8 Մայիս 2026 - 08:03 AMT
Փաշինյանը` ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ ղեկավարին․ Ընտրությունների մասնակից քաղուժերի համար ստեղծվել են հավասար պայմաններ
Կառավարությունը ձեռնարկել է բոլոր քայլերը՝ ընտրություններն ազատ, արդար և թափանցիկ կազմակերպելու և անցկացնելու համար, մասնակից քաղաքական բոլոր ուժերի համար ստեղծվել են հավասար պայմաններ: Այդ մասին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է Հայաստանում ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար Յանեժ Լենարչիչի հետ հանդիպմանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում անցկացվելիք խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպմանն առնչվող հարցերին։
Փաշինյանը կարևորել է դիտորդական առաքելությունների արդյունավետ գործունեությունը՝ ընդգծելով, որ դրա ապահովման համար ևս առկա են բոլոր հնարավորությունները։
Միաժամանակ վարչապետը շեշտել է, որ 2018-ից ի վեր Հայաստանում ընտրություններն անցկացվել են ազատ, արդար և թափանցիկ՝ վստահություն հայտնելով, որ առաջիկա ընտրությունները նույնպես կհամապատասխանեն ժողովրդավարական չափանիշներին։
Յանեժ Լենարչիչը նշել է, որ ԵԱՀԿ անդամ պետությունների շրջանում հայաստանյան ընտրությունների նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծ է, և Հայաստան է գործուղվել դիտորդական մեծ պատվիրակություն, որի անդամները տեղաբաշխվելու են հանրապետության ամբողջ տարածքում։
Նա հույս է հայտնել, որ ընտրությունները կանցկացվեն բարձր մակարդակով և կհամապատասխանեն միջազգային չափանիշներին։
Նախընտրական քարոզարշավը կշարունակվի մինչև հունիսի 5-ը։ Հունիսի 6-ը կլինի լռության օր, իսկ հունիսի 7-ին կանցկացվեն ընտրությունները։

The government has taken all necessary steps to organize and conduct free, fair, and transparent elections, while equal conditions have been created for all participating political forces, Prime Minister Nikol Pashinyan said during a meeting with Janez Lenarčič, head of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights observation mission in Armenia.
The sides discussed issues related to organizing Armenia’s upcoming parliamentary elections.
Pashinyan emphasized the importance of effective work by observation missions, stressing that all necessary opportunities have also been provided to ensure their activities.
The prime minister also underlined that elections in Armenia since 2018 have been conducted freely, fairly and transparently, expressing confidence that the upcoming vote will likewise meet democratic standards.
Janez Lenarčič noted that interest in Armenia’s elections among OSCE member states is high, and a large observer delegation has been deployed to Armenia, with members to be stationed throughout the country.
He expressed hope that the elections would be held at a high level and comply with international standards.
The election campaign will continue until June 5. June 6 will be a day of silence, while elections will be held on June 7.