Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ մայիսի 8-ի 00:00-ից մինչև մայիսի 10-ի 00:00-ն ռուսական զորքերը կդադարեցնեն կրակը ռազմաճակատում և հարվածներ չեն հասցնի Ուկրաինայի տարածքում գտնվող թիրախներին՝ այդպիսով հաստատելով Ռուսաստանի իշխանությունների կողմից Հաղթանակի օրվա տոնակատարությունների առիթով հայտարարված հրադադարը։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Կիևը «հայելային» կերպով կարձագանքի Ռուսաստանի գործողություններին, սակայն զգուշացրել է, որ օտարերկրյա առաջնորդներին խորհուրդ չի տրվում մեկնել Մոսկվայում կայանալիք շքերթին, հայտնում է BBC-ն:
Ռուսաստանի ռազմական գերատեսչությունը պաշտոնապես հայտարարել է, որ մայիսի 8-ի կեսգիշերից իր զորքերը «ամբողջությամբ կդադարեցնեն մարտական գործողությունները» ռազմաճակատում։
«Միաժամանակ դադարեցվում են հրթիռային զորքերի և հրետանու, ծովային և օդային բազավորման մեծ հեռահարության բարձր ճշգրտության զենքերի, հարվածային անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ հարվածները Ուկրաինայի տարածքի խորքում գտնվող Ուկրաինայի զինված ուժերի տեղակայման վայրերի և ռազմարդյունաբերական համալիրի ու զինված ուժերի հետ կապված ենթակառուցվածքային օբյեկտների ուղղությամբ», — հայտնել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը։
Գերատեսչությունը նաև կոչ է արել «ուկրաինական կողմին հետևել այդ օրինակին»։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ եթե Ուկրաինան խախտի հրադադարը, ռուսական բանակը կտա «համարժեք պատասխան»։ Հայտարարության մեջ զինվորականները կրկնել են այն սպառնալիքները, որոնք հնչեցրել էր ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ խոսելով «Կիևի կենտրոնին զանգվածային հրթիռային հարված հասցնելու» հնարավորության մասին, եթե փորձ արվի «խափանել Մոսկվայում Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 81-րդ տարեդարձի տոնակատարությունը»։
«Կրկին զգուշացնում ենք Կիևի քաղաքացիական բնակչությանը և օտարերկրյա դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխատակիցներին քաղաքը ժամանակին լքելու անհրաժեշտության մասին», — ասված է հայտարարության մեջ։
Մայիսի 7-ի երեկոյան Ուկրաինայի նախագահը հրապարակել է ուղերձ, որտեղ հիշեցրել է, որ Կիևը առաջարկել էր հրադադար հաստատել մայիսի 6-ի կեսգիշերից, սակայն Ռուսաստանը պաշտոնապես չի արձագանքել այդ առաջարկին և շարունակել է հարվածներ հասցնել ուկրաինական քաղաքներին և ռազմաճակատում գտնվող ուժերին։
«Նրանք [ռուսական իշխանությունները] Ուկրաինայից ցանկանում են թույլտվություն ստանալ իրենց շքերթն անցկացնելու համար, որպեսզի տարին մեկ անգամ մեկ ժամով անվտանգ դուրս գան հրապարակ, իսկ հետո շարունակեն սպանել մեր մարդկանց և պատերազմել:
Մենք դիմումներ ենք ստացել Ռուսաստանին մոտ մի շարք պետություններից, որոնց ներկայացուցիչները պատրաստվում են լինել Մոսկվայում։ Տարօրինակ ցանկություն է… այս օրերին։ Մենք դա խորհուրդ չենք տալիս», — հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահը։
Միաժամանակ նա կրկնել է իր նախկին հայտարարությունը․ «Ուկրաինական դիրքորոշումը առավելագույնս թափանցիկ և ազնիվ է․ Ուկրաինան գործելու է հայելային ձևով։ Եթե լռություն լիներ, ապա չէին լինի ուկրաինական հեռահար պատժամիջոցները»։
«Հեռահար պատժամիջոցներ» արտահայտությամբ Զելենսկին անվանել է ռուսական տարածքի խորքում գտնվող թիրախներին ուկրաինական ուժերի հասցրած հարվածները։ Այդ նույն ուղերձում նա հիշատակել է վերջերս իրականացված հարվածները Ռուսաստանում գտնվող թիրախներին, այդ թվում՝ Կասպից ծովում գտնվող ռազմական նավին և Պերմի երկրամասում նավթային օբյեկտին։
Ավելի վաղ Կրեմլը հրապարակել էր այն օտարերկրյա առաջնորդների ցանկը, որոնք կմեկնեն Մոսկվա մայիսի 9-ի միջոցառումներին մասնակցելու համար։ Ըստ այդ ցանկի՝ Հաղթանակի օրվա տոնակատարություններին կմասնակցեն Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Լաոսի նախագահ Թոնգլուն Սիսուլիտը, Մալայզիայի գերագույն ղեկավար սուլթան Իբրահիմը և Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն, որը չի նախատեսել ներկա գտնվել Կարմիր հրապարակում կայանալիք ռազմական շքերթին։
