«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը Սյունիքում մեկնարկած քարոզարշավի ընթացքում հայտարարել է, որ Ղարաբաղյան շարժումը պետք է դադարեցնել։
«Ղարաբաղյան շարժման հետ կապված գործոնները տարիներ շարունակ օգտագործվել են մեր պետության առաջընթացը թույլ չտալու համար։ «Մենք արել ենք մի շատ կարևոր արձանագրում. մենք շատ դժվար որոշում ենք կայացրել, և դա այն է, որ դադարեցնենք Ղարաբաղի շարժումը»,– ասել է նա կոռնիձորցիների հետ հանդիպման ժամանակ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Փաշինյանը նշել է, որ գործող իշխանություններին հաճախ մեղադրել են տարածքներ կորցնելու մեջ, սակայն դա, ըստ նրա, արդար չէ, քանի որ այդ տարածքները «երբեք մերը չեն եղել, որպեսզի դրանք կորցնենք»։
«Ինքներս մեզ հավատացրել ենք, որ դա մերն է։ Էդ տարածքները ոչ միայն մեզ չեն պատկանել, այլև այդ տարածները օգտագործվել են նրա համար, որ մենք մեր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքների նկատմամբ մեր պատկանելության ու սեփականության իրավունքը թուլանա, թուլանա, թուլանա»,– հավելել է Փաշինյանը։
ՔՊ–ի վարչապետի թեկնածուն նաև նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ստեղծման առաջին իսկ օրվանից գտնվել է թակարդում, իսկ իրենց քաղաքական ուժը ունեցել է համարձակություն առերեսվելու այդ իրականության հետ և դուրս բերելու պետությունը թակարդից։
ՀՀ-ում հերթական խորհրդարանական ընտրությունները կկայանան 2026 թվականի հունիսի 7-ին։ Ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 19 քաղաքական ուժ՝ 2 դաշինք և 17 կուսակցություն։ Մայիսի 8–ին մեկնարկել է պաշտոնական քարոզարշավը։

8 Май 2026 - 14:55 AMT
Лидер партии «Гражданский договор» Никол Пашинян в ходе стартовавшей в Сюнике предвыборной кампании заявил, что Карабахское движение необходимо прекратить.
«Факторы, связанные с Карабахским движением, на протяжении многих лет использовались для того, чтобы не допустить развития нашего государства. Мы сделали очень важный вывод. Мы приняли очень трудное решение, и оно заключается в том, чтобы прекратить Карабахское движение», — заявил он во время встречи с жителями Корнидзора, сообщает «Sputnik Армения».
Пашинян отметил, что действующие власти часто обвиняют в потере территорий, однако, по его словам, это несправедливо, поскольку эти территории «никогда не были нашими, чтобы мы могли их потерять».
«Мы сами убедили себя, что это наше. Эти территории не только нам не принадлежали, но и использовались для того, чтобы ослабить, ослабить и ослабить наше ощущение принадлежности и права собственности на наши международно признанные территории», — добавил Пашинян.
Кандидат в премьер-министры от партии «Гражданский договор» также заявил, что Республика Армения с первого дня своего существования находилась в ловушке, а его политическая сила проявила смелость встретиться с этой реальностью лицом к лицу и вывести государство из ловушки.
Очередные парламентские выборы в Армении состоятся 7 июня 2026 года. Заявки на участие в выборах подали 19 политических сил — 2 блока и 17 партий. Официальная предвыборная кампания стартовала 8 мая.