8 Մայիս 2026 - 09:08 AMT
Ընդդիմության գլխավոր նպատակը ընտրողին ընտրության բերելն ու ընդդիմադիր դաշտի առաջատար ուժի օգտին համախմբելն է, հայտարարել է «Հայաքվե» նախաձեռնության համահիմնադիր Ավետիք Չալաբյանը:
«Գործող իշխանությունը, որն ընդհանրապես որևէ օրենքի չի ենթարկվում, որի անդամները համատարած զբաղված են ընտրակաշառք բաժանելով՝ սոցիալական օգնությունների, խոստումների անվան տակ, ընտրություններից մեկ ամիս առաջ կենսաթոշակները բարձրացնելով, հարկերը իջեցնելով, հստակ գիտակցում է, որ այդ ամբողջ գործիքակազմն ինչ-որ իմաստով սպառել է իրեն և այլևս ընտրատրամադրություննի վրա չի ազդում»,- ասել է նա ԱԺ-ի դիմաց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության մեկնարկած քարոզարշավի ընթացքում, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա նշել է, որ ընդդիմադիր դաշտում առաջատարը Սամվել Կարապետյանն է, ինչը պայմանավորված է նրանով, որ ժողովուրդը ցանկանում է տեսնել նոր ուժ և թարմություն։
«Նոր ուժ, որը ոչ միայն կապ չունի Փաշինյանի և իր վարչակույտի հետ, այլև՝ նախկին իշխանությունների հետ, և պատրաստ է նոր մոտեցումներ բերել, նոր պատասխանատվություն ստանձնել։ Դրա համար էլ նրանք արդեն թողել են Ռոբերտ Քոչարյանին, Սերժ Սարգսյանին, Գագիկ ծառուկյանին, Լևոն Տեր-Պետրոսյանին և իրենանց ամբողջ քարոզչական և ադմինիստրատիվ ռեսուրսն ուղղել են «Ուժեղ Հայաստանի» դեմ»։ Դա զարմանալի չէ»,-հայտարարել է Չալաբյանը։
Նա համոզմունք է հայտնել, որ իշխանությունները կձախողեն, որովհետև այդ ամենը արդյունք չի տալիս։
Չալաբյանը նշել է, որ ոչ մի սոցիոլոգիական հարցում գործող իշխանությանը բացարձակ առավելություն չի տվել, այլ արձանագրել է ընդդիմադիր դաշտի առավելությունը։

8 Май 2026 - 12:23 AMT
Главная цель оппозиции — привести избирателей на выборы и консолидировать их вокруг ведущей силы оппозиционного поля. Об этом заявил сооснователь инициативы «Айакве» Аветик Чалабян.
«Действующая власть, которая вообще не подчиняется никаким законам, члены которой повсеместно занимаются раздачей предвыборных взяток под видом социальной помощи и обещаний, повышая пенсии и снижая налоги за месяц до выборов, прекрасно понимает, что весь этот инструментарий в определенном смысле исчерпал себя и больше не влияет на электоральные настроения», — заявил он во время стартовавшей у здания Национального собрания агитационной кампании партии «Сильная Армения», сообщает «Panorama.am ».
По его словам, лидером оппозиционного поля является Самвел Карапетян, поскольку общество хочет видеть новую силу и обновление.
«Новую силу, которая не только не связана с Пашиняном и его командой, но и с прежними властями, и готова предложить новые подходы и взять на себя новую ответственность. Именно поэтому они уже оставили Роберта Кочаряна, Сержа Саргсяна, Гагика Царукяна, Левона Тер-Петросяна и направили весь свой пропагандистский и административный ресурс против “Сильной Армении”. Это неудивительно», — заявил Чалабян.
Он выразил уверенность, что власти потерпят неудачу, поскольку подобные методы больше не приносят результата.
Чалабян отметил, что ни один социологический опрос не показал абсолютного преимущества действующей власти, а напротив, фиксирует преимущество оппозиционного лагеря.