Բացի այդ, Մոսկվայում կլինեն Սերբական Հանրապետության ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ինքնահռչակ Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի նախագահները։
«Մենք հատուկ չենք հրավիրել օտարերկրյա հյուրերի, ինչպես նախորդ տարի», — լրագրողներին ասել է Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։
Սա 2022 թվականից հետո՝ Ուկրաինա Ռուսաստանի լայնածավալ ներխուժումից ի վեր, Կրեմլի ամենակարճ հյուրերի ցանկն է մայիսի 9-ի համար։ Այդ թվականին ևս ոչ մի արտասահմանյան առաջնորդ չէր մեկնել Մոսկվա, իսկ Կրեմլը հայտարարել էր, որ որևէ մեկին չի հրավիրել։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ 2026 թվականին Կարմիր հրապարակում անցկացվելիք շքերթին առաջին անգամ չեն մասնակցի ռազմական տեխնիկայի շարասյունը, ինչպես նաև «սուվորովցիներն ու նախիմովցիները»։
Կրեմլը շքերթի ձևաչափի փոփոխությունը բացատրել է օդային հարձակումների վտանգով և այն հանգամանքով, որ այս տարվա տարեթիվը հոբելյանական չէ։
Մայիսի 9-ին Մոսկվայում ամբողջությամբ անջատվելու է բջջային կապը, իսկ հասանելի չեն լինելու նույնիսկ այսպես կոչված «սպիտակ ցուցակներում» ներառված կայքերը։ Մայիսի 7-ի երեկոյան Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ դեռ մայիսի 4-ին օտարերկրյա դեսպանատներին ուղարկել է նամակ՝ կոչ անելով «ապահովել իրենց աշխատակիցների նախապես տարհանումը» Կիևից։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան դա բացատրել է «Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի կողմից Կիևին, այդ թվում՝ որոշումների կայացման կենտրոններին, պատասխան հարված հասցնելու անխուսափելիությամբ»։
Մոսկվան պնդել է, որ Ուկրաինան սպառնացել է մայիսի 9-ին հարված հասցնել Մոսկվային և խոստացել է պատասխանել Ուկրաինայի մայրաքաղաքի դեմ զանգվածային հարձակմամբ, եթե դա տեղի ունենա։
Զելենսկին ուղիղ սպառնալիք չի հնչեցրել Մոսկվայի դեմ ռազմական շքերթի ժամանակ։ Երևանում ունեցած ելույթի ընթացքում նա հայտարարել է․ «Ռուսաստանը հայտարարել է, որ մայիսի 9-ի շքերթը Մոսկվայում կանցկացվի առանց ռազմական տեխնիկայի։ Եթե դա տեղի ունենա, ապա դա կլինի առաջին անգամ երկար տարիների ընթացքում։ Նրանք չեն կարող իրենց թույլ տալ ռազմական տեխնիկա և վախենում են, որ անօդաչու սարքերը կարող են թռչել Կարմիր հրապարակի վրայով։ Սա խոսուն փաստ է, այն վկայում է այն մասին, որ նրանք ուժեղ չեն»։
ՌԴ ԱԳՆ հայտարարություններին արձագանքելով՝ Եվրահանձնաժողովի խոսնակ Անվար Ալ-Անունին նշել է, որ Եվրամիությունը չի պատրաստվում տարհանել Կիևում գտնվող դիվանագետներին։
«Ռուսաստանի հրապարակային սպառնալիքները Կիևի վրա հարձակվելու վերաբերյալ նրա անխոհեմ էսկալացիոն մարտավարության մասն են կազմում: Ինչ վերաբերում է մեզ՝ ԵՄ-ին, մենք չենք փոխի մեր դիրքորոշումն ու ներկայությունը Կիևում»,-ասել է նա:
«Ռուսական հարձակումները Կիևում և Ուկրաինայի մյուս հատվածներում ամենօրյա իրականություն են», — հայտարարել է Ալ-Անունին՝ նշելով, որ նախորդ հարվածները վնաս են հասցրել դիվանագիտական առաքելություններին, այդ թվում՝ ԵՄ առաքելությանը։
Ռուսաստանը անտեսել է մայիսի 6-ից հրադադար հաստատելու վերաբերյալ ուկրաինական առաջարկը և շարունակել է անօդաչու սարքեր արձակել Խարկովի, Սումիի, Դնեպրոպետրովսկի մարզի քաղաքների և այլ վայրերի ուղղությամբ։
Ուկրաինական զինված ուժերը պատասխանել են Ռուսաստանում գտնվող թիրախների դեմ հեռահար անօդաչու սարքերի նոր հարձակումներով։ Մասնավորապես, մայիսի 7-ի առավոտյան անօդաչուները կրկին՝ վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում արդեն երրորդ անգամ, հարվածել են Պերմում գտնվող նավթային օբյեկտներին։

8 May 2026 - 07:16 AMT
Russia’s Defense Ministry said Russian troops would cease fire on the front line from 00:00 on May 8 until 00:00 on May 10 and would not strike targets on Ukrainian territory, thereby confirming the ceasefire announced by Russian authorities for Victory Day celebrations.
