8 Մայիս 2026 - 09:02 AMT
ՀՀ կառավարությունը ՀԷՑ-ը ձեռք բերելու նպատակով 380,000 դոլար է առաջարկել սեփականատերերին՝ Սամվել Կարապետյանի ընտանիքին, հաստատել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության նախկին գլխավոր տնօրենի ԺՊ Դավիթ Ղազինյանը:
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամն այսօր հրավիրված ասուլիսի ընթացքում նշել է, որ համապատասխան փաստաթուղթը արդեն հայտնվել է մի շարք լրատվամիջոցների տրամադրության տակ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Սա պետության հերթական վերաբերմունքն է մասնավոր բիզնեսի նկատմամբ։ Սամվել Կարապետյանը բացարձակ խնդիր չունի իր ունեցվածքը պաշտպանելու, սակայն տեսնելով, թե երկիրն ինչ վիճակում է կամ ուր է գնում` այս պահին ՀԷՑ-ի վաճառքի շուրջ բանակցությունների մասին խոսելը, կարծում եմ, ճիշտ չէ»,– ասել է Ղազինյանը։
Հարցին՝ պատրաստվո՞ւմ են ընդունել առաջարկը, Ղազինյանը հստակ պատասխանել է` ո՛չ։
«Բանական կամ տրամաբանություն ունեցող ո՞ր մարդը կարող է դա ընդունել»,– նշել է նա։
Ավելի վաղ ԶԼՄ–ները գրել են, որ կառավարությունը Կարապետյանների ընտանիքին առաջարկել է մոտ 23.3 միլիարդ դրամ՝ 62 մլն 300 հազար դոլար, պայմանով, որ Կարապետյանը ընկերությանը վերադարձնի վերջին տասը տարիների ընթացքում ստացած շահաբաժինները՝ 23 մլրդ 158 մլն դրամը։ Փաստացի, եթե սեփականատերը իր ստացած շահաբաժինները վերադարձնի ընկերությանը, կառավարության՝ ՀԷՑ-ի բաժնետոմսերի համար առաջարկը կկազմի 142 մլն դրամ` 380 000 դոլար։
ՀՀ Ազգային ժողովը 2025 թվականի հուլիսի 3–ին 65 կողմ, 27 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայներով երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» և «Էներգետիկայի մասին» օրենքներում նախատեսված փոփոխությունների և լրացումների փաթեթը (այլ կերպ ասած՝ ՀԷՑ-ի պետականացման նախագիծը)։
Ավելի վաղ՝ հունիսի 18–ին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գործարար, ՀԷՑ–ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի կալանավորումից ժամեր առաջ, հայտարարել է` հասունացել է պահը, երբ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ–ն պետք է ազգայնացվի (պետականացվի)։ Փաշինյանը նաև սպառնացել է ազատել ՀԷՑ-ի՝ պետության հետ չհամագործակցող աշխատակիցներին։ Հունիսի 24-ին նա հայտարարել է, որ ՀԷՑ–ի պետականացման պլանը պատրաստ է։
Սամվել Կարապետյանը ընկերությունը ձեռք է բերել 2016 թվականին նախկին կառավարության խնդրանքով և հարյուր միլիոնավոր դոլարներ է ներդրել արդիականացման համար։

Правительство Армении предложило владельцам компании «Электрические сети Армении» — семье Самвела Карапетяна — 380 тысяч долларов с целью приобретения ЭСА. Об этом подтвердил бывший исполняющий обязанности генерального директора компании Давид Казинян.
Член партии «Сильная Армения» во время сегодняшней пресс-конференции заявил, что соответствующий документ уже оказался в распоряжении ряда СМИ, сообщает «Sputnik Армения».
«Это очередное проявление отношения государства к частному бизнесу. У Самвела Карапетяна нет никаких проблем с защитой своей собственности, однако, видя, в каком состоянии находится страна и куда она движется, считаю, что сейчас неправильно говорить о переговорах вокруг продажи ЭСА», — заявил Казинян.
Отвечая на вопрос, собираются ли владельцы принять предложение, Казинян дал однозначный ответ: нет.
«Какой разумный или логически мыслящий человек может это принять?» — отметил он.
Ранее СМИ писали, что правительство предложило семье Карапетянов около 23,3 миллиарда драмов — 62 миллиона 300 тысяч долларов — при условии, что Карапетян вернет компании дивиденды, полученные за последние десять лет, в размере 23 миллиардов 158 миллионов драмов. Фактически, если собственник возвратит полученные дивиденды компании, предложение правительства за акции ЭСА составит 142 миллиона драмов — около 380 тысяч долларов.
3 июля 2025 года Национальное собрание Армении 65 голосами «за», 27 — «против» и при отсутствии воздержавшихся приняло во втором и окончательном чтении пакет поправок в законы «О комиссии по регулированию общественных услуг» и «Об энергетике», известный как проект национализации ЭСА.
Ранее, 18 июня, за несколько часов до ареста бизнесмена и владельца ЭСА Самвела Карапетяна премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что настал момент для национализации компании «Электрические сети Армении». Пашинян также пригрозил увольнением сотрудникам ЭСА, которые не будут сотрудничать с государством. 24 июня он сообщил, что план национализации уже готов.
Самвел Карапетян приобрел компанию в 2016 году по просьбе прежнего правительства и вложил сотни миллионов долларов в ее модернизацию.