7 Մայիս 2026 - 14:52 AMT
Ուկրաինայի հարցում Հայաստանը դաշնակից չէ ՌԴ-ի հետ, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ճեպազրույցում՝ պատասխանելով Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու Երևան այցի և դրա շուրջ հնչող քննադատությունների վերաբերյալ հարցին։
«Ինչ վերաբերում է Ուկրաինայի նախագահի այցին, ես նախկինում էլ այդ թեմայով արել եմ հայտարարություններ։ Մենք Ուկրաինա հումանիտար օգնություն ենք ուղարկել, և ես ասել եմ, որ Ուկրաինայի հարցով մենք դաշնակից չենք Ռուսաստանի հետ»,- ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Վարչապետը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի համար սկզբունքային նշանակություն ունի Ալմաթիի հռչակագիրը, որի հիման վրա Երևանը կառուցում է նաև Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացը։
«Դուք գիտեք, թե Ալմաթիի հռչակագիրն ինչ կարևոր և սկզբունքային նշանակություն ունի մեզ համար, և մենք հենվում ենք այդ հռչակագրի վրա և այդ հենքի վրա ենք կառուցում խաղաղությունը Ադրբեջանի հետ։ Եվ սա մեր սկզբունքային դիրքորոշումն է»,- նշել է վարչապետը։
Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկին Երևան է այցելել մայիսի 4-ին՝ մասնակցելու Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, անդրադառնալով Զելենսկու այցին Երևան, ասել է․ «Այն երկիրը, որին Մոսկվայում բարեկամ էին համարում, ամբիոն տրամադրեց ահաբեկչին՝ նեոնացիստական ռեժիմի պարագլխին (նկատի ունի Վլադիմիր Զելենսկուն)։
Նա հավելել է, որ Վլադիմիր Զելենսկու այցը ցույց է տվել, թե ինչ ապագա է Եվրամիությունը պատրաստում Հայաստանին։

7 Май 2026 - 14:57 AMT
Армения не является союзником России по вопросу Украины. Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян во время брифинга, отвечая на вопрос о визите президента Украины Владимира Зеленского в Ереван и прозвучавшей критике.
«Что касается визита президента Украины, я уже ранее высказывался по этой теме. Мы направляли Украине гуманитарную помощь, и я говорил, что по вопросу Украины мы не являемся союзниками России», — сказал Пашинян, сообщает «Арменпресс».
Премьер также подчеркнул принципиальную важность Алма-Атинской декларации для Армении, отметив, что именно на ее основе Ереван выстраивает мирный процесс с Азербайджаном.
«Вы знаете, какое важное и принципиальное значение для нас имеет Алма-Атинская декларация. Мы опираемся на нее и на этой основе строим мир с Азербайджаном. Это наша принципиальная позиция», — заявил глава правительства.
Президент Украины Владимир Зеленский посетил Ереван 4 мая для участия в восьмом саммите Европейского политического сообщества.
Ранее официальный представитель МИД России Мария Захарова, комментируя визит Зеленского, заявила: «Страна, которую в Москве считали дружественной, предоставила трибуну террористу — главе неонацистского режима».
Она также утверждала, что визит Зеленского продемонстрировал, какое будущее Евросоюз якобы готовит для Армении.