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy said Kyiv would respond to Russia’s actions “symmetrically,” but warned that foreign leaders were not advised to travel to the parade in Moscow, BBC reported.
Russia’s military department officially said that from midnight on May 8 its troops would “completely cease hostilities” on the front line.
“At the same time, strikes using missile forces and artillery, long-range high-precision sea- and air-based weapons, and attack unmanned aerial vehicles against Ukrainian Armed Forces deployment sites deep inside Ukrainian territory, as well as military-industrial complex facilities and infrastructure linked to the armed forces, are being halted,” Russia’s Defense Ministry said.
The ministry also called on “the Ukrainian side to follow this example.”
Russia’s Defense Ministry said that if Ukraine violates the ceasefire, the Russian army will give an “adequate response.” In the statement, the military repeated threats voiced by Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova about the possibility of launching “a massive missile strike on the center of Kyiv” if there is an attempt “to disrupt celebrations in Moscow marking the 81st anniversary of victory in the Great Patriotic War.”
“We again warn Kyiv’s civilian population and staff of foreign diplomatic missions of the need to leave the city in a timely manner,” the statement said.
On the evening of May 7, Ukraine’s president published an address in which he recalled that Kyiv had proposed a ceasefire from midnight on May 6, but Russia had not officially responded and had continued striking Ukrainian cities and forces on the front line.
“They [Russian authorities] want permission from Ukraine to hold their parade, so that once a year, for one hour, they can safely go out onto the square and then continue killing our people and waging war.
We have received appeals from a number of states close to Russia whose representatives plan to be in Moscow. A strange wish… on these days. We do not recommend it,” the Ukrainian president said.
At the same time, he repeated his earlier statement: “Ukraine’s position is as transparent and honest as possible: Ukraine will act symmetrically. If there were silence, there would be no Ukrainian long-range sanctions.”
By “long-range sanctions,” Zelenskyy referred to Ukrainian strikes on targets deep inside Russian territory. In the same address, he mentioned recent strikes on targets in Russia, including a military vessel in the Caspian Sea and an oil facility in Perm Krai.
Earlier, the Kremlin published a list of foreign leaders who will travel to Moscow to attend May 9 events. According to the list, Victory Day celebrations will be attended by Belarusian President Alexander Lukashenko, Lao President Thongloun Sisoulith, Malaysia’s supreme ruler Sultan Ibrahim, and Slovak Prime Minister Robert Fico, who does not plan to attend the military parade on Red Square.
Representatives of Republika Srpska, as well as the presidents of self-proclaimed Abkhazia and South Ossetia, will also be in Moscow.
“We did not specifically invite foreign guests, as last year,” Russian presidential aide Yuri Ushakov told journalists.
This is the Kremlin’s shortest May 9 guest list since 2022, when Russia launched its full-scale invasion of Ukraine. That year, no foreign leader traveled to Moscow either, while the Kremlin said it had invited no one.
Earlier, it became known that the military equipment column, as well as Suvorov and Nakhimov military school cadets, would not take part in the 2026 parade on Red Square for the first time.
The Kremlin explained the change in the parade format by the threat of air attacks and the fact that this year’s date is not an anniversary.
On May 9, mobile communications in Moscow will be completely shut down, and even websites included in so-called “white lists” will be inaccessible. On the evening of May 7, Russia’s Foreign Ministry said it had sent a letter to foreign embassies on May 4 calling on them to “ensure the prior evacuation of their staff” from Kyiv.
Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova explained this by the “inevitability of a retaliatory strike by the Armed Forces of the Russian Federation against Kyiv, including decision-making centers.”
Moscow claimed Ukraine had threatened to strike Moscow on May 9 and promised to respond with a massive attack on Ukraine’s capital if that happened.
Zelensky did not issue a direct threat against Moscow during the military parade. In a speech in Yerevan, he said: “Russia has announced that the May 9 parade in Moscow will be held without military equipment. If that happens, it will be the first time in many years. They cannot afford military equipment and fear that drones may fly over Red Square. This is a telling fact; it shows they are not strong.”
Responding to statements by Russia’s Foreign Ministry, European Commission spokesman Anouar El Anouni said the European Union does not plan to evacuate diplomats from Kyiv.
“Russia’s public threats to attack Kyiv are part of its reckless escalatory tactics. As for us, the EU, we will not change our position or presence in Kyiv,” he said.
“Russian attacks in Kyiv and other parts of Ukraine are a daily reality,” El Anouni said, noting that previous strikes had damaged diplomatic missions, including the EU mission.
Russia ignored Ukraine’s proposal to establish a ceasefire from May 6 and continued launching drones at Kharkiv, Sumy, cities in Dnipropetrovsk region, and other places.
The Ukrainian Armed Forces responded with new long-range drone attacks on targets in Russia. In particular, on the morning of May 7, drones again struck oil facilities in Perm, for the third time in the past two weeks.