7 Մայիս 2026 - 12:47 AMT
Սյունիքում բացահայտվել են ընտրակաշառք տալու, ստանալու և անձանց ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքեր, կան ձերբակալվածներ, հայտնում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեն:
Նշվում է, որ փաստական տվյալներ են ստացել այն մասին, որ ՌԴ Օրենբուրգ քաղաքում բնակվող ազգությամբ հայ գործարարի կազմակերպմամբ վերջինիս մերձավոր շրջապատի անձինք 2026 թվականի հունիսի 7–ին կայանալիք ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրություններին «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության օգտին քվեարկելու պայմանով մի շարք ընտրողների պարտք-գումարի մասը զիջելու, աշխատանքի ընդունելու և այլ եղանակով խոստացել են տալ կաշառք։
Բացի այդ, նույն անձինք փորձել են խոչընդոտել Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքի մի շարք բնակիչների ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը, որը դրսևորվել է վերջիններիս նկատմամբ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով։
Դեպքի առթիվ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, ձերբակալվել են մի շարք անձինք, կատարվել են խուզարկություններ և վարութային այլ գործողություններ։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հորդորում է բոլոր քաղաքացիներին կաշառքի առաջարկի կամ այլ իրավախախտման վերաբերյալ տեղեկություններ ունենալու դեպքում, այդ թվում՝ անանուն եղանակով, անհապաղ դիմել Կոմիտե՝ տեղեկացնելով, որ քաղաքացու տվյալների գաղտնիությունը երաշխավորվում է օրենքով։
Ծանուցում.հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

7 May 2026 - 14:27 AMT
Armenia’s Anti-Corruption Committee reported uncovering cases of alleged vote-buying, accepting bribes and obstructing the free exercise of voting rights in Syunik Province ahead of the parliamentary elections.
According to the committee, investigators obtained evidence suggesting that associates of an ethnic Armenian businessman living in Orenburg, Russia, allegedly promised bribes to voters in exchange for supporting the Strong Armenia party in the June 7, 2026 parliamentary elections.
The alleged incentives reportedly included partial debt forgiveness, employment offers and other forms of material assistance.
Authorities also stated that the same individuals allegedly attempted to interfere with the free expression of voting rights among several residents of the Sisian community in Syunik through threats of violence.
A criminal proceeding has been launched by Armenia’s Anti-Corruption Committee. Several individuals have been detained, while searches and other investigative measures have been carried out.
The committee urged citizens to immediately report any information related to bribery attempts or other violations, including anonymously, stressing that confidentiality is guaranteed by law.
Under Armenian law, a person accused of a crime is presumed innocent until proven guilty by a final court verdict.