Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն այցելել է տնային կալանքի տակ գտնվող բարերար, գործարար և «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Սամվել Կարապետյանին, հայտնում է Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգը
«Ամենայն հայոց կաթողիկոսն այցելեց տնային կալանքի տակ ապօրինաբար գտնվող ազգային բարերար Սամվել Կարապետյանին։ Նորին սրբությունը մեծանուն հայորդուն բերել է Սուրբ Էջմիածնի օրհնությունը և բարեմաղթել տոկունությամբ ու հավատով դիմագրավելու առկա դժվարություններն ու փորձությունները»,– ասված է հաղորդագրության մեջ։
Կաթողիկոսը վստահություն է հայտնել, թե առկա դժվարություններին հակառակ՝ Կարապետյանն իրեն հատուկ «հայրենասեր և եկեղեցասեր ոգով շարունակելու է իր ծանրակշիռ ներդրումն ունենալ հանուն հայրենիքի և աշխարհասփյուռ հայության կյանքի լուսավորության»։
2025–ի հունիսի 17-ին Սամվել Կարապետյանի տանը խուզարկություն իրականացվեց, երբ նա հրապարակավ աջակցություն հայտնելկ ՀԱԵ-ին՝ ընդգծելով, որ մի փոքրիկ խմբակ, մոռանալով հայոց պատմությունը, հայ եկեղեցու հազարավոր տարիների պատմությունը, հարձակվել է հայ եկեղեցու վրա, հայ ժողովրդի վրա: Կարապետյանը կալանավորվեց հունիսի 18-ին։ Հոկտեմբերին Կարապետյանի մեղադրանքը փոփոխվեց՝ ավելացավ փողերի լվացման մեղադրանք: Դեկտեմբերի 30-ին նրա խափանման միջոց փոխվել է և կալանքը փոխարինվել է գրավով և տնային կալանքով։

Католикос всех армян Гарегин II посетил находящегося под домашним арестом благотворителя, бизнесмена и председателя партии «Сильная Армения» Самвела Карапетяна, сообщает информационная служба Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
«Католикос всех армян посетил национального благотворителя Самвела Карапетяна, незаконно находящегося под домашним арестом. Его Святейшество передал именитому сыну армянского народа благословение Святого Эчмиадзина и пожелал с терпением и верой противостоять нынешним трудностям и испытаниям», — говорится в сообщении.
Католикос выразил уверенность, что, несмотря на имеющиеся трудности, Карапетян с присущим ему «патриотическим и церковнолюбивым духом продолжит вносить свой весомый вклад во благо родины и просвещения жизни армян всего мира».
17 июня 2025 года в доме Самвела Карапетяна был проведен обыск после того, как он публично выразил поддержку Армянской апостольской церкви, подчеркнув, что небольшая группа, забыв армянскую историю и тысячелетнюю историю Армянской церкви, напала на Армянскую церковь и армянский народ. Карапетян был арестован 18 июня. В октябре обвинение против Карапетяна было изменено: добавилось обвинение в отмывании денег. 30 декабря его мера пресечения была изменена, и арест был заменен залогом и домашним арестом.