Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ մայիսի 8-ի 00:00-ից մինչև մայիսի 10-ի 00:00-ն ռուսական զորքերը կդադարեցնեն կրակը ռազմաճակատում և հարվածներ չեն հասցնի Ուկրաինայի տարածքում գտնվող թիրախներին՝ այդպիսով հաստատելով Ռուսաստանի իշխանությունների կողմից Հաղթանակի օրվա տոնակատարությունների առիթով հայտարարված հրադադարը։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Կիևը «հայելային» կերպով կարձագանքի Ռուսաստանի գործողություններին, սակայն զգուշացրել է, որ օտարերկրյա առաջնորդներին խորհուրդ չի տրվում մեկնել Մոսկվայում կայանալիք շքերթին, հայտնում է BBC-ն:
Ռուսաստանի ռազմական գերատեսչությունը պաշտոնապես հայտարարել է, որ մայիսի 8-ի կեսգիշերից իր զորքերը «ամբողջությամբ կդադարեցնեն մարտական գործողությունները» ռազմաճակատում։
«Միաժամանակ դադարեցվում են հրթիռային զորքերի և հրետանու, ծովային և օդային բազավորման մեծ հեռահարության բարձր ճշգրտության զենքերի, հարվածային անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ հարվածները Ուկրաինայի տարածքի խորքում գտնվող Ուկրաինայի զինված ուժերի տեղակայման վայրերի և ռազմարդյունաբերական համալիրի ու զինված ուժերի հետ կապված ենթակառուցվածքային օբյեկտների ուղղությամբ», — հայտնել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը։
Գերատեսչությունը նաև կոչ է արել «ուկրաինական կողմին հետևել այդ օրինակին»։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ եթե Ուկրաինան խախտի հրադադարը, ռուսական բանակը կտա «համարժեք պատասխան»։ Հայտարարության մեջ զինվորականները կրկնել են այն սպառնալիքները, որոնք հնչեցրել էր ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ խոսելով «Կիևի կենտրոնին զանգվածային հրթիռային հարված հասցնելու» հնարավորության մասին, եթե փորձ արվի «խափանել Մոսկվայում Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 81-րդ տարեդարձի տոնակատարությունը»։
«Կրկին զգուշացնում ենք Կիևի քաղաքացիական բնակչությանը և օտարերկրյա դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխատակիցներին քաղաքը ժամանակին լքելու անհրաժեշտության մասին», — ասված է հայտարարության մեջ։
Մայիսի 7-ի երեկոյան Ուկրաինայի նախագահը հրապարակել է ուղերձ, որտեղ հիշեցրել է, որ Կիևը առաջարկել էր հրադադար հաստատել մայիսի 6-ի կեսգիշերից, սակայն Ռուսաստանը պաշտոնապես չի արձագանքել այդ առաջարկին և շարունակել է հարվածներ հասցնել ուկրաինական քաղաքներին և ռազմաճակատում գտնվող ուժերին։
«Նրանք [ռուսական իշխանությունները] Ուկրաինայից ցանկանում են թույլտվություն ստանալ իրենց շքերթն անցկացնելու համար, որպեսզի տարին մեկ անգամ մեկ ժամով անվտանգ դուրս գան հրապարակ, իսկ հետո շարունակեն սպանել մեր մարդկանց և պատերազմել:
Մենք դիմումներ ենք ստացել Ռուսաստանին մոտ մի շարք պետություններից, որոնց ներկայացուցիչները պատրաստվում են լինել Մոսկվայում։ Տարօրինակ ցանկություն է… այս օրերին։ Մենք դա խորհուրդ չենք տալիս», — հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահը։
Միաժամանակ նա կրկնել է իր նախկին հայտարարությունը․ «Ուկրաինական դիրքորոշումը առավելագույնս թափանցիկ և ազնիվ է․ Ուկրաինան գործելու է հայելային ձևով։ Եթե լռություն լիներ, ապա չէին լինի ուկրաինական հեռահար պատժամիջոցները»։
