в Антикоррупционном комитете Армении возбуждено уголовное производство. Несколько человек задержаны, проведены обыски и другие процессуальные действия.
Антикоррупционный комитет призвал граждан незамедлительно сообщать о фактах предложения взятки или иных нарушениях, в том числе анонимно, подчеркнув, что конфиденциальность гарантируется законом.
Согласно законодательству Армении, обвиняемый считается невиновным, пока его вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда.