7 Մայիս 2026 - 14:52 AMT
Ուկրաինայի հարցում Հայաստանը դաշնակից չէ ՌԴ-ի հետ, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ճեպազրույցում՝ պատասխանելով Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու Երևան այցի և դրա շուրջ հնչող քննադատությունների վերաբերյալ հարցին։
«Ինչ վերաբերում է Ուկրաինայի նախագահի այցին, ես նախկինում էլ այդ թեմայով արել եմ հայտարարություններ։ Մենք Ուկրաինա հումանիտար օգնություն ենք ուղարկել, և ես ասել եմ, որ Ուկրաինայի հարցով մենք դաշնակից չենք Ռուսաստանի հետ»,- ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Վարչապետը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի համար սկզբունքային նշանակություն ունի Ալմաթիի հռչակագիրը, որի հիման վրա Երևանը կառուցում է նաև Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացը։
«Դուք գիտեք, թե Ալմաթիի հռչակագիրն ինչ կարևոր և սկզբունքային նշանակություն ունի մեզ համար, և մենք հենվում ենք այդ հռչակագրի վրա և այդ հենքի վրա ենք կառուցում խաղաղությունը Ադրբեջանի հետ։ Եվ սա մեր սկզբունքային դիրքորոշումն է»,- նշել է վարչապետը։
Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկին Երևան է այցելել մայիսի 4-ին՝ մասնակցելու Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, անդրադառնալով Զելենսկու այցին Երևան, ասել է․ «Այն երկիրը, որին Մոսկվայում բարեկամ էին համարում, ամբիոն տրամադրեց ահաբեկչին՝ նեոնացիստական ռեժիմի պարագլխին (նկատի ունի Վլադիմիր Զելենսկուն)։
Նա հավելել է, որ Վլադիմիր Զելենսկու այցը ցույց է տվել, թե ինչ ապագա է Եվրամիությունը պատրաստում Հայաստանին։

Armenia is not allied with Russia on the issue of Ukraine, Prime Minister Nikol Pashinyan said during a briefing while responding to criticism surrounding Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy’s visit to Yerevan.
“Regarding the visit of Ukraine’s president, I have spoken about this topic before. We sent humanitarian aid to Ukraine, and I have said that on the issue of Ukraine, we are not allies with Russia,” Pashinyan said, reports Armenpress.
The prime minister also stressed the importance of the Alma-Ata Declaration for Armenia, noting that Yerevan relies on it in building the peace process with Azerbaijan.
“You know how important and principled the Alma-Ata Declaration is for us. We rely on that declaration and build peace with Azerbaijan on that foundation. This is our principled position,” he said.
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy visited Yerevan on May 4 to participate in the eighth summit of the European Political Community.
Earlier, Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova criticized Zelenskyy’s visit, saying that “the country Moscow considered a friend provided a platform to a terrorist and the head of a neo-Nazi regime.”
She also argued that Zelenskyy’s trip demonstrated the future the European Union allegedly envisions for Armenia.