8 Մայիս 2026 - 10:40 AMT
ՀՀԿ-ն իր ամբողջ պոտենցիալն ու կարողությունը դնելու է ապահովելու հավաքական ընդդիմության հաջողությունը, հայտարարել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով մեկնարկած քարոզարշավին:
«ՀՀԿ-ի՝ ընտրություններին չմասնակցելու որոշումը պետք է դիտարկել այս շրջանակներում։ ՀՀԿ-ն իր մասով անելու է առավելագույնը։ Հավաստիացնում եմ, շատ ու շատ հարցերում մենք այսօր աշխատում ենք շատ ընդդիմադիր ուժերի հետ. ով, որտեղ ունի մեր կարիքը, որ մարզում, բնակավայրում տեսնում են, որ ՀՀԿ-ն կարող է աջակցել խոսքով, ներկայությամբ, նպաստել ընդհանուր հաջողությանը, ՀՀԿ-ն այդ ուժերին օգնում է »,- ընդգծել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Աբրահամյանը նշել է նաև, որ 34 տարի առաջ այս օրերին սկսվեց Շուշիի հաղթական օպերացիան:
«Այն հստակ ուղերձ էր հայ ժողովրդից աշխարհին առ այն, որ հայը վախկոտ, պարտվող չէ, նվիրյալների առաջնորդության պարագայում հայը մշտապես հաղթել է»,- ասել է նա:
Ըստ նրա, որքան էլ այսօրվա իշխանությունը փորձում է հասարակությանը համոզել, որ հայը հաղթելու հնարավորություն չունի, և իր զիջողականությունն ու պարտվողականությունը դրանով է պայմանավորված, հայ ժողովրդի պատմության բազմաթիվ դրվագներ ցույց են տվել հայ ժողովրդի պայքարի ոգին և կամքը՝ իր բնօրրանում ապրելու և իր ազատության համար ճակատամարտելու նպատակով։

Республиканская партия Армении направит весь свой потенциал и возможности на обеспечение успеха объединенной оппозиции. Об этом заявил депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян, комментируя старт предвыборной кампании.
«Решение РПА не участвовать в выборах следует рассматривать именно в этом контексте. Республиканская партия со своей стороны сделает максимум возможного. Уверяю вас, по многим вопросам сегодня мы работаем со многими оппозиционными силами. Там, где есть необходимость в нашей поддержке, в каком бы регионе или населенном пункте ни считали, что РПА может помочь словом, присутствием или содействием общему успеху, партия оказывает этим силам помощь», — подчеркнул он, сообщает «Panorama.am ».
Абрамян также напомнил, что именно в эти дни 34 года назад началась победоносная операция по освобождению Шуши.
«Это был четкий сигнал армянского народа миру о том, что армянин не труслив и не обречен на поражение, а под руководством преданных делу людей армяне всегда побеждали», — заявил он.
По его словам, несмотря на попытки нынешних властей убедить общество в том, что армяне не имеют возможности побеждать и что их политика уступок и пораженчества обусловлена именно этим, многочисленные эпизоды армянской истории показали дух борьбы и волю народа жить на своей родине и сражаться за свою свободу.