«Հեռահար պատժամիջոցներ» արտահայտությամբ Զելենսկին անվանել է ռուսական տարածքի խորքում գտնվող թիրախներին ուկրաինական ուժերի հասցրած հարվածները։ Այդ նույն ուղերձում նա հիշատակել է վերջերս իրականացված հարվածները Ռուսաստանում գտնվող թիրախներին, այդ թվում՝ Կասպից ծովում գտնվող ռազմական նավին և Պերմի երկրամասում նավթային օբյեկտին։
Ավելի վաղ Կրեմլը հրապարակել էր այն օտարերկրյա առաջնորդների ցանկը, որոնք կմեկնեն Մոսկվա մայիսի 9-ի միջոցառումներին մասնակցելու համար։ Ըստ այդ ցանկի՝ Հաղթանակի օրվա տոնակատարություններին կմասնակցեն Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Լաոսի նախագահ Թոնգլուն Սիսուլիտը, Մալայզիայի գերագույն ղեկավար սուլթան Իբրահիմը և Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն, որը չի նախատեսել ներկա գտնվել Կարմիր հրապարակում կայանալիք ռազմական շքերթին։
Բացի այդ, Մոսկվայում կլինեն Սերբական Հանրապետության ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ինքնահռչակ Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի նախագահները։
«Մենք հատուկ չենք հրավիրել օտարերկրյա հյուրերի, ինչպես նախորդ տարի», — լրագրողներին ասել է Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։
Սա 2022 թվականից հետո՝ Ուկրաինա Ռուսաստանի լայնածավալ ներխուժումից ի վեր, Կրեմլի ամենակարճ հյուրերի ցանկն է մայիսի 9-ի համար։ Այդ թվականին ևս ոչ մի արտասահմանյան առաջնորդ չէր մեկնել Մոսկվա, իսկ Կրեմլը հայտարարել էր, որ որևէ մեկին չի հրավիրել։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ 2026 թվականին Կարմիր հրապարակում անցկացվելիք շքերթին առաջին անգամ չեն մասնակցի ռազմական տեխնիկայի շարասյունը, ինչպես նաև «սուվորովցիներն ու նախիմովցիները»։
Կրեմլը շքերթի ձևաչափի փոփոխությունը բացատրել է օդային հարձակումների վտանգով և այն հանգամանքով, որ այս տարվա տարեթիվը հոբելյանական չէ։
Մայիսի 9-ին Մոսկվայում ամբողջությամբ անջատվելու է բջջային կապը, իսկ հասանելի չեն լինելու նույնիսկ այսպես կոչված «սպիտակ ցուցակներում» ներառված կայքերը։ Մայիսի 7-ի երեկոյան Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ դեռ մայիսի 4-ին օտարերկրյա դեսպանատներին ուղարկել է նամակ՝ կոչ անելով «ապահովել իրենց աշխատակիցների նախապես տարհանումը» Կիևից։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան դա բացատրել է «Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի կողմից Կիևին, այդ թվում՝ որոշումների կայացման կենտրոններին, պատասխան հարված հասցնելու անխուսափելիությամբ»։
Մոսկվան պնդել է, որ Ուկրաինան սպառնացել է մայիսի 9-ին հարված հասցնել Մոսկվային և խոստացել է պատասխանել Ուկրաինայի մայրաքաղաքի դեմ զանգվածային հարձակմամբ, եթե դա տեղի ունենա։
Զելենսկին ուղիղ սպառնալիք չի հնչեցրել Մոսկվայի դեմ ռազմական շքերթի ժամանակ։ Երևանում ունեցած ելույթի ընթացքում նա հայտարարել է․ «Ռուսաստանը հայտարարել է, որ մայիսի 9-ի շքերթը Մոսկվայում կանցկացվի առանց ռազմական տեխնիկայի։ Եթե դա տեղի ունենա, ապա դա կլինի առաջին անգամ երկար տարիների ընթացքում։ Նրանք չեն կարող իրենց թույլ տալ ռազմական տեխնիկա և վախենում են, որ անօդաչու սարքերը կարող են թռչել Կարմիր հրապարակի վրայով։ Սա խոսուն փաստ է, այն վկայում է այն մասին, որ նրանք ուժեղ չեն»։
ՌԴ ԱԳՆ հայտարարություններին արձագանքելով՝ Եվրահանձնաժողովի խոսնակ Անվար Ալ-Անունին նշել է, որ Եվրամիությունը չի պատրաստվում տարհանել Կիևում գտնվող դիվանագետներին։
