ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը, «Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի մասին» օրենքի 8-րդ հոդվածի համաձայն, Ազգային ժողովում ներկայացրել է Քննչական կոմիտեի 2025 թվականի գործունեության վերաբերյալ հաղորդումը։
Անդրադառնալով ավարտված քրեական վարույթների աճին՝ նա նշել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում քննվող քրեական վարույթների թիվն աճել է 5590-ով կամ 6.5 տոկոսով։ 2025 թվականին քննվել է 90 հազար 931 քրեական վարույթ՝ նախորդ տարվա 85 հազար 341-ի դիմաց, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Ընթացքը լուծված քրեական վարույթների թիվն աճել է 6483-ով կամ 10.2 տոկոսով։ 90 հազար 931 վարույթից լուծվել է 69 հազար 694-ի ընթացքը, մինչդեռ նախորդ տարի այդ ցուցանիշը կազմել է 63 հազար 211։
Դատավարական ավարտով քրեական վարույթների թիվն աճել է 2825-ով կամ 23.8 տոկոսով։ Ավարտված 41 հազար 761 քրեական վարույթից 14 հազար 650-ը՝ 15 հազար 533 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է դատարան։ Նախորդ տարվա ընթացքում այդ ցուցանիշը կազմել է 11 հազար 825 քրեական վարույթ՝ 12 հազար 805 անձի վերաբերյալ։
Քննիչների արտադրողականությունը կազմել է 76.6 տոկոս՝ նախորդ տարվա 74.1 տոկոսի համեմատ, այսինքն՝ աճել է 2.5 տոկոսով։
Քննչական կոմիտեի նախագահը նշել է նաև, որ քրեական վարույթների աճին զուգահեռ ավելացել է մեկ քննիչի միջին ծանրաբեռնվածությունը՝ հասնելով 142 քրեական վարույթի, մինչդեռ 2024 թվականին այն կազմել է 132։
Անդրադառնալով կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություններին՝ Արթուր Պողոսյանը նշել է, որ դրանց թիվը նվազել է։ Մասնավորապես՝ ներկայացվել է 3063 միջնորդություն, մինչդեռ 2024 թվականին այդ թիվը կազմել է 3095։ Ներկայացված միջնորդություններից 2181-ը բավարարվել է ամբողջությամբ, 578-ը՝ մասնակի, իսկ 304-ը մերժվել է։
2025 թվականին մեղադրյալի կարգավիճակ է ունեցել 16 հազար 294 անձ, մինչդեռ 2024 թվականին այդ թիվը կազմել է 13 հազար 262, այսինքն՝ աճել է 3032-ով կամ 22.8 տոկոսով։
Խափանման միջոց կալանքը կիրառվել է մեղադրյալների 18.7 տոկոսի նկատմամբ, մինչդեռ 2024 թվականին այդ ցուցանիշը կազմել է 23.3 տոկոս, այսինքն՝ կալանքի կիրառման դեպքերը նվազել են 4.6 տոկոսով։

7 May 2026 - 14:32 AMT
Chairman of Armenia’s Investigative Committee Artur Poghosyan presented the agency’s 2025 activity report in parliament in accordance with Article 8 of the law on the Investigative Committee.
Speaking about the rise in completed criminal proceedings, Poghosyan noted that the number of criminal cases under investigation increased by 5,590, or 6.5 percent, during the reporting period. In 2025, investigators handled 90,931 criminal proceedings compared with 85,341 in the previous year, reports 1lurer.am .
The number of resolved proceedings increased by 6,483, or 10.2 percent. Of the 90,931 proceedings, progress was resolved in 69,694 cases, compared with 63,211 a year earlier.
The number of criminal proceedings completed with procedural outcomes rose by 2,825, or 23.8 percent. Of 41,761 completed proceedings, 14,650 involving 15,533 individuals were sent to court with indictments. In the previous year, those figures stood at 11,825 proceedings involving 12,805 individuals.
Investigators’ productivity reached 76.6 percent, up from 74.1 percent in 2024.
Poghosyan also said that alongside the increase in criminal proceedings, the average workload per investigator rose to 142 criminal cases, compared with 132 in 2024.
Addressing requests for pretrial detention, the Investigative Committee chairman said their number declined slightly. A total of 3,063 motions were submitted in 2025, compared with 3,095 the previous year. Of those requests, 2,181 were fully approved, 578 partially approved and 304 rejected.
In 2025, 16,294 individuals held the status of accused persons, compared with 13,262 in 2024, marking an increase of 3,032 people, or 22.8 percent.
Pretrial detention was applied to 18.7 percent of defendants, down from 23.3 percent in 2024, indicating a 4.6 percent decrease in the use of detention measures.