7 Մայիս 2026 - 14:07 AMT
Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի եղբայր Գևորգ Ներսիսյանն ու եղբորորդի Համբարձում Ներսիսյանը ազատ են արձակվել տնային կալանքից։
Նրանց նկատմամբ սահմանվել է վարչական հսկողություն։ Այդ մասին հայտարարվել է դատական նիստի ընթացքում, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Շարունակական անազատության մեջ գտնվելու պայմաններում էականորեն նվազել է վերջիններիս կողմից ոչ պատշաճ վարքագիծ դրսևորելու ռիսկերը, այդ պայմաններում դատարանը գտնում է, որ տնային կալանք խափանման միջոցն անհրաժեշտ է փոխել և կիրառել վարչական հսկողություն։
Դատարանը որոշում է մեղադրյալներ Գևորգ Ներսիսյանն ու Համբարձում Ներսիսյանի նկատմամբ կիրառված տնային կալանքը փոխել վարչական հսկողությամբ՝ պահպանելով մյուս խափանման միջոցները՝ կիրառված գրավն ու բացակայելու արգելքը»,- հայտարարել է դատավորը։
Գևորգ և Համբարձում Ներսիսյաններին մեղսագրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 211-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով նախատեսված արարք՝ մի խումբ անձանց կողմից քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչությունից հրաժարվելուն հարկադրելը կամ քարոզչությանը խոչընդոտելը։
Նրանք կալանավորվել էին Վաղարշապատում «Հանրապետություն» կուսակցության համայնքապետի թեկնածու Հարություն Մկրտչյանի հաղորդման հիման վրա։

7 Май 2026 - 14:34 AMT
Брат Католикоса всех армян Гарегина II Геворг Нерсисян и его племянник Амбарцум Нерсисян освобождены из-под домашнего ареста.
В отношении них установлен административный надзор. Об этом было объявлено в ходе судебного заседания, сообщает Panorama.am .
«В условиях продолжительного ограничения свободы существенно снизились риски ненадлежащего поведения обвиняемых. При таких обстоятельствах суд считает необходимым заменить меру пресечения в виде домашнего ареста административным надзором», — заявил судья.
«Суд постановил заменить домашний арест, примененный в отношении обвиняемых Геворга Нерсисяна и Амбарцума Нерсисяна, административным надзором с сохранением остальных мер пресечения — залога и запрета на выезд», — говорится в решении.
Геворгу и Амбарцуму Нерсисянам вменяется деяние, предусмотренное пунктом 5 части 2 статьи 211 Уголовного кодекса Армении — принуждение к участию или отказу от агитации либо воспрепятствование агитации, совершенное группой лиц.