«Ռուսաստանի հրապարակային սպառնալիքները Կիևի վրա հարձակվելու վերաբերյալ նրա անխոհեմ էսկալացիոն մարտավարության մասն են կազմում: Ինչ վերաբերում է մեզ՝ ԵՄ-ին, մենք չենք փոխի մեր դիրքորոշումն ու ներկայությունը Կիևում»,-ասել է նա:
«Ռուսական հարձակումները Կիևում և Ուկրաինայի մյուս հատվածներում ամենօրյա իրականություն են», — հայտարարել է Ալ-Անունին՝ նշելով, որ նախորդ հարվածները վնաս են հասցրել դիվանագիտական առաքելություններին, այդ թվում՝ ԵՄ առաքելությանը։
Ռուսաստանը անտեսել է մայիսի 6-ից հրադադար հաստատելու վերաբերյալ ուկրաինական առաջարկը և շարունակել է անօդաչու սարքեր արձակել Խարկովի, Սումիի, Դնեպրոպետրովսկի մարզի քաղաքների և այլ վայրերի ուղղությամբ։
Ուկրաինական զինված ուժերը պատասխանել են Ռուսաստանում գտնվող թիրախների դեմ հեռահար անօդաչու սարքերի նոր հարձակումներով։ Մասնավորապես, մայիսի 7-ի առավոտյան անօդաչուները կրկին՝ վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում արդեն երրորդ անգամ, հարվածել են Պերմում գտնվող նավթային օբյեկտներին։

8 Май 2026 - 07:17 AMT
Россия объявила о перемирии на 8-9 мая, однако пригрозила ударами по Киеву в случае его нарушения Украиной.
Министерство обороны России заявило, что с 00:00 8 мая до 00:00 10 мая российские войска прекратят огонь на фронте и не будут наносить удары по целям на территории Украины, тем самым подтвердив объявленное российскими властями перемирие по случаю празднования Дня Победы.
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что Киев будет «зеркально» реагировать на действия России, однако предупредил, что иностранным лидерам не рекомендуется ехать на парад в Москве, сообщает «BBC».
https://www.bbc.com/russian/articles/cnvpzp2qqrgo
Российское военное ведомство официально заявило, что с полуночи 8 мая его войска «полностью прекратят боевые действия» на фронте.
«Одновременно прекращаются удары с применением ракетных войск и артиллерии, высокоточного оружия большой дальности морского и воздушного базирования, ударных беспилотных летательных аппаратов по местам дислокации Вооруженных сил Украины в глубине территории Украины, а также по объектам военно-промышленного комплекса и инфраструктурным объектам, связанным с вооруженными силами», — заявило Министерство обороны России.
Ведомство также призвало «украинскую сторону последовать этому примеру».
Министерство обороны России заявило, что если Украина нарушит перемирие, российская армия даст «адекватный ответ». В заявлении военные повторили угрозы, ранее озвученные официальным представителем Министерства иностранных дел России Марией Захаровой, о возможности нанесения «массированного ракетного удара по центру Киева» в случае попытки «сорвать празднование в Москве 81-й годовщины победы в Великой Отечественной войне».
«Вновь предупреждаем гражданское население Киева и сотрудников иностранных дипломатических представительств о необходимости своевременно покинуть город», — говорится в заявлении.
Вечером 7 мая президент Украины опубликовал обращение, в котором напомнил, что Киев предлагал установить перемирие с полуночи 6 мая, однако Россия официально не ответила на это предложение и продолжила наносить удары по украинским городам и силам на фронте.
