ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը, «Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի մասին» օրենքի 8-րդ հոդվածի համաձայն, Ազգային ժողովում ներկայացրել է Քննչական կոմիտեի 2025 թվականի գործունեության վերաբերյալ հաղորդումը։
Անդրադառնալով ավարտված քրեական վարույթների աճին՝ նա նշել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում քննվող քրեական վարույթների թիվն աճել է 5590-ով կամ 6.5 տոկոսով։ 2025 թվականին քննվել է 90 հազար 931 քրեական վարույթ՝ նախորդ տարվա 85 հազար 341-ի դիմաց, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Ընթացքը լուծված քրեական վարույթների թիվն աճել է 6483-ով կամ 10.2 տոկոսով։ 90 հազար 931 վարույթից լուծվել է 69 հազար 694-ի ընթացքը, մինչդեռ նախորդ տարի այդ ցուցանիշը կազմել է 63 հազար 211։
Դատավարական ավարտով քրեական վարույթների թիվն աճել է 2825-ով կամ 23.8 տոկոսով։ Ավարտված 41 հազար 761 քրեական վարույթից 14 հազար 650-ը՝ 15 հազար 533 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է դատարան։ Նախորդ տարվա ընթացքում այդ ցուցանիշը կազմել է 11 հազար 825 քրեական վարույթ՝ 12 հազար 805 անձի վերաբերյալ։
Քննիչների արտադրողականությունը կազմել է 76.6 տոկոս՝ նախորդ տարվա 74.1 տոկոսի համեմատ, այսինքն՝ աճել է 2.5 տոկոսով։
Քննչական կոմիտեի նախագահը նշել է նաև, որ քրեական վարույթների աճին զուգահեռ ավելացել է մեկ քննիչի միջին ծանրաբեռնվածությունը՝ հասնելով 142 քրեական վարույթի, մինչդեռ 2024 թվականին այն կազմել է 132։
Անդրադառնալով կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություններին՝ Արթուր Պողոսյանը նշել է, որ դրանց թիվը նվազել է։ Մասնավորապես՝ ներկայացվել է 3063 միջնորդություն, մինչդեռ 2024 թվականին այդ թիվը կազմել է 3095։ Ներկայացված միջնորդություններից 2181-ը բավարարվել է ամբողջությամբ, 578-ը՝ մասնակի, իսկ 304-ը մերժվել է։
2025 թվականին մեղադրյալի կարգավիճակ է ունեցել 16 հազար 294 անձ, մինչդեռ 2024 թվականին այդ թիվը կազմել է 13 հազար 262, այսինքն՝ աճել է 3032-ով կամ 22.8 տոկոսով։
Խափանման միջոց կալանքը կիրառվել է մեղադրյալների 18.7 տոկոսի նկատմամբ, մինչդեռ 2024 թվականին այդ ցուցանիշը կազմել է 23.3 տոկոս, այսինքն՝ կալանքի կիրառման դեպքերը նվազել են 4.6 տոկոսով։

Председатель Следственного комитета Армении Артур Погосян представил в парламенте отчет о деятельности ведомства за 2025 год в соответствии со статьей 8 закона «О Следственном комитете Республики Армения».
Говоря о росте числа завершенных уголовных производств, Погосян отметил, что в отчетный период количество расследуемых дел увеличилось на 5590, или 6,5 процента. В 2025 году в производстве находилось 90 931 уголовное дело против 85 341 годом ранее, сообщает 1lurer.am .
Количество производств, по которым было принято процессуальное решение, увеличилось на 6483, или 10,2 процента. Из 90 931 дела движение было завершено по 69 694 производствам, тогда как в предыдущем году этот показатель составлял 63 211.
Число уголовных производств, завершенных процессуальным итогом, выросло на 2825, или 23,8 процента. Из 41 761 завершенного производства 14 650 дел в отношении 15 533 человек были направлены в суд с обвинительным заключением. Годом ранее эти показатели составляли 11 825 дел в отношении 12 805 человек.
Производительность следователей достигла 76,6 процента против 74,1 процента в 2024 году.
Погосян также отметил рост средней нагрузки на одного следователя — до 142 уголовных производств по сравнению со 132 годом ранее.
Комментируя ходатайства о применении ареста в качестве меры пресечения, глава Следственного комитета сообщил, что их количество сократилось. В 2025 году было подано 3063 ходатайства против 3095 в 2024 году. Из них 2181 были полностью удовлетворены, 578 — частично, а 304 — отклонены.
В 2025 году статус обвиняемого имели 16 294 человека, тогда как в 2024 году этот показатель составлял 13 262 человека, что означает рост на 3032 человека, или 22,8 процента.
Мера пресечения в виде ареста применялась к 18,7 процента обвиняемых, тогда как в 2024 году этот показатель составлял 23,3 процента. Таким образом, случаи применения ареста сократились на 4,6 процента.