«Они [российские власти] хотят получить от Украины разрешение на проведение своего парада, чтобы раз в год на один час безопасно выйти на площадь, а затем продолжить убивать наших людей и вести войну.
Мы получили обращения от ряда близких к России государств, представители которых собираются быть в Москве. Странное желание… в эти дни. Мы этого не рекомендуем», — заявил президент Украины.
Одновременно он повторил свое прежнее заявление: «Украинская позиция максимально прозрачна и честна: Украина будет действовать зеркально. Если бы была тишина, не было бы украинских дальнобойных санкций».
Выражением «дальнобойные санкции» Зеленский назвал удары украинских сил по целям в глубине российской территории. В том же обращении он упомянул недавние удары по целям в России, в том числе по военному кораблю в Каспийском море и нефтяному объекту в Пермском крае.
Ранее Кремль опубликовал список иностранных лидеров, которые поедут в Москву для участия в мероприятиях 9 мая. Согласно этому списку, в праздновании Дня Победы примут участие президент Беларуси Александр Лукашенко, президент Лаоса Тхонглун Сисулит, верховный правитель Малайзии султан Ибрагим и премьер-министр Словакии Роберт Фицо, который не планирует присутствовать на военном параде на Красной площади.
Кроме того, в Москве будут представители Республики Сербской, а также президенты самопровозглашенных Абхазии и Южной Осетии.
«Мы специально не приглашали иностранных гостей, как и в прошлом году», — сказал журналистам помощник президента России Юрий Ушаков.
Это самый короткий список гостей Кремля на 9 мая с 2022 года, когда началось полномасштабное вторжение России в Украину. В тот год ни один иностранный лидер также не поехал в Москву, а Кремль заявил, что никого не приглашал.
Ранее стало известно, что в параде на Красной площади в 2026 году впервые не примут участие колонна военной техники, а также суворовцы и нахимовцы.
Изменение формата парада Кремль объяснил угрозой воздушных атак и тем, что дата в этом году не является юбилейной.
9 мая в Москве полностью отключат мобильную связь, а недоступными будут даже сайты, включенные в так называемые «белые списки». Вечером 7 мая Министерство иностранных дел России сообщило, что еще 4 мая направило иностранным посольствам письмо с призывом «обеспечить заблаговременную эвакуацию своих сотрудников» из Киева.
Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова объяснила это «неизбежностью нанесения Вооруженными силами Российской Федерации ответного удара по Киеву, в том числе по центрам принятия решений».
Москва утверждала, что Украина угрожала нанести удар по Москве 9 мая, и пообещала ответить массированной атакой на украинскую столицу, если это произойдет.
Зеленский не высказывал прямой угрозы в адрес Москвы во время военного парада. Во время выступления в Ереване он заявил: «Россия объявила, что парад 9 мая в Москве пройдет без военной техники. Если это произойдет, то впервые за многие годы. Они не могут позволить себе военную технику и боятся, что беспилотники могут пролететь над Красной площадью. Это показательный факт, он свидетельствует о том, что они не сильны».
Комментируя заявления Министерства иностранных дел России, представитель Еврокомиссии Анвар Аль-Аноуни отметил, что Европейский союз не собирается эвакуировать дипломатов из Киева.
«Публичные угрозы России атаковать Киев являются частью ее безрассудной эскалационной тактики. Что касается нас, Евросоюза, мы не изменим нашу позицию и присутствие в Киеве», — сказал он.
«Российские атаки в Киеве и других частях Украины являются ежедневной реальностью», — заявил Аль-Аноуни, отметив, что предыдущие удары нанесли ущерб дипломатическим миссиям, в том числе миссии Европейского союза.
Россия проигнорировала украинское предложение установить перемирие с 6 мая и продолжила запускать беспилотники по Харькову, Сумам, городам Днепропетровской области и другим местам.
Вооруженные силы Украины ответили новыми атаками дальнобойных беспилотников по целям в России. В частности, утром 7 мая беспилотники вновь, уже в третий раз за последние две недели, ударили по нефтяным объектам в Перми.